"Měli jsme v té době silné mužstvo. Jsem rád, že jsem přispěl k úspěchu," vrací se Seman v rozhovoru pro Pravdu k olympijskému klání v roce 1980.
Při turnaji odchytal všech šest zápasů, které přivedly federální výběr k vytouženému zlatu. "Ale nastoupil jsem i v téměř všech kvalifikačních soubojích. Až na jednu výjimku. Měl jsem i trochu štěstí a pomohli mi spoluhráči," vypráví skromně chlapík, jemuž bude příští týden 68 let.
Přestože v tehdejším československém týmu měli drtivou převahu hráči ze západní části republiky, podle Semana v tom nebyl problém. "Myslím, že jsme byli dobrý kolektiv. Tak to tehdy vyšlo, že ze Slovenska jsme byli v mužstvu jen dva - kromě mě ještě Fero Kunzo," připomíná bývalý gólman.
Obránce Kunzo sice vynechal úvodní duel turnaje, ale pak do sestavy patřil. Jenže ve finále ho kouč František Havránek překvapivě nepostavil. "Nevím proč, tak se rozhodl. I pro mě bylo nečekané, že oproti semifinále udělal v sestavě dvě změny v obraně. O Havránkovi se říkalo, že neměl Slováky příliš v lásce," prozrazuje Seman s úsměvem.
On sám to však měl u fotbalového odborníka dobré. "Ano, věřil mi, mě si oblíbil, Fera možná míň," směje se někdejší gólman Lokomotivy Košice. "Možná mě nechal ve finále chytat, aby byl na hřišti aspoň jeden Slovák," přemítá Seman.
Při olympiádě se vyznamenal především v semifinále proti Jugoslávii, kdy protivníkovi chytil čtyři góly během patnácti minut. "Vyhráli jsme 2:0, ale soupeř měl výborný tým, vypracoval si hodně šancí. Patřil mezi favority turnaje a byl to pro nás nesmírně náročný zápas," vybavuje si hrdina duelu.
Gól nedostal ani od NDR ve finále, které rozhodla jediná trefa střídajícího Jindřicha Svobody ze 77. minuty. "Byl to trochu šťastný gól, ale důležité bylo, že nám stačil. Východní Němci byli silní, vždyť v semifinále vyřadili domácí sbornou, kterou většina považovala za největšího favorita. Hodně jí záleželo na tom, aby zlato zůstalo doma," připomíná Seman.
Jeho zastihl podnik pod pěti kruhy v parádním rozpoložení. "Na všechny detaily už si nevzpomínám, ale v té době jsem měl formu. Dostal jsem jediný gól na začátku turnaje od Nigérie. Týden po finále jsem měl 28. narozeniny, což je téměř ideální věk, měl jsem už dost zkušeností, které jsou pro brankáře důležité," upozorňuje.
Podle Semana úspěch československého celku nesnižuje ani fakt, že se turnaje nezúčastnilo sedm kvalifikovaných mužstev ze zemí, které se přidaly k bojkotu Her v Sovětském svazu. "Neúčast některých zemí fotbalový turnaj příliš neovlivnila. Tehdejší socialistické země měly výborné týmy a na olympiádě startovala nepříjemná mužstva z Afriky a Jižní Ameriky," argumentuje brankář zlatých hrdinů.
Za triumf dostali vítězové 30 tisíc korun. "Šetřil jsem si na chatu v Herĺanech, tyhle peníze mi pomohly," prozrazuje Seman. "Pořád ji využíváme, to byla dobrá investice. Jezdí tam teď už hlavně děti, starají se o ni a zvelebují ji."
Seman po skončení kariéry dlouhá léta působil jako trenér brankářů, jeho rukama prošli třeba i Kamil Čontofalský nebo současná hvězda anglické Premier League Martin Dúbravka. Teď už ale sleduje fotbal jen jako fanoušek.
"Užívám si důchod, zahrádku, ptáčky. Chovám kanárky, mám jich asi třicet. Sedím před velkou voliérou v zahradě a dívám se, jak mi zpívají. To je můj koníček. Už mnoho let," vypráví brankář olympijských vítězů.
Tým na OH 1980
Brankáři: Jaroslav Netolička, Stanislav Seman. Obránci: František Kunzo, Luděk Macela, Josef Mazura, Libor Radimec, Zdeněk Rygel, Rostislav Václavíček
Záložníci: Jan Berger, Petr Němec, Oldřich Rott, Zdeněk Šreiner, František Štambachr. Útočníci: Verner Lička, Lubomír Pokluda, Jindřich Svoboda, Ladislav Vízek.
Výsledky na OH - skupina: ČSSR - Kolumbie 3:0, ČSSR - Nigérie 1:1, ČSSR - Kuvajt 0:0. Čtvrtfinále: ČSSR - Kuba 3:0. Semifinále: ČSSR - Jugoslávie 2:0.
Finále: ČSSR - NDR 1:0.