Hattrick jabloneckého Lafaty sestřelil Liberec

Jakub Šafránek Tomáš  Kubánek Jakub Šafránek, Tomáš Kubánek
27. 2. 2011 18:55
Budějovice - Teplice 2:2, Ústí - Olomouc 0:3
David Lafata v souboji s jabloneckým Homolou během zápasu druhého předkola Poháru UEFA - Austria Vídeň vs. Jablonec. | Foto: Reuters

Teplice - Ani odchod nejlepšího střelce ligy Michala Hubníka nezabrzdil fotbalovou Sigmu Olomouc při jejím startu do jarní části Gambrinus ligy. Hanáci vyhráli v Teplicích nad Ústím nad Labem 3:0 a pojistili si třetí místo ligové tabulky za Plzní a Spartou. Ústí zůstává poslední.

Stejně jednoznačným výsledkem skončilo také severočeské derby. Jablonec si v něm poradil s Libercem, když o všechny tři branky se postaral David Lafata.

Plzeň rozhodla až v závěru, Klokani vyloupili Slovácko
Slavia nezvládla start do jara. S Brnem získala jen bod

Sigma utkání na hřišti outsidera začala dobře, když se po půlhodině hry prosadil pěknou střelou z první Tomáš Janotka. V zápětí navíc Šultese zezadu fauloval Stožický a viděl červenou kartu.

Přesilovku ovšem využila Olomouc až v závěru utkání. V rozmezí mezi 74. a 79. minutou se trefil dvakrát Martin Doležal. Nejprve se prosadil dorážkou střely Michala Dvořáka a druhý gól přidal po kombinaci s Vepřekem.

V dalším nedělním utkání remizovaly posedmé v letošním ročníku Gambrinus ligy České Budějovice, jež uhrály remízu 2:2 s Teplicemi.

Domácí přitom vedli po brankách Horejše a Ondráška 2:0, ovšem nejprve v nastavení první půle snížil Mareš, aby v 58. minutě srovnal Libor Došek. Severočeši si mohli odvézt i všechny tři body, to by ale Mahmutovič v devadesáté minutě musel zamířit lépe, než do brankové konstrukce.

Sever Čech opanoval král Lafata

Jablonečtí si přenesli skvělou fazonu z konce podzimní i do jarní části. Vyhráli už sedmý z posledních osmi zápasů.

Přestože je Liberec v tradičním derby dlouhodobě úspěšnější, tentokrát se statistická pravda začala vyvracet už od samého začátku. Nedůrazná obrana hostů neodvrátila Kovaříkův pas a dobíhající Lafata otevřel skóre. Zatímco Slovan v útočné fázi tápal, Jablonci se dařilo zakončovat velmi efektivně.

Další gól záhy málem přidal Piták, ale jeho střela tentokrát mířila pouze do tyče. Chvíli před přestávkou se znovu v hlavních rolích objevili Kovařík s Lafatou, který další centr z levé strany přetavil v druhou trefu. To Liberecké zlomilo definitivně a ve druhé půli už jen těžko hledali sílu ke zvratu. A tak přišla zasloužená pojistka, díky níž si Lafata připsal druhý hattrick v české lize.

18. kolo první fotbalové ligy:

FK Ústí nad Labem - SK Sigma Olomouc 0:3 (0:1)
74. a 78. Martin Doležal, 32. Janotka. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Mencl. ČK: 39. Stožický. ŽK: Jindráček (oba Ústí). Diváci: 1253.

Ústí n.L.: Vorel - Stožický, Dreksa, Valenta, Dvořák - Michal Doležal, Martykán (86. Lamešič), Vrtělka, Volek (66. Polák) - Veverka (75. Krbeček), Jindráček. Trenér: Habanec.
Olomouc: Drobisz - Janotka, Koutný, Škerle, Vepřek - Martin Doležal (86. Navrátil), Rossi, Hořava - Šultes (83. Schulmeister), Ordoš (72. Přikryl), Bajer. Trenér: Psotka.

SK Dynamo České Budějovice - FK Teplice 2:2 (2:1)
25. Horejš, 27. Ondrášek - 45. Mareš, 58. Došek. Rozhodčí: Paták - Pospíšil, Teuber. ŽK: Laštovka, Hudson, Lengyel - Mareš, Matula, Došek, Kalivoda. Diváci: 2440.

Č. Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Lengyel, Vulin - Nitrianský (68. Hudson), Otepka, Černák (46. Žižka), Čirkin - Ondrášek (79. Stráský), Pecka. Trenér: Šilhavý.
Teplice: Grigar - Vidlička, Siva, Matula, Rosa - Kalivoda (74. Lácha), Čajič, Vachoušek (83. Jungr), Mareš - Melunovič (57. Mahmutovič), Došek. Trenér: Plíšek.

FK Baumit Jablonec - FC Slovan Liberec 3:0
1., 43. a 70. Lafata. Rozhodčí: Královec - Zlámal, Lhoták. ŽK: Lafata - Nezmar, Gebre Selassie, Vácha. Diváci: 4221.

Jablonec: Špit - Eliáš, Beneš, Pavlík, Jablonský - Vošahlík (86. Michálek), Loučka, Piták, Jarolím (82. Hejda), Kovařík - Lafata (85. Vukovič). Trenér: Komňacký.
Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Holeňák, Kelič, Fleišman - Dočkal (56. Hadaščok), Štajner, Vácha, Papoušek (85. Martan), Breznaník (78. Vlasko) - Nezmar. Trenér: Rada.