Fotbal chce vybírat dvě stovky od hráčů. Sazka vyschla

Miloslav Lubas
21. 2. 2011 12:05
Hráči možná dají do fotbalu desítky milionů
Krušná zimní příprava fotbalových Libochovic. Pomohou peníze od hráčů ke zlepšení podmínek v českém fotbalu?
Krušná zimní příprava fotbalových Libochovic. Pomohou peníze od hráčů ke zlepšení podmínek v českém fotbalu? | Foto: web FK Libochovice

Praha - Desítky milionů korun by mohly přitéci v příští sezoně do pokladny Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS). Jenomže ne z tučných sponzorských kont, ale z peněženek registrovaných hráčů.

Pomohly by fotbalu ve chvílích, kdy vyschly dotace ze Sazky.

Čtěte také:
Sazka dluží miliardy. Klukům na fotbal stačí stovka

"Uvažujeme o tom, že bychom začali vybírat členské příspěvky. Není ještě jasné kolik. Na Moravě se předběžně bavíme o 200 korunách ročně pro dospělé a o 100 korunách pro mládež," řekl Aktuálně.cz místopředseda ČMFS Dalibor Kučera.

Příspěvky by přinesly fotbalu možná až 100 milionů ročně

ČMFS má přes 765.000 registrovaných hráčů. Funkcionáři odhadují, že asi polovina z nich jsou dospělí. Pokud by členské příspěvky pro dospělé činily 200 korun, získal by svaz pouze od nich ročně více než 70 milionů korun.

„Peníze by šly na ´kluky v trenýrkách´- tedy na mládežnický fotbal. Určitě bychom z nich neplatili svazovou administrativu," upozornil Kučera.

Místopředseda ČMFS Dalibor Kučera tvrdí, že členské příspěvky půjdou hlavně ´klukům v trenýrkách´
Místopředseda ČMFS Dalibor Kučera tvrdí, že členské příspěvky půjdou hlavně ´klukům v trenýrkách´ | Foto: www.daliborkucera.cz/press/

Diskuze o členských poplatcích se rozproudí koncem února na svazovém aktivu v Nymburce, kam dorazí zástupci ze všech okresů. Konečné rozhodnutí padne na červnové valné hromadě ČMFS.

"Příspěvky platí hasiči nebo chovatelé. Tak proč by je nemohli platit fotbalisté?" podotkl Kučera.

"Netýkaly by se jen registrovaných hráčů, ale i dalších členů ČMFS - tedy funkcionářů, hráčských agentů, trenérů nebo bývalých fotbalistů, kteří chtějí zůstat kopanou spojeni i po skončení kariéry."

Proč posílat peníze do Prahy? To si je raději necháme u nás

Václav Zůna, sekretář ze severočeského FK Libochovice, smysl členských příspěvků nechápe. „Proč bychom měli posílat svazu peníze? Aby je přerozděloval klubům? To si je raději necháme pro sebe," prohlásil Zůna.

Trénink elévů v Libochovicích. Klub z městečka na Litoměřicka má tři fotbalové přípravky
Trénink elévů v Libochovicích. Klub z městečka na Litoměřicka má tři fotbalové přípravky | Foto: web FK Libochovice

V Libochovicích platí hráči klubové příspěvky - dospělí dávají 400 korun a mládež 200 korun ročně.

"Hlavně u dospělých a dorostenců jsou s vybíráním příspěvků problémy. Někteří šetří každou korunu, a určitě by se jim nelíbilo, když by měli dávat další peníze svazu," konstatoval Zůna.

V Libochovicích hraje áčko a béčko dospělých, stará garda, tři přípravky, mladší a starší žáci a dorostenci.

"Neradi bychom posílali do Prahy desetitisíce korun od hráčů. Kdo nám zaručí, že neskončí třeba ve Spartě nebo ve Slavii?" poznamenal Zůna.

´Fotbalový´senátor: ČMFS by musel příspěvky dobře vysvětlit

Předseda fotbalového svazu na Českolipsku, funkcionář klubu v Doksech a senátor Karel Kapoun vidí v členských příspěvcích šanci, jak by fotbal i ostatní sporty čelily finanční krizi, zaviněné dlouhodobými problémy v Sazce.

"Zavedení členských příspěvků pro hráče by ale vedení ČMFS mělo hodně dobře vysvětlit a okomentovat. A především zaručit, aby získané peníze šly na rozvoj mládežnické kopané, na nová hřiště, na vzdělávání žákovských trenérů žáků a dorostu nebo na odměny pro ně," upozornil Kapoun.

Čtěte také:
Senátor a sudí: Venkovský fotbal má existenční problémy

V Jiskře Aš jsou pro dospělé hráče roční klubové příspěvky 1000 a pro dorostence a žáky 800 korun. „Další příspěvky by mnoha z nich pravděpodobně vadily. A kdo ví, jestli by někteří z nich s fotbalem neskončili. Správné by bylo, aby ČMFS dotoval nás, a ne my něj," dodal dlouholetý sekretář Jiskry Jiří Plíšek.

Kdyby za ně byly nové ´trávy´, tak by se příspěvky snesly

Podle tajemníka severomoravského Sokola Hrabová Petra Fuska dělá placení klubových příspěvků problémy asi polovině hráčů. Klub inkasuje od dospělých 500 korun za půl roku a od mládeže 300 korun ročně.

Venkovský fotbal to má těžké. Zvlášťě když zaplaví stadion blesková pobodeň - jako letos v lednu v Libochovicích
Venkovský fotbal to má těžké. Zvlášťě když zaplaví stadion blesková pobodeň - jako letos v lednu v Libochovicích | Foto: web FK Libochovice

"Aby členské příspěvky nevyvolaly v oddílech protesty, musely by vidět, že se peníze vrací k nim dolů. A že se díky nim například u nás v Ostravě zruší škvárová hřiště a vyrostou místo nich travnatá," prohlásil Fusek.

Na Slovensku fotbalový svaz členské příspěvky nevybírá, přemýšlí o nich však stejně jako ČMFS. Aktuálně. cz to potvrdil mluvčí slovenského svazu Juraj Čurný.

"Vrátili bychom je do mládežnického fotbalu. Pro dorostence a žáky by byly příspěvky jen symbolické, například jedno euro," řekl Čurný.

Peníze podle něj nejsou hlavním důvodem, proč slovenský svaz o poplatcích uvažuje.  "Chceme udělat pořádek v databázích a zjistit, kolik ze 420.000 registrovaných členů máme skutečně a kolik jen papírově," vysvětlil Čurný. Stejnou věc se dozví díky členským příspěvkůp rovněž ČMFS.

Hokej příspěvky nemá, oběma tenisům už vynášejí miliony

Členské příspěvky nepožaduje po registrovaných hráčích zatím ani Český svaz ledního hokeje.

Členský příspěvek 200 korun ročně. Přidal by prý peníze na mládež, ubral by je na oslavy
Členský příspěvek 200 korun ročně. Přidal by prý peníze na mládež, ubral by je na oslavy | Foto: web FK Libochovice

„Diskutujeme o nich však. Hradili bychom z nich servis, který poskytujeme oddílům. Zavedeme je nejdříve v sezoně 2011/2012," uvedl generální sekretář hokejového svazu Martin Urban.

Členské příspěvky již odevzdávají hráči registrovaní v Českém tenisovém svazu. Ten požaduje po dospělých 1600 korun na čtyři roky, po mládeži 400 korun. Hráči stolního tenisu posílají své asociaci 200 korun ročně, mládež polovinu.

Oba svazy tak získávají ročně miliony korun. Ve ´velkém´ tenise působí asi 22.000 registrovaných hráčů, v ping - pongu zhruba 25.000.  

 

Právě se děje

Další zprávy