Nevyhovující stadion? Budete bez diváků

SportPlus, ČTK
6. 2. 2007 10:10
Řím - Italský fotbalový svaz po pohřbu zabitého policisty přišel s opatřením, jak zamezit násilnostem fanoušků. UVNITŘ: VIDEO, GALERIE
V sicilském derby mezi Palermem a Catanií řádili fanoušci. Při výtržnostech došlo i na policejní slzný plyn, na snímku si hráči omývají oči. Utkání bylo na půl hodiny přerušeno.
V sicilském derby mezi Palermem a Catanií řádili fanoušci. Při výtržnostech došlo i na policejní slzný plyn, na snímku si hráči omývají oči. Utkání bylo na půl hodiny přerušeno. | Foto: Reuters

Italští politici se po tragických událostech ve fotbalové lize rozhodli bojovat s chuligány za každou cenu.

Násilí na stadionech se podle nich musí zamezit i za cenu toho, že se fotbal na Apeninském poloostrově bude hrát bez diváků. Anebo se nebude hrát vůbec.

O opětovném povolení fotbalových zápasů rozhodne šéf italského svazu až po středeční schůzi vlády, na které bude kabinet jednat o zpřísnění bezpečnostních opatření na stadionech.

Luca Pancalli to oznámil po pondělním jednání fotbalových představitelů s vrcholnými politiky. Krizové schůzky se zúčastnili i ministr vnitra Giuliano Amato a ministryně sportu Giovanna Melandriová.

Budou AC a Inter hrát za zavřenými dvěřmi?

Účastníci se shodli na tom, že pokud stadiony nebudou vyhovovat bezpečnostním opatřením, nebudou na ně fanoušci vpuštěni.

Amato po schůzce uvedl, že bez diváků se bude hrát na těch stadionech, na nichž nebude možné zajistit bezpečnost. V Sérii A přitom vyhovují mezinárodním kritériím pouze čtyři stadiony - v Římě, kde hrají týmy AS a Lazio, dále v Turíně, Palermu a Sieně.

Náměstek ministerstva spravedlnosti Luigi Scotti v této souvislosti podle agentury Reuters řekl, že bezpečnostní normy italského svazu splňuje v současnosti jen pět stadionů. Bez diváků by se ale mělo určitě hrát například na milánském San Siru, jež je stánkem slavných klubů Interu a AC.

Kluby také nebudou smět prodávat lístky organizovaným skupinám hostujících fanoušků, aby se dalo vysledovat, kdo na stadionu je.

Větší pravomoci by navíc v souvislosti s fotbalovými fanoušky získala i italská policie. Podle Scottiho by mohla zatýkat fotbalové výtržníky bez zatykače až 48 hodin po činu.

Změní Racitiho smrt Itálii?

Mrtvý policista je podle agentury Reuters třináctou obětí v italském ligovém fotbale od roku 1962. Dosud poslední případ byl z roku 1995, kdy byl před utkáním s AC Milán ubodán fanoušek FC Janov.

Osmatřicetiletý Filippo Raciti měl v pondělí v Catanii pohřeb. Rozloučit se s ním přišly tisíce lidí a nad rakví s italskou vlajkou ho na poslední cestě vyprovázely potleskem. Na pohřbu byli i oba ministři a hned po něm spěchali do Říma na schůzku o budoucnosti italského fotbalu.

Italský premiér Romano Prodi vyjádřil vdově po zavražděném a jejich dvěma dětem upřímnou soustrast a řekl, že policistova smrt "šokovala celou Itálii". Podle jeho slov se z fotbalu kvůli hooligans stala doslova "guerilová válka".

Racitiho patnáctiletá dcera měla podle agentury Reuters dojemnou řeč, při které také pronesla směrem k rakvi svého otce slova: "Doufám, že tvoje smrt pomůže změnit naši společnost."

Racitiho žena na pohřbu prohlásila, že jeho poslední den začínal stejně jako každý jiný. "Rozloučili jsme se jako normálně, řekli jsme si ahoj, uvidíme se později. "Dovedla jsem si představit, že se může vrátit s nějakými modřinami," vyprávěla pohnutě vdova. "Ale v životě by mě nenapadlo, že se může vrátit takhle."

Zakázat fotbal? Připravte si miliardy

Zahraniční agentury připomínají, že všichni, kdo jednají o další budoucnosti italského fotbalu budou muset pečlivě zvažovat i ekonomické dopady chystaných zákazů. Fotbal je totiž v Itálii fenoménem, v němž se podle agentury Reuters točí ročně šest miliard eur, tedy 170 miliard korun.

Zdá se, že prvotní šok z tragédie pominul, a už se ozývají hlasy, volající po tom, aby se ligový kolotoč zase rychle roztočil. Ještě v neděli ministr vnitra Amato tvrdil, že násilnosti musejí skončit, i kdyby to byl konec fotbalu.

Teď už šéf fotbalové ligy Antonio Matarrese v rozhovoru pro list La Repubblica řekl: "Je to bolestné, ale show musí pokračovat. Fotbal nesmí nikdy stáhnout roletu." Násilnosti na fotbale jsou podle jeho slov především záležitostí policie, která není schopna chuligány zvládnout.  

Snaha co nejrychleji obnovit fotbalový život má podle agentury AP do značné míry ekonomický podtext. AC Milán a Juventus Turín jsou podle auditorské firmy Deloitte na třetím a čtvrtém místě žebříčku nejlépe vydělávajících fotbalových klubů světa.

Roční příjem každého z nich se blíží 250 milionům eur a ve čtveřici s Interem Milán a AS Řím za poslední uzavřenou sezonu
vydělaly 770 milionů eur, což je více než 21 miliard korun.

Archivní fotografie italského policisty Filippa Racitiho (vpravo), který byl zabit fotbalovými chuligány v Catanii.
Archivní fotografie italského policisty Filippa Racitiho (vpravo), který byl zabit fotbalovými chuligány v Catanii. | Foto: Reuters

Vstupné přitom tvoří až dvacet procent příjmů. Například AC Milán má průměrnou návštěvu 65 tisíc diváků a těžko si lze představit, že by o ně přišel. Zákazy by nepochybně měly vliv i na prodej televizních práv, který tvoří 50 až 60 procent klubových rozpočtů.

Společnost Mediaset, která koupila většinu vysílacích práv, už teď vede spor s italskou fotbalovou ligou kvůli tomu, že loňský skandál s ovlivňováním výsledků poškodil produkt jménem fotbal. A současná situace může vyvolat další zostření sporu.

Podobný byznys představují sázky. Agentura AP připomíná, že i italská vláda má velký ekonomický zájem na tom, aby fotbal fungoval. Za rok 2006 přiteklo z daní z legálního sázení do státní pokladny 286 milionů eur, tedy více než osm miliard korun.

Racetiho smrt ohrožuje italskou kandidaturu na EURO 2012

Smrt policisty při ligovém utkání může ohrozit i italskou kandidaturu na pořádání fotbalového EURO v roce 2012. Itálie usiluje o pořádání evropského šampionátu spolu se dvěmi dvojicemi kandidátských zemí. O šampionát má zájem i Polsko spolu s Ukrajinou a Chorvatsko s Maďarskem.

Vítěze určí hlasování 15členného výkonného výboru UEFA 15. dubna v Cardiffu. Současná situace v italském fotbale ale úspěchu příliš nenahrává. Podle agentury Reuters smrt Fillipa Racitiho udělila dosud favorizované italské kandidatuře po loňském úplatkářském skandálu další vážnou ránu.

Páteční události při sicilském derby také znovu ukázaly, jak je Itálie daleko s bezpečnostními standardy na fotbalových stadionech. 

Jenom čtyři stadiony v Sérii A (Olympijský v Římě, v Palermu, Turíně a Sieně) totiž splňují bezpečnostní kritéria Italské fotbalové federace (FIGC) pro mezinárodní zápasy. Podle náměstka ministerstva vnitra Luigi Scottiho je vyhovujících stadionů pět.

 

Právě se děje

Další zprávy