Novák získává odpustek za neproměněnou šanci. I díky tréninku s rekordmanem

Sport Sport
9. 11. 2017 13:00
Běžela 62. minuta utkání fotbalové kvalifikace MS Česko – Severní Irsko a Filip Novák spálil obří příležitost. Kdyby ji loni v září proměnil, třeba by se teď Češi chystali aspoň na baráž o šampionát. Jenže Novák ji nedal, zápas skončil 0:0, tahle šance se stala tak trochu symbolem zpackané kvalifikace a Jarolímovi hoši místo baráže hrají přípravu v Kataru. A právě tam si v duelu s Islandem řekl Novák o odpustek.
Filip Novák v souboji s Rurikem Gislasonem z Islandu
Filip Novák v souboji s Rurikem Gislasonem z Islandu | Foto: FAČR/Jan Tauber

Dauhá/Praha - Čeští fotbaloví reprezentanti vstoupili do turnaje v Dauhá vítězstvím 2:1 nad Islandem. A u obou gólů do sítě jistého účastníka mistrovství světa byl právě Filip Novák.

Připomeňte si Novákovu šanci proti Severnímu Irsku (akce začíná v čase 2:21):

Šance Filipa Nováka v utkání se Severním Irskem | Video: Youtube.com

"Předvedl dobrý výkon, ale zrovna on má co odčiňovat, když si vzpomenu na tu jeho neproměněnou šanci se Severním Irskem ze startu kvalifikace," připomněl s úsměvem Novákovo memento po utkání s Islancem i kouč národního týmu Karel Jarolím.

Sám obránce dánského Midtjyllandu bral svůj povedený výkon s nadhledem. "Dvě asistence jsou hezké, ale mě potěší cokoli. Gól, asistence, i když hraju a vyhraje se. Byl jsem sice u obou gólů, ovšem nic to nemění na tom, že vyhrává tým," prohlásil Novák skromně.

Zaujala zejména jeho první "asistence". Míč totiž poslal střelci Tomáši Součkovi do pokutového území na nohu přímo z autového vhazování. A jak Novák přiznal, na tuto situaci se speciálně připravuje.

"Auty jsme trénovali. Kouč mě sleduje v Dánsku, kde jsem na dlouhé auty zvyklý. Dokonce jsem je trénoval s Rorym Delapem, co vytvořil rekord ve Stoke," zmínil Novák.

Bývalý irský obránce je legendou této disciplíny. "V životě jsem nic podobného neviděl. Je to fantastické. Myslím, že zahrává míč líp rukou než nohama," rozplýval se nad Delapem před časem dokonce i Luiz Felipe Scolari, kouč brazilských mistrů světa či Chelsea.

Takto házel auty Rory Delap:

Auty Roryho Delapa | Video: Youtube.com

Mimochodem u Delapa byl při jeho návštěvě v Dánsku Novák dokonce na školení. Věnovali se správnému rozběhu, úchopu míče či technice hodu. Češi i díky tomu získali mocnou zbraň na protivníky a Novák příležitost, jak přebít vzpomínky na neproměněnou šanci.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy