reklama
 
 

Jarošík: Tréninky máme jako v Chelsea. Ale výsledky ne

6. 4. 2012 7:00
Hvězda Sparty před zápasem v Liberci: Měli bychom v obraně přitvrdit

Praha - Na fotbalové dění pod sebou shlíží Jiří Jarošík po celou kariéru tak trochu jako ze stožáru. Však také narostl na 196 centimetrů. A co vidí teď? Rozčarování Sparty z úvodu jarní sezony.

"Nechápu to. Tréninky máme po příchodu pana Hřebíka skvělé, moderní, podobným těm, co znám z Chelsea. Ale ta herní cvičení z přípravy neumíme vůbec přenést do zápasů, to je ten největší zádrhel," trápí se.

Zkušený 34letý mazák musí hledat odpovědi na otázu, jak je možné, že Sparta na jaře ztratila šestibodový náskok na Liberec a už se mu s odstupem dvou bodíků dívá na záda.

O fotbalu čtěte více:

Nikdo mu nemusí vysvětlovat, jak důležitý je sobotní zápas právě v Liberci. "Chceme tam neprohrát, nejlépe vyhrát. A pak by to třeba všechno bylo úplně jiné," přemítá.

Jarošíkova kariéra

1996-1997 Sparta Praha

1997-1998 Slovan Liberec

1998-2003 Sparta Praha

2003-2005 CSKA Moskva

2005-2006 FC Chelsea

2006 FC Birmingham

2006-2008 Celtic Glasgow

2008-2009 Křídla sovětů Samara

2010-2011 Real Zaragoza

2011-? Sparta Praha

Jarošík je tak trochu světový unikát, mistrovské tituly získal ve čtyřech ligách: kdysi se Spartou, pak s CSKA Moskva v Rusku, s Chelsea v Anglii a s Celtikem ve Skotsku. Do Sparty se v létě vrátil po zastávkách v Samaře a Zaragoze. Takže skutečně má s čím srovnávat.

Spartě na jaře body do tabulky nepřibývají tak, jak jste jistě plánovali. Čím to?

"V přípravě se všechno jevilo úplně jinak. Šli jsme do ní se širokým kádrem, takovou kvalitu u takhle mladých hráčů jsem dlouho neviděl. Ale pak přišly "ostré" zápasy - a najednou to nešlo."

Proč?

"Nemáme se čeho chytit. Dostáváme hloupé góly... Snad čtyři pět kol jsme měli v útoku hrozně málo šancí. Posledně proti Příbrami přišly, bylo jich snad deset - ale zase jsme z nich nedali ani gól. To nám tedy taky nepomohlo. Souhlasím s tím, že obraz naší hry není přesvědčivý. Když se člověk jde podívat na Spartu, žádný velký zážitek si z toho neodnese."

Vy jste přišel do Sparty v létě. Zažil jste podzim s dvojicí Chovanec-Hašek. Teď pracujete pod duem Hřebík-Hašek. Můžete srovnat, jaké změny z pohledu hráče přišly dejme tomu v tréninkovém procesu?

"Začátek sezony jsme chytili. Pak ale přišlo to smolné vypadnutí z poháru s Vasluí, a to byla na Spartě bouřka, tady se s poháry počítá. Tehdy jsme měli takové normální tréninky, jaké jsou všude. Teď po té zimní změně jsou tam modernější věci a cvičení, líbí se mi daleko víc. Ale podstatné jsou samozřejmě výsledky. Můžeme do médií vyprávět, jak se nám líbí tréninky, jak dobře jíme a že máme novou regeneraci, ale všichni nám řeknou: to je hezký, ale my od vás chceme výsledky. To je jasné."

Jako u Mourinha: všechno s míčem

Můžete nějaké takové moderní cvičení popsat?

"To se takhle složitě vysvětluje. Obecně řeknu, že celá ta příprava se dělala s balonem. Bylo to srovnatelné s tím, co si pamatuju z Chelsea. Tam jsme s Mourinhem dělali podobné věci. Během přípravy se neběhaly dlouhé trasy, ale prováděla se cvičení se stejným nebo možná i větším zatížením než je samotný běh. To se mi líbilo."

Zmínil jste kouče Mourinha. Lze srovnat, jak třeba v krizových problematických situacích reaguje on a jak pan Hřebík?

"To je těžko říct, každý je trochu jiný... Ona navíc tenkrát Chelsea šlapala, takže Mourinho byl v klidu. Nehráli jsme žádný úžasný fotbal, ale vzadu jsme to ukopali na nulu a nějaký ten gól vždycky dali. Spoustu zápasů jsme tenkrát vyhráli 1:0. To bychom teď se Spartou taky potřebovali, prostě to nějak uhrát na výsledek, i když se nám herně nedaří."

Před sezonou se hodně citovala Hřebíkova slova o tom, že Sparta bude hrát atraktivním stylem, inspirovaným cestou, po níž kráčejí hráči Barcelony nebo Realu Madrid. Všichni fanoušci si to samozřejmě přebrali tak, že budete hrát jak španělští giganti... Nedostala se tak Sparta zbytečně pod ještě větší tlak?

"Možná ano... Mě hlavně mrzí, že ta herní cvičení, co z přípravy máme zvládnutá, se v zápase během hry v tom, co předvádíme, neodrážejí. Nejsou tam úseky hry, kdy by to naše zlepšení, to nové bylo vidět."

Když není komu přihrát, musíme to nakopnout

Je to tak, že se pod psychickým tlakem utkání hráči automaticky vracejí ke starým návykům?

"Tak třeba ti mladí už by měli mít ty správné návyky. Ale i ti mladíci, co teď naskočili, teď vidí, že tlak ve Spartě je obrovský."

Předpokládám, že ho cítíte i vy, přestože patříte mezi nejzkušenější. Jako přeškolený záložník hráváte stopera. Nechtějí po vás trenéři, abyste byl v obraně tvrdší?

"No, je fakt, že jsme tam všichni takoví hodní, to souhlasím... Moje fotbalové krédo nikdy nebylo spojené s nějakým faulováním. Ale je pravda, že obránce by měl být důrazný."

Experti často kritizují i způsob zakládání útoků Sparty. Místo rozehrávky volíte vysoké vzdušné nákopy a Sparta tak balon často záhy ztrácí.

"Určitě se po nás chce, abychom byli v rozehrávce konstruktivnější, je to moderní. Ale problém je, když to nemáte komu dát... Pokud byste měl na výběr dva tři hráče, tak je to jednoduché. Ale když nemáte ani jednoho, tak to holt nakopnete dopředu."

Kritici staronového sparťanského šéfa Hřebíka rozvíjejí teze, že chce po hráčích nějaké taktické složitosti a jim se pak na hřišti motají myšlenky. Může to být tím?

"Těžko říct, může to být od všeho kousek. Je tam hodně mladých hráčů, u nich těžko můžete chtít, aby drželi celou sezonu stejnou úroveň, jednou zahrajou, jednou ne. Ale nechci to na ně házet, nám starším se taky nedaří, jsme jeden kolektiv, všichni dohromady."

V druhé části obsáhlého rozhovoru pro deník Aktuálně.cz hovoří Jiří Jarošík o tom, co se na Letné dělo po šokující porážce od Příbrami, po níž Sparta spadla z čela tabulky. Co týmu řekl klubový boss Křetínský? A jak může Sparta podle Jarošíka zabodovat v Liberci? Hvězda Sparty prozradí, proč kdysi pod Ještědem strávila takřka dva roky. A navíc také čahoun Jarošík vysvětlí, proč v derby se Slavií nehlídal právě on hlavičkáře Latku. To vše ve druhém dílu rozhovoru - právě zde.

 

autor: Luděk Mádl | 6. 4. 2012 7:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama