reklama
 
 

Horváth a spol. na dně. Srazil je tam falešný Gretzky

8. 3. 2013
Plzeň nebyla sama sebou, přesto dostala obrovskou šanci. Jenže to břevno je zakleté

Glosář - Jednou jsi dole, jednou nahoře, zpívali Voskovec s Werichem. Megaúspěch v soubojích s Neapolí vystřelil sebevědomí hráčů Viktorie Plzeň a hlavně jejich fanoušků takřka do kosmických výšin.

Po prohře 0:1 s Fenerbahce v prvním duelu osmifinále Evropské ligy se křivka nálady pro změnu prudce propadla.

Nicméně, snad nebude na škodu připomenout, co pro změnu říkával Ivan Hlinka, kouč hokejových hrdinů z Nagana: "Hlavně se z ničeho nepos..." Ještě není konec.

Ano, Plzni se zápas s tureckým protivníkem vůbec nepovedl. Vůbec. Viktoria nebyla sama sebou, nechytila rytmus zápasu a jen se dívala na vyzrálého soupeře, jak si v klidu rozehrává balon.

Ale nikde není psáno, že malá výkonnostní krize do týdne nepomine a že Horváth a spol. ještě na postup mezi osm nejlepších týmů Evropské ligy nezaútočí. Sparta jela na Stamford Bridge také s jednogólovým mankem z Letné - a dobře víme, že po Kadlecově střele jí k postupu nakonec scházelo jen pár centimetrů přesnosti...

Když střílí číslo 99

Plzeň prohrála po velmi lacině inkasovaném gólu. Ten jí vstřelil Kamerunec Pierre Webó, který po hřišti pobíhal s nezvyklým číslem 99.

Těžko říct, jestli tenhle Afričan někdy slyšel o jeho nejslavnějším nositeli, kterým byl kanadský hokejista Wayne Gretzky. Ale po Kozáčikově chybě a dalších následných nedůslednostech v plzeňské obraně měl pro skórování tak snadnou pozici, že stát v tu chvíli na Kameruncově místě, nejspíš by v Doosan Areně skóroval i božský Wayne. I bez bruslí a bez hokejky.

Mimochodem: v českém fotbale si číslo 99 na záda troufl umístit jen před 13 lety ve Spartě Pavel Hapal. Ale neproměněná penalta v zápase s Barcelonou mu tehdy ukázala, že rouhati se bohům není radno ani ve sportu...

Tak třeba se i tenhle falešný Gretzky v dresu Fenerbahce ještě dočká odplaty, to by se ale Plzeň musela u Bosporu herně zdvihnout.

Vykolejil Daridu Nedvěd?

Ani jedna střela na bránu. To je ukazatel svědčící o tom, že Plzeň tentokrát vážně nebyla ve své kůži.

Ano, soupeři se dařilo, kvalitu prokázal, ale zase to nebyl žádný Real Madrid. Fenerbahce hrálo, co potřebovalo, až na výjimky nedělalo chyby. A to stačilo.

Plzeň totiž protivníkovi velmi ulehčovala situaci sama. Zejména v první půli takřka nebyla schopna založit kloudnou akci. Brzdila ji na její poměry naprosto nevídaná nepřesnost při jednoduchých přihrávkách na pár metrů.

Co se stalo? Můžeme se jen dohadovat, možných vysvětlení je víc.

A) Forma perfektně načasovaná na duely s Neapolí teď poklesla a projevilo se, že Turci hrají ligovou soutěž celou zimu a v Česku sotva začala, takže teď Plzeňské dohnalo manko v nerozehranosti.

B) Rošáda vynucená karetní absencí Limberského postavila několik viktoriánů na pozice, na nichž standardně nehrávají. Na nich pak neměli potřebnou jistotu, a i proto kazili víc, než bylo zdrávo.

C) Horváth nebyl po viróze ve své kůži a Darida také neexceloval. I poznámka Pavla Nedvěda, dost možná spíše zdvořilostní, že by se o jednoho mladého hráče Plzně snad mohl zajímat také Juventus, mu mohla lehce narušit optimální koncentraci.

Prokleté břevno znovu v akci!

Ale dost dohadů, ono to samozřejmě mohlo být ode všeho trochu. Při kvalitě soupeře možná stačilo i pár zkažených balonů zkraje utkání - a ať už pak bylo zadření motoru způsobeno čímkoli, Plzeň se pak prostě motala jen u toho kratšího kusu provazu...

Bránila poměrně pasivně na vlastní polovině, přitom ojedinělý pokus o atak soupeřovy rozehrávky hned přinesl superšanci, jejíž neproměnění si řeklo  o trest, který také přišel.

Rajtoral po flinkovském rozehrání brankáře Volkana díky agresivnímu ataku sebral soupeři balon - ale poslal ho na stejné břevno jako v neděli Limberský, když zahrával pokutový kop proti Ostravě. Vzápětí mohl míč do zívající brány usměrňovat i Ďuriš, jehož střelu zblokovala obrana. Ona tedy ovšem mezi tyče stejně nemířila...

Plzni spadla gólová příležitost takřka zadarmo do klína. Viktoria jí pohrdla - a další šance už se prostě nekonala.

Začít doma jim nesedí

Jaký to rozdíl oproti utkání v Neapoli, kdy cokoli, do čeho viktoriáni kopli, padalo do brány italského týmu. Ukázalo se, že Plzni při jejím stylu hry výrazně víc vyhovuje hrát v pohárovém dvojutkání nejprve na stadionu soupeře, kde může snáze uplatnit brejkové nájezdy.

Tuhle roli nyní los Plzni nenabídl. Musela se popasovat s opačným gardem a moc se jí to nepovedlo. Za týden dostane šanci na reparát.

Pokud se kouči Vrbovi podaří vrátit týmu jiskru, pořád není nic ztraceno.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

autor: Luděk Mádl | 8. 3. 2013

Související

  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama