Cizinci Jarolíma neděsí, reprezentantům radí: Bojujte o místa! Před Němci a Iry myslí i na Rosického

Luděk Mádl David Janeczek Luděk Mádl, David Janeczek
17. 8. 2017 6:25
Karel Jarolím, trenér české fotbalové reprezentace, poskytl deníku Aktuálně.cz před zápasem s úřadujícími mistry světa z Německa exkluzivní interview.
Když na to přijde, Karel Jarolím se na střídačce umí i pěkně rozčílit.
Když na to přijde, Karel Jarolím se na střídačce umí i pěkně rozčílit. | Foto: Reuters

Praha - Ve svých takřka 61 letech už je Karel Jarolím všechno, jen ne školák. Přesto letos vzhlíží k 1. září s lehkým mrazením v zádech. V duelu kvalifikace o postup na mistrovství světa 2018 totiž v pražském Edenu povede českou reprezentaci do boje s úřadujícími šampiony z Německa.

Extrémní pozornost přitom musí věnovat i duelu v Belfastu, který bude v českém zápasovém programu bezprostředně následovat.

To proto, že tým Severního Irska s náskokem 4 bodů na Čechy drží nyní druhou příčku ve skupině. A ta ještě může znamenat postup do baráže.

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz hovoří reprezentační kouč Karel Jarolím také o vlně cizinců, jež v létě dorazila do Sparty a Slavie - a možných důsledcích této "tsunami" pro český národní tým. Kouč připustil, že v jeho hlavě stále figuruje i jméno Tomáše Rosického.

Hitem léta byly takřka každodenní zprávy o dalších a dalších příchodech zahraničních fotbalistů do pražských "S". Jaké myšlenky se vám přitom, coby českému reprezentačnímu trenérovi, honily hlavou?

"Od Slavie se něco takového asi dalo čekat. A Sparta nejspíš nechtěla zůstat pozadu. I proto, že se jí na české a v podstatě i evropské scéně, kde je už dlouho bez Ligy mistrů, poslední dobou příliš nedařilo. Tak asi na základě toho přišel ten příliv. A začalo to pochopitelně angažováním italského trenéra a jeho realizačního týmu."

Odchod jinam? To je až ta poslední varianta

Do každé sestavy se ale vejde jen 11 hráčů, prostor pro členy či aspiranty české reprezentace se právě ve Spartě či Slavii může nyní výrazně zúžit. Co si o tom myslíte?

"V první řadě bych zdůraznil, že ty příchody zahraničních fotbalistů nejsou pro oživení naší ligy určitě ničím špatným, naopak! Ostatně hovořily o tom i návštěvy na stadionech v prvních kolech nového ročníku. A co to bude znamenat pro náš fotbal a adepty reprezentačního dresu, to samozřejmě ukáže až teprve čas. Dá se říct, že ve všech větších zahraničních klubech působí cizinci, tak proč by nemohli hrát i tady u nás."

Ale oproti dosavadním zvyklostem může hráčům s českým pasem, kteří jsou použitelní do vašeho výběru, v jejich klubech klesnout počet odehraných minut.

"Samozřejmě si na jednu stranu říkám, co jim to asi přinese. Ale na stranu druhou musím dodat: Ať se tedy snaží o to víc a vybojují si to místo v sestavě. Musí myslet zhruba takhle: ,Ať už přijde ten, nebo tamten, ale já přitom budu dobrej, tak by byl trenér přece blázen, kdyby mě nepostavil.' Jen i naši hráči musí trochu změnit myšlení a dělat víc pro to, aby se prosadili."

Nebo raději odejít do jiného klubu? Třeba na hostování?

"Tak to bych bral v potaz až jako tu opravdu poslední možnou variantu. V první řadě se musí pokusit poprat se s tím tam, kde jsou. Pro mě je lepší, když budou hrát v dobrém mužstvu, byť třeba ne na jejich nejoblíbenější pozici, než když budou hrát sice svůj post, ale jen v mužstvu průměrném."

Shodneme se tedy, že vyhodnocení následků, jež přinese příliv zahraničních hvězd do kádrů "S", má smysl udělat zhruba za půl roku?

"Ukáže to prostě čas. Já budu na hráče apelovat, aby změnili myšlení a byli ochotni se s tou situací popasovat."

Za Norsko bych nás zase až tolik nepokropil

Předpokládáme, že s Jaroslavem Šilhavým, který vede Slavii, asi v nějakém průběžném kontaktu budete. Měl jste ale možnost hovořit už s novým šéfem sparťanské lavičky Andreou Stramaccionim?

"Zatím ne. Ale jak se bude blížit reprezentační termín, tak samozřejmě budu chtít trenéry z klubů, kde pracují s reprezentanty, kontaktovat, to je jasné."

Velká část zbývajících postupových nadějí uplavala české reprezentaci 10. června, když  v Norsku jen remizovala 1:1: Honil se vám ten zápas ještě dlouho hlavou?

"To víte, že ano, několikrát jsem si ho ještě i zpětně pouštěl."

Nebyl to z vaši strany trochu masochismus, vzhledem k tomu, co v utkání český tým předvedl?

"Nebyl. Když se na to podíváme spolu, tak třeba přijdeme i na něco jiného, než přinesl jen první dojem z utkání. Ano, ve druhé půli tam byla pasáž asi 25 minut, která byla nepovedená. Začalo to hloupými chybami stoperů a následně trvalo, než jsme se srovnali. Když jsme se z toho všeho oklepali, mohli jsme ten zápas nakonec i vyhrát."

Neměl jste jako my pocit, že mužstvo už ve druhé půli ztratilo víru v možnost úspěchu? Nejen v tom utkání, ale i v celé kvalifikaci?

"Ne, to vůbec ne. Seběhlo se tam toho víc. Vláďa Darida už byl načatej se zraněním, to se možná taky projevilo, ale dostaly nás hloupé chyby, některé věci tam byly z obranného hlediska i takticky špatně provedené. Ale rezignaci jsem u hráčů nepozoroval. Ve hře ani po zápase."

Po bitvě je každý generálem, ale přece jen: Vyčítáte si zpětně zařazení Tomáše Sivoka, kterému to v Norsku hrubě nevyšlo a předtím scházel v generálce proti Belgii?

"Tomáš Sivok s Kubou Brabcem odehráli už předtím několik kvalifikačních zápasů a já do toho nechtěl sahat. Kdyby to v Belgii v přípravě dopadlo, jak jsme plánovali, že by zase byla o poločase možnost prostřídat všechny hráče, tak by člověk třeba viděl víc a sestavu na Norsko tomu pak uzpůsobil. Ale to jsou jen ´kdyby´ - já nechci neúspěch v tomto zápase hodit na hlavu jednoho či dvou hráčů."

Bude mít výkon, který v Norsku odvedli někteří starší reprezentanti, vliv na to, že na podzim bude probíhat další fáze omlazování českého týmu?

"Určitě. Nominace na příští dvojutkání bude příští týden. Počkejte si."

V přípravných zápasech působí český tým výrazně suverénnějším dojmem než v duelech ostrých, kvalifikačních. Třeba v Belgii zahrál určitě lépe než o pár dní později v Norsku, kde to bylo potřeba. Čím to?

"U těch předchozích přípravných zápasů hráči věděli, že budou hrát jen poločas, tak možná i to hrálo svoji roli. Ale ostrý zápas je prostě něco jiného, psychika pracuje úplně jinak než přípravném utkání. Ale já bych ten zápas s Nory opravdu tolik nepokropil. Já se kritice nebráním, ale myslím, že jí tam bylo víc než bylo zapotřebí. I když některé individuální výkony tam v pořádku nebyly, to souhlasím."

Zápas proběhl v atmosféře po zatčení Miroslava Pelty, k hráčům v Norsku nepromluvil předseda asociace, protože žádný k dispozici nebyl. Mohly mít i tyhle věci na ten zápas nějaký vliv?

"To ne, to si nemyslím."

Klíč poslední naděje leží v Belfastu

Tak pojďme dál. Už jste vymyslel, jak porazit Němce?

(směje se) "Já bych taky potřeboval přijít na to, jak porazit Iry! Protože i kdybychom nakrásně zdolali Německo, což by bylo hezké, samozřejmě, ale vzápětí měli podlehnout v Severním Irsku, tak by nám to nakonec stejně nebylo nic platné."

V pátek je na programu duel s Němci, v pondělí v Belfastu s týmem Severního Irska. Když to trochu přeženeme: Budete ty zápasy hrát na dvě jedenáctky?

"Já vám rozumím, kam míříte, do jaké míry mezi ty dva zápasy rozdělíme síly… Ještě je dost času, nechte mi ještě chvíli, ať můžeme nad různými variantami přemýšlet."

Česká fotbalová reprezentace do 21 let: Stefan Simič
Česká fotbalová reprezentace do 21 let: Stefan Simič | Foto: Milan Kammermayer

Budou v nominaci na zářijové dvojutkání i hráči, kteří absolvovali ME hráčů do 21 let v Polsku?

"Někteří určitě ano - jako první mě napadají ti, kteří již do áčka nahlédli."

A co další? Dejme tomu Simič? Nebudete po Norsku hledat nového stopera?

"Nemůžeme obměnit celý tým a zároveň chtít obrat o body mistry světa. Mladí hráči mají určitě šanci na nominaci, ale opravdu mi dejte ještě pár dnů."

Jak vnímáte letní přestupový blázinec kolem Patrika Schicka?

"Jsem v kontaktu s jeho agentem. Co se týče obecně hráčů působících v Itálii, tak tam sezonu teprve začínají, odehráli teď už alespoň domácí pohár. Ve výhodě samozřejmě budou fotbalisté, co už mají za sebou větší zápasový program. Na sraz se každopádně těším, pauza byla dlouhá."

Jak vnímáte zbývající českou šancí postoupit na mistrovství světa?

"Dokud nějaká naděje existuje, musíme se o ni prát. Klíčové bude vyhrát v Severním Irsku."

Ovšem ani to nemusí stačit. Ve skupině sice mohou Češi skončit druzí, ale potřebují nahrát i nějaké body. Nejslabší z týmů na druhých příčkách kvalifikačních tabulek se do baráže nedostane.

"To je jasné. Když zmiňuji, že je třeba vyhrát v Belfastu, neznamená to, že se i proti Němcům nebudeme snažit uhrát maximum, to v žádném případě ne. Problém je v tom, jak jdou ty zápasy za sebou. My hrajeme v pátek s Němci, Irové v San Marinu. V sobotu si dáme pozápasový trénink, v neděli letíme, v pondělí hrajeme."

Mariášníci by řekli: To není ideální rozhoz.

"To není. Lepší by bylo mít ty zápasy s Němci a Iry opačně. Ale musíme to prostě brát jako realitu a nějak se s tím popasovat."

Naťukli jsme, že v blížícím se náročném dvojprogramu bude možnou variantou rozložit zátěž na větší množství hráčů. Zhruba půlhodinové úseky hry už ve Spartě zvládá Tomáš Rosický. Nosíte v hlavě i variantu spojenou s dlouholetým kapitánem národního týmu?

"Uvidíme. Já bych to nevylučoval, ale je pravdou, že zatím jsem s ním nemluvil. Základem je, jak on by se k tomu případně stavěl a především jak by se cítil po zdravotní stránce. Já si myslím, že v situaci, v níž jsme se ocitli, by pořád měl co nabídnout. "

 

Právě se děje

před 6 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy