Hurá na Tahiti! Kabaret U Pelty a Berbra nabízí jen výsměch

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 7. 2013 0:00
Předseda FAČR Miroslav Pelta sliboval Romanu Berbrovi nulovou toleranci. Přesto dostávají funkce i nejzkompromitovanější Berbrovi lidé
Důvěryhodnost, prý Peltova priorita. Tak pustí do ligy sudího, jehož výkon sám označil za tendenční
Důvěryhodnost, prý Peltova priorita. Tak pustí do ligy sudího, jehož výkon sám označil za tendenční | Foto: CPA

Glosář - Vítejte ve fotbalovém Kabaretu U dobré pohody, jehož osazenstvo se zjevně i nadále královsky baví, a to na účet zbytku světa.

Je to zhruba měsíc, co Miroslav Pelta, předseda FAČR, sliboval fotbalovému národu nulovou toleranci excesům svého místopředsedy Romana Berbra. Vzkazoval klanu rozhodčích, že už by měl přibrzdit. A pyšnil se tím, jakou má teď, po volbách, ve výkonném výboru Fotbalové asociace ČR politickou převahu.

Jenže přišla první jednání o personáliích - a na listině ligových rozhodčích se objevuje Zdeněk Vaňkát. Chlapík vnímaný jako vykonavatel Berbrovy kruté moci, člen komanda, jež před valnou hromadou fiklo divizní klub z Roudného. Patrně za to, že před volbami podpořil Peltovu potenciální protikandidátku Markétu Haindlovou.

Tři vyloučení, penalta, zápas v Rokycanech se ani nedohrál, protože počet hráčů Roudného klesl pod minimum povolené pravidly. A to měli zápas původně pískat sudí z Německa. Nepískali, na poslední chvíli došlo ke změně...

Tak Haindlovou byste chtěli. Jen počkejte...

Aby se nikdo nespletl, těch podporovatelů Haindlové, co dostali okamžitě pendrekem za uši, bylo víc, Převýšov, Nové Strašecí, Doubravka... Červené karty jen létaly vzduchem. Ty čtyři týmy, co daly Haindlové nominaci, tehdy všechny prohrály, při úhrnném skóre 1:15. I proto, že o tom jediném "trestném" víkendu zaznamenaly celkem 10 vyloučených! Celý ten příběh si můžete připomenout zde. Skandál to byl veliký.

A kde se teď najednou katan Vaňkát vzal na ligové scéně? Listinu rozhodčích pro I. a II. ligu připravila Dagmar Damková, životní partnerka Romana Berbra. A mezi nováčky se na jejím seznamu objevil i Vaňkát.

Ano, o tom, že jej na tu listinu zařadí, se v zákulisí spekulovalo několik dní. Ale přiznám se: opravdu jsem nepočítal s tím, že by ve finále skutečně někdo měl tu drzost Vaňkáta na listinu pro I. a II. ligu dooopravdy prosadit. Zmýlil jsem se.

Co na to všechno Pelta, který se prezentuje jako velký strážce Berbrovy rozpínavosti a muž, jenž touží zvýšit důvěryhodnost českého fotbalu? Coby? Odkýval to.

A pak byl ještě schopen jedním dechem dodat, že jemu, jakožto předsedovi FAČR, připadalo to Vaňkátovo odřízení zápasu Rokycany-Roudný taky kapku tendenční. Ale že prý to tak ani delegát, ani komise neviděli a navíc - sudí Vaňkát teď přeci bude v lize pod drobnohledem, zaslouží si prý šanci. A vlastně bude jenom na čáře, tak o co jde, né, chlapi?

Jak jinak lze to celé označit, než slůvkem VÝSMĚCH?

Spřízněným dotace. I židličky

A ono to není všechno. Berbr potřeboval židličku ještě pro jednoho věrného. Jeho partnerka Dagmar Damková se sice nechala zvolit do role předsedkyně Řídící komise Čechy, to aby těch funkcí neměla málo - ale to víte, je v té komisi UEFA, pořád na cestách, takže i v ŘKČ potřebuje větší pomoc a oporu.

Tak co třeba, kdyby se ta Řídící komise pro Čechy rozšířila tady o pana Blaschkeho? Když už na něj nevybylo to místo ve velkém výkonném výboru, tak aspoň tohle, ne? Co na tom, že má za sebou taky skandál jako hrom.

To když se v Pardubickém deníku objevila uniknuvší mailová korespondence mezi Berbrem a právě Blaschkem, tehdejším členem vedení Pardubického KFS. Berbr mu píše: "Do pátku mně pošlete vybrané kluby zpět na můj mail. Vyberte jen ty spřízněné a co vás volí. Celková suma musí být mezi 1,5 - 1,6 mil. Čest!"

Ano, takhle se rozdělovaly státní dotace. Ale Pelta vám bude do omrzení vykládat, že jestli je v něčem na svazu pořádek, tak v rozdělování dotací.  Spřízněným...

V rozhovoru pro knihu Kmotr Fotbal tento pozoruhodný rozdělovací klíč vysvětlil Berbr přímo politologicky: "Máme spřátelenou Koreu, to je ta Jižní, a tu nespřátelenou, to je ta Severní. A viděl jste, že by stát dal něco na Sever, i když je tam hladomor? To je realita, tak to je."

Tahiti, Brazílie, všechno bude fajn!

A když novináři vyjádří podiv nad tím, jak Peltův výkonný výbor otevírá dveře dalším a dalším, i těm nejzkompromitovanějším Berbrovým lidem, předseda asociace Pelta jim odvětí, patrně s logikou věci skrytou tak hluboko, že mi opravdu uniká, že nejdůležitější je pro něj právě důvěryhodnost fotbalu v očích veřejnosti.

A nastíní, že by se už nemělo tolik psát o korupci a podvodech, ale taky o tom fotbalu přece, protože, jak dodává: "Já udělám všechno, abychom se dostali na do Brazílie, na mistrovství světa, abyste tam jeli taky, protože kdyby tam českej nároďák nejel, tak vás tam redakce nepošlou, že jo, chlapi, a já chci, aby tam byl Českej dům a měli jsme se tam všichni dobře."

Co pořád s nějakými válkami? Pro každého přece máme nějakou tu laskominku: pro jednoho místo na listině rozhodčích, pro druhého tuhle komisi, pro třetího tamtu, my si pamatujeme, kdo pro nás co udělal. A vám novinářům zařídíme výlet do Brazílie. Tak se těšte, fanděte nám, my si to tady nějak rozparcelujeme a vy už nám do toho nekafrejte.

A protože předseda ví, že novináři nepohrdnou nějakým tím fórem, protože potřebují něco do titulku (ano, já taky :-)), tak jim na otázku, zdali Dagmar Damková zvládne nominovat sudí na první kola ligy, když se vyskytuje na ženském Euru ve Švédsku, šprýmovně odvětí: "Já taky na 20 dní odlétám na Tahiti, jako delegát MS v plážovém fotbale. Taky bych radši pracoval tady, ale jsem členem komise FIFA, a ta mě tam chce mít."

Potlesk, zatáhněte oponu, kabaret pro média a pro veřejnost končí. Smáli jste se? Já moc ne.

Fajn, tak si dopřejme ještě jedno představení, to za zavřenými dveřmi...

Být tak muškou v zasedačce...

Kdo ví, kdyby nějaká ta muška ve středu kolem oběda vletěla na Strahově na zasedání Peltovy, nebo spíš Berbrovy (?) fotbalové vlády, co by asi zaslechla? Třeba i něco vzdáleně podobného téhle diskusi, kterou jsem si, zdůrazňuji, od A do Z vymyslel. Berte ji prosím třeba jako kabaretní číslo:

"Jéžiši, hele, lidi, ten Vaňkát, není to ten sudí, co byl kvůli Markétě poslanej na ty nebožáky v divizi, co ji podpořili? Jak voni se..., Malše Roudné, ne? Jak jim tam vyčervenil tři frajery a ani se to pak nedohrálo. A cirkus pak byl z toho velikej, jé! A toho tam, Dášo, vážně chceš? Do ligy? To budou frfňat u toho zase..."

"Hele, s Dášou jsme ho tam napsali, tak tam prostě bude, to neřeš, Míro. Poslechni, já už jsem z tebe šišatej. To jsou naše věci. Ty si dělej repre, to ti moc jde, hehe, spolu si pak pořešíme ten Strahov, na to nezapomeň. Ale listina je naše, to už bys měl vědět."

"A nevšimne si někdo, že jsme teprve dneska jmenovali tu komisi, co jako měla tu listinu sestavit?"

"Je zase nepřeceňuj, blbečky."

"Pánové, vy dva si dělejte, co chcete, ale hlavně na Spartu už žádný sviňárny, jo? To už by se Dan zlobil. A hlavně chceme prodávat ty televizní práva na ligu, to jsme jako, doufám, domluvený, že jo?"

"Jasně, klídek, však nás znáte, na nás je spoleh..."

"No ale mně kvůli tý Malši tenkrát volal i ten, jak von se..., ministr Kuba!"

"No a kde je dneska Kuba a kde jsme my, že jo."

"To je taky pravda. No ale jak jim to mám říct, těm novinářům? To mi hlava nebere, oni budou nepříjemný."

"Hele, tak jim řekni tu blbinu, co vždycky říkáš o mně: Že Vaňkát bude v lize pod drobnohledem! To se vždycky s Dášou nasmějeme, když to říkáš v televizi!"

"No ale, co ta veřejnost? Jsme říkali, že chceme bejt důvěryhodný."

"Ale co je nám po veřejnosti? Volí nás veřejnost? Nevolí, nás volej delegáti. A ty vybírám já, takže klídek. A přidej jim na tiskovce i nějakej fór, oni budou vděčný, třeba že bys tady rád propotil košili pro blaho českýho fotbalu, ale musíš nutně na tři neděle na Tahiti. Protože se tam bez tebe při tom čutání na pláži FIFA prostě neobejde."

Tak zase někdy příště, v kabaretu U dobré pohody!

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy