Fotbalová Parma vyhlásila bankrot a čeká ji likvidace

ČTK ČTK
22. 6. 2015 18:03
Dluhy klubu jsou tak velké, že likvidace byla jediným možným vyústěním. Bývalý vítěz evropských pohárů se bude o nový restart pokoušet ve čtvrté amatérské lize.
Antonio Nocerino v dresu Parmy
Antonio Nocerino v dresu Parmy | Foto: Reuters

Parma - Italský fotbalový klub FC Parma nenašel do dnešní stanovené lhůty kupce a čeká ho likvidace. Někdejší slavný tým, který soud poslal kvůli finančním problémům už v březnu pod nucenou správu, tak může doufat v nejlepším případě v nový začátek ve čtvrté amatérské lize, ovšem už pod novým názvem.

Parma, která v 90. letech minulého století vyhrála dvakrát Pohár UEFA a jednou Pohár vítězů pohárů, skončila v uplynulé sezoně nejvyšší italské ligy poslední a sestoupila. K registraci do Serie B ale potřebovala najít nového investora, který by převzal dluhy ve výši 22,6 milionu eur. To se však nepodařilo.

O záchranu klubu bojovali i fotbalisté, kteří se vzdali dlužných výplat a byli ochotní jednat o nových nižších smlouvách, aby umožnili finančně zdecimovanému klubu nový start. Sezonu Serie A mohla Parma dokončit pouze díky záchrannému fondu, který vytvořila ostatní mužstva.

O nucené správě rozhodl italský soud v polovině března poté, co byl zatčen majitel klubu Giampietra Manentiho, jehož dluhy dosahují hranice sto milionů eur. Funkcionář, který koupil strádající celek v únoru a byl už jeho třetím majitelem v sezoně, čelí obvinění z praní špinavých peněz, zpronevěry a využívání nezákonných finančních toků.

Za Parmu dříve nastupovali například hráči jako Gianluigi Buffon, Lilian Thuram nebo Dino Baggio. V minulosti jej jako trenér vedl i čech Zdeněk Zeman.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy