Smrt policisty: Itálie bude bez fotbalu

ČTK, SportPlus
2. 2. 2007 23:14
Řím - Kvůli násilnostem fanoušků, při kterých zemřel jeden policista, italský fotbalový svaz zrušil víkendový program první a druhé ligy.
V sicilském derby mezi Palermem a Catanií řádili fanoušci. Při výtržnostech došlo i na policejní slzný plyn, na snímku si hráči omývají oči. Utkání bylo na půl hodiny přerušeno. | Foto: Reuters

Důvodem byly násilnosti fanoušků při pátečním zápase mezi Catanií a Palermem a po utkání, které vedly k úmrtí policisty.

Hrát se nebude ani středeční přípravný zápas reprezentace proti Rumunsku a úterní utkání jednadvacítky s Belgií.

Dočasný prezident svazu Luca Pancalli tak splnil svou hrozbu, kterou varoval fanoušky v úterý. K radikálnímu kroku ho přiměly výtržnosti, které o minulém víkendu provázely zápasy od první ligy až po amatérské soutěže a vyžádaly si jeden lidský život.

K další tragické události došlo v pátečním sicilském derby Catania - Palermo, které bylo na půl hodiny přerušeno kvůli tomu, že hřiště zahltil slzný plyn hozený ze sektoru hostujících fanoušků.

Po zápase italské agentury informovaly, že jeden ze zasahujících policistů podlehl zranění poté, co mu někdo ze skupiny fanoušků Catanie hodil do obličeje ručně vyrobenou bombu.

"To, co se stalo, je neakceptovatelné. Tohle už nemá nic společného se sportem, na něco takového nestačí slova. Fotbal v Itálii se teď musí zastavit. Už je toho dost," uvedl šéf svazu Pancalli.

Fotbalový svaz ve svém oficiálním prohlášení uvedl, že zraněný je ještě jeden policista, jenž se nachází v kritickém stavu. Podle odhadů bylo během zápasu a po něm zraněno zhruba sto lidí.

"Jsou to zločinci," řekl o fanoušcích prezident klubu z Palerma Maurizio Zamparini. "Dnes jsme prohráli všichni," dodal šéf týmu, jenž v utkání zvítězil 2:1.

Bouřlivé sicilské derby vyhrálo Palermo

Fotbalisté Palerma vyhráli páteční sicilské derby 2:1 na hřišti Catanie a pojistili si třetí místo v tabulce italské ligy. Průběh utkání potvrdil obavy pořadatelů, kvůli výtržnostem fanoušků byl zápas zhruba na půl hodiny přerušen.

Příznivci obou týmů se do sebe na dálku pustili krátce po zahájení druhého poločasu, kdy se Palermo ujalo vedení. V sektoru jeho fanoušků přistály světlice, hosté si ovšem nechali nic líbit a poté, co hřiště zahltil slzný plyn, musel rozhodčí zápas přerušit a poslat hráče do kabin.

Ani ne minutu po opětovném zahájení duelu se podařilo Catanii vyrovnat, sedm minut před koncem však zajistil Palermu tři body Di Michele.