Most - Fotbalisté druholigového Baníku Most by měli sezonu dohrát. Mimořádná valná hromada v pondělí odmítla návrh na vystoupení ze všech soutěží ČMFS, hlavní akcionář SIAD se ale hlasování zdržel.
Čeká prý na audit a podle něj se rozhodne, jak bude klub dál financovat.
Předseda představenstva Petr Kabíček po jednání ČTK řekl, že odchod ze soutěže může vyloučit. Navíc zůstává předsedou představenstva.
Čtěte také:
Afričtí sparťané znovu zářili, Olomouc přezimuje třetí
Petrouš se do 14 dnů rozhodne, kdo ve Slavii skončí
Valná hromada přišla do zjitřené atmosféry. Ještě před dvěma lety prvoligový klub se potácí ve spodní části tabulky a od pádu do ČFL ho zatím dělí pět bodů. Kvůli narušené statice nehraje na svém vlastním stadionu, navíc ho trápí finanční problémy. Sezonu ale podle všeho dohraje. "Zůstáváme v soutěžích, registrovaných pod ČMFS," řekl ČTK Kabíček a možnost, že by klub ze soutěže odstoupil, na přímý dotaz vyloučil.
Definitivní zažehnání krachu to ale neznamená. "Požadovaný audit dosud neproběhl, SIAD proto nemá dostatečné informace, a tedy ani podklady pro takto zodpovědné rozhodnutí. Tento bod SIAD spojuje s dohodou akcionářů o financování klubu," uvedl SIAD ve svém prohlášení. Jednotliví akcionáři, mezi něž patří i město a sám Kabíček, se mezi sebou plánují dohodnout na dalším financování. Podle informací ČTK by mělo být jasno v polovině prosince.
"Pracujeme na reklamních smlouvách, aby se příjmy klubu zlepšily. SIAD ve financování zůstane a byli bychom rádi, kdyby i město přidalo nějaké peníze, hlavně na mládežnickou akademii," řekl Kabíček. Rozpočet klubu je přitom na druholigové poměry solidní, letos se pohybuje v rozmezí 35 až 40 milionů korun, a i když se budou výdaje dál redukovat, i příští rok by měl zůstat na dolní hranici tohoto rozpětí. Téměř polovinu ovšem odčerpá provoz akademie a splátky starého úvěru, z nějž klub před lety financoval rekonstrukci stadionu.
Problémy se stadionem
Sedmitisícový stadion pojmenovaný po Josefu Masopustovi přitom nyní klubu příliš neslouží. Levá část hlavní tribuny má narušenou statiku a podpírají ji ocelové vzpěry. ČMFS proto stadionu nedal druholigovou licenci a Mostečtí se museli stěhovat na předměstský stadionek pro 370 diváků v Souši, kde sídlí jejich akademie. Na Masopustově stadionu nyní jen trénují.
Kabíček v září ČTK řekl, že by oprava hlavního stadionu stála 60 milionů, jenže dnes prezentovaný posudek města byl mnohem méně dramatický. Náklady na opravy odhadl na maximálně deset milionů.
Kde je klub vezme, budou akcionáři také teprve řešit. "Opravy bude platit klub a řeší se, zda si peníze opatří úvěrem nebo dotací, třeba od města," uzavřel Kabíček. V místních médiích se už dříve spekulovalo o tom, že odhad poškození byl nadsazený záměrně, aby klub donutil město ke změně územního plánu a zbourání stadionu. Jeho místo mělo podle dřívějších plánů zaujmout obchodní centrum, jehož majitel by dal klubu peníze na stavbu nového stadionu na jiném místě. Tyto vize ale odvála hospodářská recese a o možnosti stavby nového stadionu dnes akcionáři vůbec nejednali.