Kluby platily půlmilionové úplatky, říká Říha z etické komise. Nezmara je mu ale líto

Jiří Škuba Jiří Škuba
6. 1. 2022 16:26
Devět let sbíral Lukáš Říha podněty k fotbalové korupci a upozorňoval na ni. To když byl šéfem sdružení Čistý fotbal. Po loňských volbách a změně ve vedení Fotbalové asociace ČR zasedl v její etické komisi. Nově tak posuzuje vinu funkcionářů, rozhodčích a hráčů, na které padá podezření z nekalostí především na základě policejního vyšetřování. "Je to pro mě určité zadostiučinění," přiznává.
Jan Nezmar
Jan Nezmar | Foto: Vojtěch Marek

Máte pověst střelce, který volá po co nejtvrdších trestech pro ty, jejichž jména se nyní objevují v policejních spisech. Sedí to?

Nepřipadám si jako kat. Připadám si jako normální člověk, který to s fotbalem myslí dobře. Každopádně ale ctím presumpci viny, lidé namočení do korupce v našem sportu nemají co dělat.

Dokázal jste si před zatčením někdejšího místopředsedy Romana Berbra v říjnu 2020 vůbec představit, že se jednou ocitnete v takové roli?

Možná to zní divně, ale já jsem byl přesvědčený, že to tak bude. Věřil jsem, že jednou se to ucho utrhne. Slovy Miroslava Pelty (bývalého šéfa FAČR) to "bylo přepálený", někteří lidé si dělali, co chtěli. V Čistém fotbale sdružujeme řadu hráčů, rozhodčích i klubů, kterým ten zhoubně nastavený systém vadil, od nich jsme měli řadu podnětů. Za tu dobu už dokážeme odlišit drby od relevantních informací.

Například?

Kromě klasické korupce a ovlivňování zápasů to je třeba situace, kdy klub odmítá platit rozhodčí, tak se složí sami hráči a vybranou sumu použijí na sudí. Tyhle peníze se jim pak vrátí na prémiích. A tohle se nestávalo pouze v amatérských soutěžích.

Na konci roku se v médiích objevily informace z policejního spisu, které naznačují, jak prorostlá byla korupce do fotbalových struktur. Pro vás to překvapení nebylo, že?

Nebylo. De facto to kopíruje případ Ivánku, kamaráde z roku 2004. Je vidět, že tímhle známým skandálem nelegální praktiky neskončily, spíš naopak. Nynější aktéři byli ještě víc odrzlí. Divím se, že si s tím nedokázaly poradit kluby. Řada z nich byla šikanována, a když odmítly zaplatit jízdenku, vzdor jim vydržel tak dva měsíce. Najednou nedostaly peníze na mládež a rozhodčí je začali řezat. Systém byl nastavený mafiánsky.

Jízdenka je povinná platba od klubů vysokým funkcionářům, aby jim rozhodčí neubližovali?

Přesně tak. Když vezmu například kluby ve třetí lize, leckdy musely na úplatcích za sezonu vynaložit i víc než půl milionu korun. Kdyby ty peníze investovaly do mládeže, udělaly by líp.

Lukáš Říha

■ Lukáš Říha je bývalým rozhodčím. Od roku 2013 stojí v čele sdružení Čistý fotbal, které má za cíl upozorňovat na nelegální praktiky v nejpopulárnějším sportu v Česku. V loňském roce zasedl do Etické komise FAČR. 

■ Etická komise je orgán fotbalové asociace, která řeší možná provinění proti soutěžnímu řádu. Tvoří ji sedm členů, z nichž čtyři v civilu působí jako právníci. Komise může postihovat pouze jednání osob, které jsou registrovány jako členové FAČR.

A teď se situace mění?

Věřím, že ano. I teď ale někteří tvrdí, že korupce ve fotbale nebyla. Označují to za standardní jednání. Což je smutné.

Máte na mysli lidi, kteří stanuli před etickou komisí?

Zajímavé je, že se zatím nikdo nepřiznal. Sebereflexe nula. Tu jsem zaregistroval snad jen u bývalého slávistického funkcionáře Jana Nezmara, kterého je mi upřímně líto. Nikoho neomlouvám, ale uvědomuju si, že kdo v tom vlaku nejel, měl cestu hodně trnitou. Nezmar uznal svou vinu, po odchodu ze Slavie se nikam nehrnul a teď zpytuje svědomí, že si nezachoval tvář.

Když už jsme u Slavie, podle policejního spisu s Romanem Berbrem komunikoval Nezmar i současný sportovní ředitel Jiří Bílek. Nyní již obviněný místopředseda FAČR údajně požadoval po červenobílých milion eur za titul. Stanou zástupci Slavie před etickou komisí?

Ligové kluby by podle disciplinárního řádu měla řešit Ligová fotbalová asociace. Když se mě ale zeptáte jako Lukáše Říhy, ani ty náznaky ve spisu se mi nelíbí. Je třeba si uvědomit, že v něm figuruje víc klubů a všechno se bude před příslušnými orgány řešit. Nicméně lidé, kteří do toho byli namočení, by měli ve fotbale skončit.

Řada policií obviněných osob už členství ve FAČR zrušila, včetně Berbra. Mrzí vás, že právě on nestane před etickou komisí?

Nemrzí. My jsme proti panu Berbrovi bojovali osm let, nyní je vyřízený, na lopatkách. A další postihy ho pravděpodobně ještě čekají.

Máte možnost nahlížet do celého policejního spisu. Jak výrazně se bude kauza ještě rozrůstat?

Každý člen naší komise podepsal dohodu o mlčenlivosti. Co ale můžu říct, tak se případ bude stoprocentně dál větvit.

Lukáš Říha
Lukáš Říha | Foto: archiv

Chcete znovu otevřít případ Jana Hořejšího, zastavený vašimi předchůdci. Sekretář Řídící komise pro Čechy údajně donesl od Romana Rogoze, tehdejšího sportovního ředitele Vyšehradu, úplatek 100 tisíc korun sudímu Robertu Hájkovi. Podle informací Aktuálně.cz s ním FAČR už řeší rozvázání pracovního poměru. Je to pravda?

Případ pana Hořejšího se nám vrátil na stůl k novému projednání poté, co Odvolací komise FAČR původní rozhodnutí předchozí etické komise o zastavení řízení zrušila. Budeme ho tak projednávat na našem nejbližším zasedání, kam byl pan Hořejší předvolán. Jeho zaměstnanecký poměr ve fotbalové asociaci mi z mé pozice nepřísluší hodnotit, pokud bych se však ocitl v jeho roli, svým jménem bych pověsti fotbalu dál neškodil.

Ptám se proto, že by ho měl nahradit váš spolupracovník z Čistého fotbalu David Anděl, jehož jméno se už objevilo na webu asociace.

Anděl rozšířil řady sekretariátu Řídící komise pro Čechy na začátku tohoto roku. Věřím, že vzhledem ke svým kvalitám bude velkým přínosem, stejně jako tomu bylo a je v Čistém fotbale.

Čau, tapíre!

"Co děláš, tapíre?" - "Jsem v práci," začínají hovor fotbaloví funkcionáři. Jejich telefonát ale monitoruje policie. Právě odposlechy pomohly k zatčení a obvinění 22 osob z ovlivňování zápasů. Jedním z těch, které nyní čeká soud, je i bývalý místopředseda FAČR Roman Berbr. Aktuálně.cz mělo možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu a přináší seriál, kterým vybrané kauzy popisuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Ekonom Dlouhý končí v týmu prezidentových poradců, důvod neuvedl

Ekonom Vladimír Dlouhý odchází z týmu poradců prezidenta Miloše Zemana. Prezident Hospodářské komory ČR to potvrdil webu Respekt.cz. Důvody svého konce v poradním týmu neuvedl. Podle serveru nebyl Dlouhý spokojen s rozhodnutím hlavy státu jmenovat novým guvernérem České národní banky Aleše Michla.

Dlouhý svůj odchod z týmu prezidentových poradců bez dalších podrobností potvrdil. "Ano, bez dalšího komentáře," řekl Respektu. Podle serveru Dlouhý rozhodnutí údajně oznámil hlavě státu o víkendu, kdy se ještě po Zemanově boku účastnil jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Dlouhý byl v 90. letech jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. V letech 1992 až 1997 byl ministrem průmyslu a obchodu, poté se z politiky stáhl a odešel do soukromého sektoru. Přednášel na vysoké škole a v letech 2006 až 2008 byl členem takzvané Pačesovy komise, která zpracovávala dlouhodobou energetickou koncepci ČR. V lednu 2008 se stal členem Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) a v srpnu 2010 i její obnovené podoby, počátkem roku 2013 se neúspěšně ucházel o nominaci v prvních přímých volbách prezidenta samostatné ČR. Od roku 2014 je prezidentem Hospodářské komory ČR.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Ceny některých stavebních materiálů od ledna 2021 stouply až na dvojnásobek

Až na více než dvojnásobek se od loňského ledna zvýšily ceny některých stavebních materiálů. Uvádí to na svém webu firma ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby. Celkově vzrostla cena materiálů sledovaných firmou od ledna 2021 do letošního května asi o 40 procent. Třeba u izolací a výrobků z ocele ceny stouply více než dvojnásobně. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za letošní duben zdražily stavební materiály meziročně o čtvrtinu.

"Růst cen některých materiálů byl takřka raketový a nebylo výjimkou navýšení přes 20 procent během jednoho měsíce," popsala firma ÚRS CZ, kterou vlastní největší český prodejce stavebnin DEK, vývoj na trhu od začátku loňského roku. "V důsledku tak dochází v přípravné fázi staveb k omezení doby platnosti cenových nabídek, případně je potřeba jejich opakovaná aktualizace," doplnila firma.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Cenu Olgy Havlové získala zakladatelka projektu SILOU HLASU Dita Horochovská

Letošní Cenu Olgy Havlové získala zakladatelka projektu SILOU HLASU Dita Horochovská. Ocenění uděluje Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV). Dostávají ho lidé, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro druhé. Cenu veřejnosti pak obdržel odborný asistent z právnické fakulty olomoucké Univerzity Palackého Martin Škurek. Výsledky sdělila mluvčí VDV Barbora Sehnalová. Ceremoniál se konal v pražském divadle Vzlet.

Výbor dobré vůle v roce 1990 založila první manželka bývalého prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá handicapovaným a jinak znevýhodněným, aby se mohli co nejlépe začlenit do běžného života. Přispět k tomu má i Cena Olgy Havlové, která se uděluje od roku 1995. Má poukázat na činnost těch, kteří nezištně pracují pro druhé. Večer se slavnostním udílením bývá i vzpomínkou na někdejší první dámu a zakladatelku výboru.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Příspěvek 5000 Kč bude pro děti, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let, vyplývá z návrhu

Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud na ně rodiče pobírají přídavky, měli by novou dávku dostat automaticky v srpnu. Ostatní rodiče s loňským příjmem do milionu korun hrubého o ni budou muset požádat elektronicky přes aplikaci, nebo osobně v takzvaných Czech Pointech. Příjem se bude u zaměstnaných žadatelů zjišťovat ze základu pro odvody a u živnostníků a podnikatelů z daňových přiznání. Při dalším zdražování by vláda mohla vyplacení jednorázového příspěvku ještě zopakovat. Vyplývá to z návrhu zákona, který připravilo ministerstvo práce. Odhaduje, že by dávku mohlo dostat 1,82 milionu dětí. Výdaje by činily 9,1 miliardy korun.

Příspěvek se má stát další dávkou státní sociální podpory stejně jako dětské přídavky či příspěvek na bydlení. Podle autorů zákona dosavadní dávky na změny v příjmech a nákladech reagují se zpožděním kalendářního čtvrtletí. "Příspěvek jednak ihned zlepší příjmovou situaci rodin s dětmi, ale také vytvoří časový prostor pro vyhodnocení skutečných dopadů zejména energetické krize na příjmovou situaci a životní úroveň," uvedlo ministerstvo práce. Podle návrhu může vláda případně vyplacení jednorázového příspěvku zopakovat. Podmínky stanoví v nařízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy