Praha - Fanoušci Glasgow Rangers, tedy jednoho z nejstarších klubů na světě, zažili smutnou pětiletku. Kvůli obrovským dluhům totiž v roce 2012 spadl historicky nejúspěšnější skotský klub až do tamní čtvrté nejvyšší soutěže.
O ústup ze slávy se zřejmě postaral skotský podnikatel Craig Whyte, který koupil v roce 2011 většinový podíl Rangers za symbolickou 1 libru, protože zároveň uhradil obrovské dluhy klubu.
"Jako vášnivý fanoušek Rangers se těším, že jim pomůžu zajistit budoucnost jako klubu, který udává tón skotskému i evropskému fotbalu," vyhlásil tehdy Whyte.
Jenže o necelý rok později už původně protestantský klub padl na dno. Rangers zlomily vaz obrovské dluhy, které se po převzetí nového majitele třikrát zvýšily a s penále se vyšplhaly až do výše 50 milionů liber (1,5 miliardy korun).
Až po pěti letech znovu mezi skotskou elitou
Rangers se tehdy na poslední chvíli snažil zachránit nový ředitel Charles Green, který společně s partnery odkoupil akcie klubu a založil nový subjekt. Jenže ostatní kluby skotské Premier League odhlasovaly, že Rangers začnou téměř od nuly.
Historicky nejúspěšnější skotský klub se během čtyř následujících sezón vyšplhal až mezi skotskou elitu. Mimochodem i na čtvrtou ligu chodilo na některé zápasy až padesát tisíc diváků.
Zajímavostí také je, že skotský fotbal v roce 2013 prošel reorganizací soutěží a Rangers hrozilo, že by i po vítězství ve čtvrté lize nepostoupili. "Vyhrát ligu a nepostoupit? To nedává smysl. Doporučím správní radě, abychom raději skotský fotbal opustili," rozčiloval se Green.
Nakonec ale vedení skotského fotbalu "Jezdcům" ustoupilo a klub založen v roce 1872 o rok později postoupil do druhé nejvyšší soutěže. Až krok mezi elitu trval Rangers dvě sezony. Při premiéře ve druhé lize došel klub do baráže, ve které ale neuspěl. O rok později se ale už v Glasgow slavil velký návrat.
Třetí místo a Evropská liga v kapse
Obnovená premiéra Rangers ve skotské Premiership nedopadla vůbec špatně. "Jezdci" skončili třetí za suverénním Celticem, který mimochodem cestou za 48. skotským titulem ani jednou neprohrál, a druhým Aberdeenem.
Vzhledem k velmi nízkému skotskému koeficientu začíná třetí tým tamní tabulky už v prvním předkole Evropské ligy. Tedy ve fázi soutěže, kde můžete potkat třeba i čtvrtý tým lucemburské ligy.
A právě FC Progres z třítisícového lucemburského městečka Niederkorn se stal Rangers osudným hned v úvodu sezony. "Jezdci" sice úvodní zápas v Glasgow vyhráli nejtěsnějším rozdílem 1:0, ale odvetu v Lucembursku tým portugalského kouče Pedra Caixinha nezvládl a po porážce 0:2 v Evropě pro letošní sezonu končí.
Fotbalisté FC Progres během své téměř stoleté existence nastoupili do čtrnácti zápasů v předkolech evropských pohárů a proti Rangers si připsali premiérové vítězství.
Za všechno může kouč
V Glasgow už mají fanoušci jasno, kdo může za krach v předkole, ve kterém můžete potkat týmy z Gibraltaru, Lucemburska, San Marina nebo Andorry. Terčem zřejmě oprávněné zloby se stal právě trenér Caixinho.
Šestačtyřicetiletý Portugalec si totiž před sezonou přivedl hned osmici hráčů. Až na jedinou výjimku všechno Portugalce nebo fotbalisty z Jižní Ameriky, za které utratil 8,2 milionu eur (215 milionů korun).
"Je to nejhorší výsledek v mé fotbalové kariéře. Myslím, že něco takového se může stát jen jednou za život," omlouval se fanouškům Caixinho na klubovém webu.
Fanoušky ale zřejmě neobměkčí. Ihned po zápase si totiž na kouče skupinka z nich počkala a chtěla si vyříkat brzké vyřazení. "Táhni z mého klubu. Ty katolická špíno," vyslechl si Portugalec.
#RFC manager Pedro Caixinha pictured arguing with Rangers fans after one supporter shouted "Get out of my club, Catholic scum" at him pic.twitter.com/gTWWqObt8b
— Simon Rowntree (@SRowntree0161) July 4, 2017