Hurá na Tahiti! Kabaret U Pelty a Berbra nabízí jen výsměch

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 7. 2013 0:00
Předseda FAČR Miroslav Pelta sliboval Romanu Berbrovi nulovou toleranci. Přesto dostávají funkce i nejzkompromitovanější Berbrovi lidé
Důvěryhodnost, prý Peltova priorita. Tak pustí do ligy sudího, jehož výkon sám označil za tendenční
Důvěryhodnost, prý Peltova priorita. Tak pustí do ligy sudího, jehož výkon sám označil za tendenční | Foto: CPA

Glosář - Vítejte ve fotbalovém Kabaretu U dobré pohody, jehož osazenstvo se zjevně i nadále královsky baví, a to na účet zbytku světa.

Je to zhruba měsíc, co Miroslav Pelta, předseda FAČR, sliboval fotbalovému národu nulovou toleranci excesům svého místopředsedy Romana Berbra. Vzkazoval klanu rozhodčích, že už by měl přibrzdit. A pyšnil se tím, jakou má teď, po volbách, ve výkonném výboru Fotbalové asociace ČR politickou převahu.

Jenže přišla první jednání o personáliích - a na listině ligových rozhodčích se objevuje Zdeněk Vaňkát. Chlapík vnímaný jako vykonavatel Berbrovy kruté moci, člen komanda, jež před valnou hromadou fiklo divizní klub z Roudného. Patrně za to, že před volbami podpořil Peltovu potenciální protikandidátku Markétu Haindlovou.

Tři vyloučení, penalta, zápas v Rokycanech se ani nedohrál, protože počet hráčů Roudného klesl pod minimum povolené pravidly. A to měli zápas původně pískat sudí z Německa. Nepískali, na poslední chvíli došlo ke změně...

Tak Haindlovou byste chtěli. Jen počkejte...

Aby se nikdo nespletl, těch podporovatelů Haindlové, co dostali okamžitě pendrekem za uši, bylo víc, Převýšov, Nové Strašecí, Doubravka... Červené karty jen létaly vzduchem. Ty čtyři týmy, co daly Haindlové nominaci, tehdy všechny prohrály, při úhrnném skóre 1:15. I proto, že o tom jediném "trestném" víkendu zaznamenaly celkem 10 vyloučených! Celý ten příběh si můžete připomenout zde. Skandál to byl veliký.

A kde se teď najednou katan Vaňkát vzal na ligové scéně? Listinu rozhodčích pro I. a II. ligu připravila Dagmar Damková, životní partnerka Romana Berbra. A mezi nováčky se na jejím seznamu objevil i Vaňkát.

Ano, o tom, že jej na tu listinu zařadí, se v zákulisí spekulovalo několik dní. Ale přiznám se: opravdu jsem nepočítal s tím, že by ve finále skutečně někdo měl tu drzost Vaňkáta na listinu pro I. a II. ligu dooopravdy prosadit. Zmýlil jsem se.

Co na to všechno Pelta, který se prezentuje jako velký strážce Berbrovy rozpínavosti a muž, jenž touží zvýšit důvěryhodnost českého fotbalu? Coby? Odkýval to.

A pak byl ještě schopen jedním dechem dodat, že jemu, jakožto předsedovi FAČR, připadalo to Vaňkátovo odřízení zápasu Rokycany-Roudný taky kapku tendenční. Ale že prý to tak ani delegát, ani komise neviděli a navíc - sudí Vaňkát teď přeci bude v lize pod drobnohledem, zaslouží si prý šanci. A vlastně bude jenom na čáře, tak o co jde, né, chlapi?

Jak jinak lze to celé označit, než slůvkem VÝSMĚCH?

Spřízněným dotace. I židličky

A ono to není všechno. Berbr potřeboval židličku ještě pro jednoho věrného. Jeho partnerka Dagmar Damková se sice nechala zvolit do role předsedkyně Řídící komise Čechy, to aby těch funkcí neměla málo - ale to víte, je v té komisi UEFA, pořád na cestách, takže i v ŘKČ potřebuje větší pomoc a oporu.

Tak co třeba, kdyby se ta Řídící komise pro Čechy rozšířila tady o pana Blaschkeho? Když už na něj nevybylo to místo ve velkém výkonném výboru, tak aspoň tohle, ne? Co na tom, že má za sebou taky skandál jako hrom.

To když se v Pardubickém deníku objevila uniknuvší mailová korespondence mezi Berbrem a právě Blaschkem, tehdejším členem vedení Pardubického KFS. Berbr mu píše: "Do pátku mně pošlete vybrané kluby zpět na můj mail. Vyberte jen ty spřízněné a co vás volí. Celková suma musí být mezi 1,5 - 1,6 mil. Čest!"

Ano, takhle se rozdělovaly státní dotace. Ale Pelta vám bude do omrzení vykládat, že jestli je v něčem na svazu pořádek, tak v rozdělování dotací.  Spřízněným...

V rozhovoru pro knihu Kmotr Fotbal tento pozoruhodný rozdělovací klíč vysvětlil Berbr přímo politologicky: "Máme spřátelenou Koreu, to je ta Jižní, a tu nespřátelenou, to je ta Severní. A viděl jste, že by stát dal něco na Sever, i když je tam hladomor? To je realita, tak to je."

Tahiti, Brazílie, všechno bude fajn!

A když novináři vyjádří podiv nad tím, jak Peltův výkonný výbor otevírá dveře dalším a dalším, i těm nejzkompromitovanějším Berbrovým lidem, předseda asociace Pelta jim odvětí, patrně s logikou věci skrytou tak hluboko, že mi opravdu uniká, že nejdůležitější je pro něj právě důvěryhodnost fotbalu v očích veřejnosti.

A nastíní, že by se už nemělo tolik psát o korupci a podvodech, ale taky o tom fotbalu přece, protože, jak dodává: "Já udělám všechno, abychom se dostali na do Brazílie, na mistrovství světa, abyste tam jeli taky, protože kdyby tam českej nároďák nejel, tak vás tam redakce nepošlou, že jo, chlapi, a já chci, aby tam byl Českej dům a měli jsme se tam všichni dobře."

Co pořád s nějakými válkami? Pro každého přece máme nějakou tu laskominku: pro jednoho místo na listině rozhodčích, pro druhého tuhle komisi, pro třetího tamtu, my si pamatujeme, kdo pro nás co udělal. A vám novinářům zařídíme výlet do Brazílie. Tak se těšte, fanděte nám, my si to tady nějak rozparcelujeme a vy už nám do toho nekafrejte.

A protože předseda ví, že novináři nepohrdnou nějakým tím fórem, protože potřebují něco do titulku (ano, já taky :-)), tak jim na otázku, zdali Dagmar Damková zvládne nominovat sudí na první kola ligy, když se vyskytuje na ženském Euru ve Švédsku, šprýmovně odvětí: "Já taky na 20 dní odlétám na Tahiti, jako delegát MS v plážovém fotbale. Taky bych radši pracoval tady, ale jsem členem komise FIFA, a ta mě tam chce mít."

Potlesk, zatáhněte oponu, kabaret pro média a pro veřejnost končí. Smáli jste se? Já moc ne.

Fajn, tak si dopřejme ještě jedno představení, to za zavřenými dveřmi...

Být tak muškou v zasedačce...

Kdo ví, kdyby nějaká ta muška ve středu kolem oběda vletěla na Strahově na zasedání Peltovy, nebo spíš Berbrovy (?) fotbalové vlády, co by asi zaslechla? Třeba i něco vzdáleně podobného téhle diskusi, kterou jsem si, zdůrazňuji, od A do Z vymyslel. Berte ji prosím třeba jako kabaretní číslo:

"Jéžiši, hele, lidi, ten Vaňkát, není to ten sudí, co byl kvůli Markétě poslanej na ty nebožáky v divizi, co ji podpořili? Jak voni se..., Malše Roudné, ne? Jak jim tam vyčervenil tři frajery a ani se to pak nedohrálo. A cirkus pak byl z toho velikej, jé! A toho tam, Dášo, vážně chceš? Do ligy? To budou frfňat u toho zase..."

"Hele, s Dášou jsme ho tam napsali, tak tam prostě bude, to neřeš, Míro. Poslechni, já už jsem z tebe šišatej. To jsou naše věci. Ty si dělej repre, to ti moc jde, hehe, spolu si pak pořešíme ten Strahov, na to nezapomeň. Ale listina je naše, to už bys měl vědět."

"A nevšimne si někdo, že jsme teprve dneska jmenovali tu komisi, co jako měla tu listinu sestavit?"

"Je zase nepřeceňuj, blbečky."

"Pánové, vy dva si dělejte, co chcete, ale hlavně na Spartu už žádný sviňárny, jo? To už by se Dan zlobil. A hlavně chceme prodávat ty televizní práva na ligu, to jsme jako, doufám, domluvený, že jo?"

"Jasně, klídek, však nás znáte, na nás je spoleh..."

"No ale mně kvůli tý Malši tenkrát volal i ten, jak von se..., ministr Kuba!"

"No a kde je dneska Kuba a kde jsme my, že jo."

"To je taky pravda. No ale jak jim to mám říct, těm novinářům? To mi hlava nebere, oni budou nepříjemný."

"Hele, tak jim řekni tu blbinu, co vždycky říkáš o mně: Že Vaňkát bude v lize pod drobnohledem! To se vždycky s Dášou nasmějeme, když to říkáš v televizi!"

"No ale, co ta veřejnost? Jsme říkali, že chceme bejt důvěryhodný."

"Ale co je nám po veřejnosti? Volí nás veřejnost? Nevolí, nás volej delegáti. A ty vybírám já, takže klídek. A přidej jim na tiskovce i nějakej fór, oni budou vděčný, třeba že bys tady rád propotil košili pro blaho českýho fotbalu, ale musíš nutně na tři neděle na Tahiti. Protože se tam bez tebe při tom čutání na pláži FIFA prostě neobejde."

Tak zase někdy příště, v kabaretu U dobré pohody!

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS, muži v semifinále neuspěli

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Finále závodu kajakářů bude překvapivě bez českého zastoupení. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po devatenáctém místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin. Oba jeho reprezentační kolegové dostali padesátisekundovou penalizaci. Přindiš se nevešel celou hlavou do jednadvacáté branky, Hradilek stejně chyboval o branku dříve.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy