Scholes s Ferdinandem se opřeli do United. Kam zmizelo čtvrt miliardy liber?

David Janeczek David Janeczek
9. 12. 2015 11:13
Manchester United si po roční pauze znovu zahrál Ligu mistrů, ale už po podzimní části končí. Bývalé opory United Scholes a Ferdinand nešetří současný Manchester kritikou.
Louis van Gaal bezprostředně po prohře s Wolfsburgem
Louis van Gaal bezprostředně po prohře s Wolfsburgem | Foto: Reuters

Praha - Manchester United si sice na podzim po roční pauze zahrál Ligu mistrů, ale v milionářské soutěži po včerejší porážce 2:3 ve Wolfsburgu končí.

Nepřesvědčivé výkony a hlavně neatraktivní fotbal stačily v konkurenci "vlků", PSV Eindhoven a CSKA Moskva pouze na třetí místo ve skupině, což United sice zajistilo pohárové jaro alespoň v Evropské lize, ale chvály se ani od fanoušků, ani od expertů rozhodně nedočkali.

Kritizují Scholes i Ferdinand

Servítky si proto při hodnocení působení United v Champions League nebraly třeba bývalé dlouholeté opory Manchesteru Rio Ferdinand a Paul Scholes, které kritizovaly výkony United v televizním studiu BT Sport.

"Podívejte se na tu skupinu. Všichni čekali, že United bez problému postoupí, ale oni si postup zkomplikovali dříve a hlavně doma. Přestože napumpoval van Gaal do týmu přes 250 miliónu liber, potřeboval v posledním utkání uhrát dobrý výsledek. Je to zklamání,“ prohlásil Ferdinand.

"Když letos sledujete zápas United, vidíte průměrný tým, který zákonitě dosahuje průměrných výsledků,“ uvedl dlouholetý pilíř zálohy Red Devils Scholes.

Byla to těžká skupina?

Faktem je, že United skutečně dostali papírově slabší skupinu. Wolfsburgu se letos poprvé v historii klubu povedlo postoupit ze základní části soutěže, PSV se dostalo do LM po dlouhých sedmi letech a to jim ještě United před sezonou vyfoukli největší hvězdu Memphise Depaye. Přemožitel Sparty v předkole CSKA Moskva zase skončil už potřetí v řade na posledním místě ve skupině.

Kouč aktuálně čtvrtého klubu Premier League to ale vidí jinak.  "Už po losu jsem nesouhlasil s tím, že je to lehká skupina. Říkal jsem, že to bude těsné. Skoro vše končilo o gól. Jako Manchester musíte vždy pomýšlet na první nebo druhé místo, ale to se nepovedlo. Takže musíme čekat do příštího roku a bojovat v Anglickém poháru a Premier League,"  prohlásil Louis van Gaal.

Van Gaal: Nemůžu se bránit

Nizozemský kouč, který k United přišel v létě 2014, se na tiskové konferenci po zápase s Wolfsburgem snažil mírnit kritiku mířící na jeho tým ze všech stran velkou vytížeností. 

"Máme za sebou spoustu zápasů ať už v kvalifikaci Ligy mistrů nebo ligových pohárech a stále se držíme na čele Premier league,“ prohlásil nizozemský kouč.

Jenže připomenutím ligového poháru nahrál přítomným novinářům na smeč. Právě v této soutěži loni vypadli už ve třetím kole s tehdy třetiligovým MK Dons. A letos vypadli jen o kolo později s druholigovým Middlesbrough.

"V tuto chvíli nemohu sám sebe nijak hájit, protože jsme venku z Ligy mistrů. Ale když se podíváte na fakta, v Ligovém poháru jsme došli dál (než vloni), prošli jsme do skupiny Ligy mistrů a v Premier League jsme na tom pořád dobře. Jsme lepší než vloni," řekl Van Gaal.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lavrov: Západ kritizuje zatčení Navalného, aby zakryl vlastní problémy

Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. Podle agentury TASS to v pondělí uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Navalnyj byl zadržen v neděli po návratu do vlasti poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu.

"Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází sám liberální model rozvoje," řekl Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.

Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politických představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a předsedy vlády Andreje Babiše, amerického šéfa diplomacie Mikea Pompea, představitelů Německa, Británie, Francie, Itálie, pobaltských zemí nebo Kanady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy