"Strašně důležité" tři zápasy. Fotbalisté začnou v březnu boj o MS

ČTK ČTK
14. 11. 2020 13:17
Čeští fotbalisté vstoupí do příštího roku v březnu úvodními třemi zápasy kvalifikace o postup na mistrovství světa 2022, uvedl na webu FAČR manažer národního týmu Libor Sionko.
Český tým po zápase
Český tým po zápase | Foto: Reuters

Stejně jako letos v říjnu a listopadu se budou hrát i v březnovém a zářijovém reprezentačním termínu příštího roku nezvykle tři místo tradičních dvou utkání.

"V březnu nás čekají tři ostré zápasy kvalifikace mistrovství světa, které budou strašně důležité. Bude to náročné pro hráče i na organizaci. Stejný režim bude v září," uvedl Sionko. Soupeře pro kvalifikaci poznají svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého 7. prosince, při losu budou v třetím výkonnostním koši.

V létě čeká reprezentaci evropský šampionát, který byl kvůli pandemii covidu-19 přeložen z letošního léta. Na mistrovství se bude tým chystat na kempu v Jižním Tyrolsku na severu Itálie. Bydlet bude v hotelovém komplexu Silena, kde plánoval přípravu už letos a který bude mít vzhledem ke koronavirové situaci jen pro sebe.

"Máme připravený kemp v Itálii, který nám hradí náš komerční partner Ski- & holiday area Gitschberg Jochtal a který nám nabídne skvělé možnosti na trénink. Najdeme tam vše, co potřebujeme, ideální podmínky i potřebný klid," uvedl Sionko. "A pak bude Euro. Uvidíme, jaká budou platit opatření ohledně koronaviru. Moc bych si přál, aby mistrovství Evropy už bylo i s fanoušky na stadionu," dodal bývalý reprezentační záložník.

UEFA zatím stále věří, že se turnaj bude moci odehrát podle plánu ve 12 zemích. "Zatím máme takové informace, že by se Euro mělo sehrát v původním formátu. Ale v téhle době nikdy nevíte, co bude zítra. Myslím, že i UEFA stále mapuje možnosti, jak odehrát Euro co nejbezpečněji. Ke změnám asi dojít může, ale to je všechno záležitostí UEFA. Případně bychom museli adekvátně reagovat," konstatoval Sionko, který se s národním týmem v Plzni chystá na poslední dva letošní zápasy - v neděli v Lize národů s Izraelem a o tři dny později tamtéž se Slovenskem.

Po restartu reprezentačních utkání se českému celku nevyhnuly problémy s koronavirem. V září muselo být po výhře 3:1 na Slovensku rozpuštěno původní mužstvo kvůli dvěma nakaženým v realizačním týmu. Jedním z nich byl Sionko.

Proti Skotsku nastoupil narychlo složený nový výběr a po boji prohrál 1:2. V říjnu pak během srazu postupně vypadlo sedm hráčů i kouč Šilhavý a nyní před středečním přípravným zápasem v Německu David Pavelka s Tomášem Pekhartem, který měl ale následný test negativní.

"Asi nejhorší to bylo v září během našeho prvního podzimního srazu. Měli jsme dva pozitivní případy včetně mě a sraz byl kvůli tomu rozpuštěn. Doteď si myslím, že se mohlo postupovat jinak. Dnes vidíme, že se nic takového nestává, ani když týmy mají pozitivních případů víc," uvedl Sionko.

"Tehdy propukla nepřiměřená hysterie. Možná i proto, že v českém sportu s tím nebyly zkušenosti a bylo to pro všechny nové. Teď už vidíme, že se to týká opravdu všech a katastrofa se z toho dělat nemá," dodal Sionko.

To ale podle něj neznamená, že by reprezentace neměla mít co nejpřísnější opatření. "Troufám si tvrdit, že máme jeden z nejpřísnějších režimů v Evropě. Například nevím o nikom, kdo by hráče zavřel na začátku srazu na pokoje do karantény, než přijdou výsledky prvních testů na covid. Dobrovolně si tak výrazně zkracujeme čas na přípravu před zápasy," uvedl.

"Dodržujeme všechna opatření od UEFA i českých úřadů a navíc přidáváme i naše vlastní. Přesto neexistuje klíč, jak to vyřešit stoprocentně. Museli bychom hráče a realizační tým zavřít týden před srazem, abychom měli jistotu. Jak vidíme, potkává to všechny," dodal.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy