68. Král
9. McNair
23. J. Evans
40. McNair

Dobrý den, vítejte u online přenosu z mezistátního fotbalového utkání mezi Českem a Severním Irskem. Zápas začíná v 19:00.

Přeji příjemný pondělní večer. Čeští fotbalisté dnes mají v rámci kvalifikace o EURO 2020 volno, avšak zahálet rozhodně nebudou. Na Letné totiž odehrají přípravné utkání proti Severnímu Irsku.

Česko se na dnešní utkání naladilo nejlepším možným způsobem. V rámci kvalifikace o EURO sice před měsícem nečekaně prohrálo v Kosovu, ale pár dnů nato porazili Bulhary a skvěle se připravili především na dosud poslední odehraný zápas. Ten přišel v pátek v Edenu, kde česká reprezentace přivítala Anglii a velkého favorita po skvělém výkonu porazili 2:1. Aktuálně jsou tak Češi v tabulce na druhém místě při stejném bodovém zisku jako Anglie, avšak s jedním zápasem k dobru.

Česko

SESTAVA ČESKA

Pavlenka - Řezník, Simič, Kúdela, Krejčí - Hušbauer (C), Kalvach - Zmrhal, Král, Kopic - Krmenčík

Kolář, Vaclík - Bořil, Brabec, Coufal, Čelůstka, Darida, Jankto, Masopust, Ondrášek, Schick, Souček

Na rozdíl od svého dnešního soupeře jsou fotbalisté Severního Irska mimo postupové pozice na EURO 2020. Ve skupině už sice vybojovali 12 bodů, ale před nimi je Německo i Nizozemsko. Právě s těmito reprezentacemi Severní Irové prohráli v posledních dvou utkáních kvalifikace a do posledních dvou duelů jdou ze třetí pozice. O postup tak budou muset bojovat v odvetách proti dvěma zmíněným soupeřům.

Severní Irsko-Česko: Corry Evans - Jan Bořil
Severní Irsko-Česko: Corry Evans - Jan Bořil | Foto: Reuters
S. Irsko

SESTAVA SEVERNÍHO IRSKA

McGovern - Cathcart, J. Evans, Flanagan - McLaughlin, McNair, Davis (C), Thompson, Dallas - Boyce, Whyte

Carson, Peacock-Farrell - Donnelly, C. Evans, Ferguson, Kennedy, Lafferty, Magennis, McGinn, Saville, Smith

Češi mají se Severním Irskem poměrně čerstvé zkušenosti. Právě ostrovní celek byl totiž hlavním soupeřem Česka v boji o druhé místo kvalifikační skupiny C v boji o MS 2018. V domácím zápase Češi uhráli remízu 0:0, načež v Severním Irsku prohráli 0:2.

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

2.

Hušbauer chtěl posunout míč na pravé straně, avšak přes jednoho ze soupeřů se přihrávka neprošla. Navíc bude vhazování pro Severní Iry.

3.

Flanagan poslal ze strany prudký centr, nicméně Boyceovi k hlavičce chybělo několik centimetrů.

4.

Velmi dobrá příležitost českého celku. Po centru zprava se v pokutovém území uvolnil Řezník, který hlavičkoval na McGovernovu bránu. Výborný zákrok si připsal gólman Severního Irska.

5.

Hosté kombinují poblíž středové čáry. Výraznější posun vpřed se zatím nekoná.

7.

Pavlenkovi teď nadělaly problémy nerovnosti na trávníku. Kúdelovu malou domů tak vůbec netrefil, avšak bude z toho naštěstí jen roh.

8.

S rohovým kopem si Češi poradili, nicméně následná rozehrávka byla poněkud kostrbatá.

9.

Velká chyba Ladislava Krejčího přináší úvodní branku zápasu. Český fotbalista nepočítal s tím, že míč projde až na hranici šestnáctky, kde byl Krejčí pozdě u PADDYHO MCNAIRA. Ten po zemi zakončil přesně.

10.

Další potíže pro Česko. Krejčí předvedl špatnou malou domů, čehož mohl využít napadající fotbalista Severního Irska. Zakončení šlo naštěstí výrazně mimo tři tyče.

12.

Česká defenzíva dělá hrůzostrašné chyby. Při napadání Severních Irů si Kalvach dovolil laxní přihrávku a div, že Dallas z prvního doteku netrefil úplně prázdnou bránu.

13.

V útočné fázi teď Češi nejsou schopni nic moc vymyslet. Průnik na levé straně končil odkopem od brány Severního Irska.

15.

Zcela mimo hru je zatím Michael Krmenčík, který se za čtvrt hodiny snad ani nedostal do pořádné kombinace Česka.

16.

Krejčí to chytře udělal patičkou u postranní čáry. Kopic v pokračující akci vybojoval rohový kop.

17.

Krmenčík centr od rohového praporku dobře tečoval, nicméně defenzíva Severního Irska si na malém vápně věděla rady.

18.

V těsném ofsajdu byl nachytán Jan Kopic. Velká škoda, neboť by záložník Plzně postupoval zleva do pokutového území.

20.

Češi teď trochu převzali iniciativu. Radim Řezník napravo vybojoval rohový kop.

21.

Standardní situace Česka sice nepřinesly kýžený úspěch, ale svěřenci kouče Šilhavého nadále pokračují v kombinaci.

22.

Sražená vysoká přihrávka znamená roh Severního Irska.

23.

Další obrovské zmatky v defenzívě a je to 0:2. Po centru od praporku zůstal míč na malém vápně, kde se Češi spíše jen koukali, co udělají. Kúdela ještě zatavil první střelu, ale JONNY EVANS už pálil do prázdné brány.

25.

V závěru 25. minuty přišla další gólovka Severního Irska. Po parádním centru zleva zakončoval Whyte a Pavlenka měl na brankové čáře plné ruce práce.

26.

Češi se před pár minutami nadechovali k aktivnější hře, ale druhá inkasovaná branka Šilhavého svěřence znovu spražila.

27.

Parádně to udělal Král, který si poradil se dvěma protihráči a předložil míč Krmenčíkovi. Ten zakončoval v těžké pozici nad bránu.

29.

Češi se nastěhovali na útočnou polovinu, ale přes zataženou obranu soupeře hledají cestu jen velmi těžko.

30.

Kopic vymyslel průnikovou přihrávku za obranu Severního Irska, ale nikdo z jeho spoluhráčů s tímto počinem nepočítal.

31.

Do ofsajdového postavení se dostal jeden z útočné dvojice Severního Irska. Pavlenka si tak v klidu může přichystat míč pro rozehrávku.

32.

Bez problémů si Flanagan pohlídal delší přihrávku podél postranní čáry. Na druhé straně se ale podobně prezentoval Simič.

33.

Po centru od rohového praporku se k míči tlačil Krmenčík. Po několika odrazech však nedostal prostor pro zakončení.

34.

Další rohový kop už nepřinesl ohrožení McGovernovy brány. Hušbauer míč ještě vrátil k šestnáctce, ale Kopic už na jeho práce nenavázal.

35.

Boyce byl odehrán Simičem a první zmíněný se položil na trávník. Bude nutno ošetření.

37.

Pokračuje se ve hře. Celky nyní bojují kolem středového kruhu, kde se střídají s převahou na míči.

38.

Zmrhal si seběhl k postranní čáře, avšak po kličce doputoval až do autu.

40.

Obrovské chyby v defenzívě pokračují, což znamená třetí gól v síti Jiřího Pavlenky. Po propadnutí ve středu hřiště přišla kolmice na PADDYHO MCNAIRA, jenž udělal kličku českému brankáři a v pohodě skóroval. Hušbauer sprintoval zbytečně.

42.

Severní Irové jsou nyní naprosto v pohodě a před závěrem prvního poločasu se začínají rozcvičovat první náhradníci. Mezi nimi jsou Bořil, Čelůstka či Ondrášek.

43.

Jeden z hostů teď inkasoval tvrdý šlapák od Hušbauera. Kupodivu to nebylo za žlutou kartu.

44.

Znovu to zavánělo obrovským malérem. Whyte sprintoval na pravé straně, naprosto v klidu odcentroval na volného Boycea, ale ten byl naštěstí v ofsajdu.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje jednu minutu.

45+1.

Po dlouhé době přišel zajímavější centr od českých fotbalistů. Krmenčík se k hlavičce nedostal.

45+1.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Hrůzostrašný poločas je minulostí a Češi jdou do kabiny jako zpráskaní psi. Od samotného úvodu činila česká defenzíva neuvěřitelné hrubky a již v 9. minutě přišel první trest z kopačky Paddyho McNaira. Poté už to sice vypadalo lépe, ale ve 23. minutě zpražil české hráče i fanoušky Jonny Evans. Ani to ovšem nestačilo. V závěru poločasu si totiž česká obrana znovu nepohlídala náběh útočníka a Paddy McNair si po sólu připsal svou druhou branku v zápase.

46.

Čtyřnásobné střídání českého celku. Simič, Kalvach, Krmenčík a Zmrhal mají odpracováno, jejich pozice zaujímá čtveřice Čelůstka, Darida, Ondrášek, Bořil.

47.

Hned to v úvodu druhé půle vypadalo nadějně. Ondrášek míč dobře předložil Krejčímu, který volil technické zakončení. McGovern vytáhl kvalitní zákrok.

49.

Severní Irové vstoupili do druhé půle opatrně. Na středu hřiště nepředvádí nic moc zajímavého.

50.

Rohový kop českého celku nepřinesl ohrožení McGoverna, Češi ale zůstanou u míče.

52.

Ondrášek míč šikovně prodloužil hlavou. Uvidíme, zda z toho Češi vytěží něco zajímavého.

53.

Nakonec centroval Alex Král. Jenže míč putoval nad hlavu Ondráška a na zadní tyči už nebyl nikdo.

54.

Další slibná šance. Po Kopicově dlouhém centru přihrával před bránu Jan Bořil. Je z toho roh.

55.

Hušbauer natáhl ke střele zpoza pokutového území. Do tohoto zakončení se ovšem postavil Jonny Evans.

56.

Ofenzíva Česka je teď trochu pozdržena, neboť Zdeněk Ondrášek byl nachytán v ofsajdu.

57.

Hodně nejistý byl McGovern, kterému míč vypadl z rukou a záhy měl tutovku Hušbauer. Jeho pokus o lob však nemířil do prostoru zcela odkryté brány.

59.

V druhém poločase se Severní Irové vůbec nedostávají k ofenzívě. Momentálně sice napadají, ale již delší dobu hrají bez míče.

60.

Na Daridův centr zprava si naskočil Bořil. Míč šel z jeho hlavy nad bránu.

61.

Další zajímavá souhra. Král nacentroval na Ondráška, který v pokutovém území kombinoval s Kopicem. Následovala příliš vysoká Ondráškova střela.

63.

Češi mají v druhé půli nadále jasnou převahu, nicméně na gólové vyústění stále čekáme.

64.

První střídání Severního Irska. Na trávník jde Cory Evans, opačným směrem zamířil Steven Davis.

65.

Další střídání na obou stranách. Saville střídá Thompsona, Schick Hušbauera.

66.

Hodně nepřesná přihrávka Čelůstka. Míč se stal kořistí McGoverna.

67.

Tak konečně je tady snížení. Dobře rozjel akci Řezník, který míč potáhl a napravo předal Kopicovi. V pokutovém území se ke kulatému předmětu dostal Ondrášek, jenž přichystal gól pro VLADIMÍRA DARIDU. Český kapitán prostřelil McGoverna.

68.

A nyní už je to jen o jednu branku! Přímo na bránu to vzal zleva ALEX KRÁL, který udělal kličku Jonny Evansovi a z hranice pokutového území vypálil mimo dosah severoirského gólmana.

70.

Severní Irsko pochopilo, že nemůže jen bránit. Místo toho nyní podniklo rychlou akci na levé straně, po které přišel volný kop. Ten skončil faulem.

71.

Další změna v sestavě Severního Irska. Josh Magennis jde na plac místo Liama Boycea.

73.

Češi jsou pochopitelně při chuti a rozjíždí další akci. Tentokrát tak činí nalevo Jan Bořil.

74.

Nedovoleným zákrokem se provinil Kúdela, který se na třiceti metrech od brány postavil do cesty Whyteovi.

75.

Volný kop z místa předchozího přestupku nepřinesl nic zajímavého. O faul si pak říkal Jonny Evans, ale sudí zůstal klidný.

75.

Blesková akce domácích. Krejčí s Daridou dostali míč až k rohovému praporku a je velká škoda, že centr neprošel do šestnáctky.

75.

Před rohovým kopem Češi střídají. Ladislav Krejčí přepustil místo Lukáši Masopustovi.

76.

Po centru od rohového praporku šel míč od Schicka mimo bránu. Jenže Češi rychle navázali na předchozí akci a znovu tlačí.

77.

Ani další rohový kop nepřinesl ohrožení gólmana Severního Irska. Češi chvíli okupovali šestnáctku, načež Schick netrefil bránu.

79.

Tlak českého celku je nyní přerušen a Severní Irové budou rozehrávat z pravé strany.

80.

Volný kop sice neznamenal ohrožení Pavlenky, avšak hosté zůstávají nastěhováni u pokutového území.

82.

Dobrý centr od Řezníka. Bořil se na patnácti metrech neprotlačil k hlavičce.

82.

Ještě Darida to nyní zkoušel střelou zpoza pokutového území. Zakončení bylo okamžitě zablokováno padajícím obráncem.

83.

Naprosto jednoznačně teď Dallas vložil nohu do centru z levé strany, ale paradoxně je odpískán odkop od brány.

84.

Žlutou kartu za zdržování hry dostává Michael McGovern.

85.

Severní Irové už jsou nyní staženi v jedenácti hráčích na obranné polovině a nedají se očekávat nějaké výrazné ofenzivní akce.

87.

Možná poslední střídání Severního Irska. Gavin Whyte už se na hřišti neobjeví, závěr odehraje Niall McGinn.

88.

Nepřesnost od Masopusta. Využít toho mohl jeden z hostů, nicméně centr do šestnáctky pak neprošel.

89.

Alex Král nejprve předvedl klid v rozehrávce, ale poté pokazil přihrávku na Bořila.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje čtyři minuty.

90+1.

Hodně ochotně šel na trávník Magennis. Po jeho střetu s Čelůstkou je pískáno proti české reprezentaci.

90+2.

Dlouhý míč z kopačky Jana Bořila šel do blízkosti Patrika Schicka, ale nakonec z toho bude pouze roh.

90+3.

Rohový kop Česka vyústil v Královu hlavičku a McGovern měl s míčem velké problémy. Po střetu s Ondráškem skončil kulatý předmět v síti, ale nakonec je pískán faul.

90+3.

Strkanice v pokutovém území přinesla žlutou kartu na konto Zdeňka Ondráška.

90+4.

Masopust bohužel fauloval, když si dělal prostor v souboji o míč. Zdá se, že vyrovnání už česká reprezentace nevybojuje.

90+5.

KONEC ZÁPASU.

Dnešní přátelské utkání je u konce a vítězství si nakonec odváží Severní Irsko. To dokázalo v prvním poločase trestat neuvěřitelné chyby české defenzívy a o přestávce vedlo 3:0. O dva góly se postaral Paddy McNair, přičemž mezi tyto dva zásahy se vměstnala branka Jonnyho Evanse. Do druhého poločasu šli čeští fotbalisté s několika změnami v sestavě a kvalita střídajících hráčů byla patrná. Celých 45 minutě česká reprezentace přehrávala svého soupeře, načež se zmohla na dva slepené zásahy. V 67. minutě totiž snížil Vladimír Darida a o pár desítek vteřin později skóroval i Alex Král. Češi si pak vypracovali ještě nějaké příležitosti, nicméně velké manko z prvního poločasu už nestáhli.