Jejich smuteční řeč každá po svém pohnula jinak násilí lety uvyklou Itálií a vyvolala v zemi výzvy ke změně.
Když se Marisa Racitiová na pondělním manželově pohřbu přimlouvala za ukončení fotbalového násilí, mnozí Italové si s mrazením v zádech připomněli podobnou smuteční řeč, již na Sicílii držela před 15 lety jiná vdova. Obě se staly národními symboly odporu proti násilí.
"Rozloučila jsem se s ním jako každý jiný den. Očekávala jsem, že přijde domů, možná s nějakým šrámem, ale rozhodně ne takhle (v rakvi)," řekla Racitiová na pondělním pohřbu svého 38letého manžela Filippa v Catanii.
Násilí na fotbale
V pátek jej zabili účastníci fotbalem motivovaných nepokojů. Mnoho lidí v pátečním davu - s nevětší pravděpodobností i Filippův vrah - bylo ve věku, jenž jim nedovoloval volit nebo legálně kouřit.
"Obracím se na všechny ty mladíky, kteří nezrale, hloupě, směšně pohlížejí na každého policistu nebo každého člověka v uniformě s pohrdáním a nenávistí," řekla klidně během obřadu, jejž vysílala celostátní televize v přímém přenosu.
"Doufám, že můj manžel, jenž za života dokázal lidi mnohému naučit, bude pokračovat i po smrti, že jeho smrt skutečně přinese změnu. Tihle mladíci by se měli zamyslet: Sport je něco krásného, násilí ne. Násilí jenom působí bolest, tak moc bolesti..." řekla Racitiová, zatímco mnohým v kostele i u obrazovek tekly slzy.
Její emotivní projev byl dosud posledním v řadě výzev adresovaných italským úřadům, aby zasáhly proti rostoucímu fotbalovému násilí.
Tato slova zároveň přivolala vzpomínku na jiný pohřeb a smuteční řeč z 25. května 1992. Tehdy celá Itálie naslouchala Rosarii Schifaniové.
Její manžel Vito byl jedním ze tří policistů, kteří zahynuli, když mafie vyhodila do povětří vůz soudce Giovanniho Falconeho, jenž stál v čele boje proti organizovanému zločinu. "Odpustím vám, ale musíte padnout na kolena, pokud máte odvahu se změnit," řekla tehdy Schifaniová.
Její nářek vysílala televize znovu a znovu, stejně jako v pondělí řeč Racitiové.
Krutou shodou okolností Racitiová je z Catanie a Scifaniová z Palerma - tedy z měst, jejichž nesmiřitelně nepřátelské fotbalové kluby se utkaly v pátečním krvavém sicilském derby.