Haindlová vs Pelta. Když válku prohraje, omluví se Kaprovi

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 1. 2013 15:30
Golda na protest odstoupil, Haindlová bude s Peltou válčit
Markéta Haindlová šéfuje odvolací a revizní komisi FAČR.
Markéta Haindlová šéfuje odvolací a revizní komisi FAČR. | Foto: ČTK

Praha - Kdyby všichni vnímali sportovní právo jako fotbaloví šéfové Miroslav Pelta s Romanem Berbrem, tak by byl Lance Armstrong pořád ještě sedminásobným vítězem Tour de France.

Byť sama používá diplomatičtější slovník, v parafrázované verzi zhruba tak hodnotí Markéta Haindlová, předsedkyně Odvolací a revizní komise FAČR, legislativní kouzlo, které ve středu vypustila do světa fotbalová vláda.

Pelta a spol. prosadili, že korupční kauzy nadále nebude řešit svazová disciplinárka. Že zastaví projednávání už vyšetřovaných případů Křetínského tašky či mrazivého Chřestýše a počká si na závěry policie.

Chtěla jsem rezignovat jako Golda

„Připadala jsem si v ten moment zbytečná. Měli jsme zrovna zasedání naší ORK a já na něj šla s tím, že funkci položím, stejně jako Jirka Golda, šéf disciplinárky,“ říká Haindlová.

Kolegové z ORK ale měli k jejímu překvapení podobný názor jako ona, takže se rozhodla, že ještě bude bojovat. ORK vydala ostré stanovisko, ve kterém mimo jiné píše, že usnesení výkonného výboru nevytváří rovné podmínky ve FAČR. Vyzývá také k tomu, aby byl další postup konzultován s disciplinárním komisařem UEFA.

„Já sportovní právo přednáším na vysoké škole… A tohle rozhodnutí výkonného výboru všechny jeho principy naprosto popírá. Kdyby všichni přemýšleli takhle a čekalo se ve všem na policii a obecné soudy, táhly by se všechny kauzy několik let, sportovní prostředí potřebuje rychlejší cestu,“ vysvětluje Haindlová. „Právě proto byla zřízena Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne a teď se připravuje podobný projekt i v Česku. Filozofie toho, co teď přijal výkonný výbor FAČR jde ale naprosto opačným směrem.“

Haindlová bojuje za přehodnocení normy

Kdyby se měl třeba český kajakář Jan Štěrba, který se ocitl v kontroverzním dopingovém trestu, domáhat práva startu na OH v Londýně u normálních soudů, možná by se nedočkal ani do další olympiády v Riu. Jen že díky sportovnímu právu a arbitráži v Lausanne si mohl do Londýna odjet pro bronzovou medaili.

Haindlová chce, aby kontroverzní rozhodnutí Pelty a spol. prošlo připomínkami legislativní rady, odborníků z UEFA – a aby bylo ve výsledku přehodnoceno. „Pokud se to nestane, tak odstoupím,“ říká Haindlová, jejíž mandát ovšem v červnu vyprší tak jako tak.

A nezdá se, že by měla chuť na funkci znovu kandidovat. „Přišla jsem do fotbalu spolu s Ivanem Haškem. Ten je pryč, i další lidé, s nimiž se mi dobře spolupracovalo, odcházejí….“ naznačuje diplomaticky, že se současným vedením se jí jednu káru asi příliš táhnout nechce.

Odstoupí-li, omluví se Kaprovi s Drobiszem

„Pokud to středeční usnesení výkonného výboru zůstane v platnosti, tak se při svém odchodu veřejně omluvím pánům Drobiszovi a Kaprovi,“ připomíná Haindlová korupční kauzu Olomouc, v níž oběma jmenovaným v odvolacím řízení potvrdila disciplinárkou vyměřené tresty.

Omluví se z toho důvodu, že po Peltově zásahu platí, že Kapr s Drobiszem nebyli ve FAČR trestáni podle rovných podmínek. Zatímco třeba Karel Kapr, šéf Bohemians Praha, byl po oznámení korupce potrestán v podstatě za to, že nedostatečně spolupracoval a nedodal pro svá tvrzení slibované pádné důkazy, šéf Sparty Daniel křetínský opakovaně přednesl, že má znepokojující informace o způsobu řízení profesionálních soutěží, ale na důkazy všichni dodnes také čekáme marně.

Jenže po zásahu výkonného výboru už za to Křetínskému od fotbalu žádný trest nehrozí. Na rozdíl od Karla Kapra, který dostal dvouletý zákaz činnosti, jeho klub přišel o 20 bodů a pokutu 6 milionů korun. Dlužno dodat, že rozsudek smíchal korupční kauzu s tím, že „Kaprovci“ nenastoupili k ligovému zápasu s Bohemians 1905.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy