Fans Neapole nejdou pro ránu daleko. "Jsou u nás ale horší"

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
23. 2. 2013 7:00
Říká se o nich, že jsou nejfanatičtější fanoušci na světě. Vždyť i příznivci Azzurri, tedy fotbalistů SSC Neapol, považují sami sebe za "blázny".
Fanoušci Neapole měli v Plzni před zápasem převahu, na stadionu je však příznivci domácího klubu zastínili.
Fanoušci Neapole měli v Plzni před zápasem převahu, na stadionu je však příznivci domácího klubu zastínili. | Foto: CPA - Eduard Erben

Plzeň - Říká se o nich, že jsou jedni z nejfanatičtějších fanoušků v Evropě. Vždyť i příznivci Azzurri, tedy fotbalistů SSC Neapol, považují sami sebe tak trochu za "blázny".

Příklad za všechny? Marek Hamšík, největší hvězda klubu, byl po nedělním zápase se Sampdorií Janov okraden při odjezdu ze Stadionu San Paolo. Dva muži si vyčíhli, až opustí stadion, rozbili mu okno u auta, se zbraní v ruce ho donutili vystoupit a okradli ho o hodinky a další cennosti, co měl u sebe.

Sbírka pro Hamšíka a chycení zloději

Když se to dozvěděli fandové Azzurri, okamžitě mezi sebou začali pořádat sbírku, aby mohli pětadvacetiletému ofenzivnímu záložníkovi slovenské reprezentace vzniklou škodu nahradit.

Před čtyřmi roky dokonce zašli tak daleko, že když lupiči okradli Hamšíka rovněž při odjezdu ze stadionu o hodinky, doklady, hotovost a klíče od domu a "nezapomněli mu" rozbít okno u auta, fanoušci zloději dopadli a Hamšíkovi všechny věci předali.

"Byla to naše povinnost. Marka si v Neapoli všichni Partenopei (další pojmenování klubu) váží, už několikrát mohl jít do lepšího klubu, než jsme my, ale zůstal, a prokázal tak Neapoli svou oddanost," řekl Aktuálně.cz Fabricio, jeden ze zhruba sedmistovky fandů, kteří přijeli Neapol podpořit do Plzně ve čtvrteční odvetě 1. kola Evropské ligy.

Napadení Plzeňáci doma i v Neapoli

Jenže pak je tu odvrácená tvář fandů Azzurri. Svou nesnášenlivost k ostatním klubům dokázali už v úvodním zápase s Plzní před týdnem v Neapoli, když přepadli poblíž místního nádraží čtveřici plzeňských příznivců a jeden z nich pak skončil v nemocnici.

Vše se pak opakovalo v Plzni ve středu, tedy den před odvetou, když nedaleko Štruncových sadů přepadli fanoušci Neapole dva místní fandy a jeden z nich skončil se zlomeným nosem. Třiadvacetiletý Neapolitánec byl následně dopaden policií a skončil ve vazbě s podezřením na výtržnictví a ublížení na zdraví.

Druhý z fanoušků Plzně pak byl povalen dalším výtržníkem, který místního fanouška svalil na zem a tam do něj kopal. Z místa střetu však s plzeňskou šálou v ruce utekl a zmizel i zasahujícím policistům.

"Ano, slyšel jsem o tom," povídal Fabricio. "Většina fanoušků, kteří sem přijeli letadlem nebo auty, se mezi sebou zná. Jenže pak tu jsou mladí chuligáni, kteří přijeli vlakem až z Neapole a počítám, že byli opilí a agresivní," doplnil.

Na stadion s roztrženými lístky

"Je mi to líto, bohužel u každého z klubů se pár takových fanoušků najde a my s tím něco neuděláme. Na druhou stranu třeba u fandů Lazia Řím nebo Palerma a Catanie je to mnohem horší," přiznal zhruba čtyřicetiletý Fabricio, který přijel s partou sedmi kamarádů a spolu si zamilovali jednu místní hospodu, kde podle barmana strávili prakticky celý den před zápasem.

"Od známých vím, že někteří z těch kluků přijeli bez vstupenek a nebo je měli roztrhané. Vsadím se ale s vámi, že se na zápas nějakým způsobem dostanou," pokračoval.

Ještě zhruba hodinu před zápasem byl sektor hostujících fanoušků naprosto prázdný, fanoušci se totiž napájeli poblíž hotelu Marriott sousedícího se stadionem, kde většina z nich bydlela.

Ve vyhlášených podnicích Na Parkáně nebo v restauraci u pivovaru Groll vznikla zajímavá situace. Domácí fandové si neměli kvůli příznivcům Neapole kam sednout, a tak odcházeli na stadion dřív než sami chtěli anebo se vraceli do centra města.

Za Neapolí přijeli i fandové z Prahy

V jednom z přilehlých barů se tak setkala Fabriciova skupina s trojčlenou partou z Prahy, která byla oděna od hlavy k patě do barev Neapole.

"My jsme fanoušci Bohemky, ale Plzeň je nám sympatická a v lize jí fandíme. Jenže když přijela Neapol, nemohli jsme si to nechat ujít, napsali jsme si na klub o lístky do kotle a naštěstí jsme je dostali. Když se hraje tak blízko, nemohli jsme si to nechat ujít," řekl Petr, který se u baru pokoušel s italskými fandy vést hodně improvizovaný rozhovor, protože drtivá většina z nich uměla jen italsky, což on neuměl.

"Jsou to fajn kluci, vzali si tři dny dovolenou, zaplatili si tu nejdražší hotel, za dvě noci kolem šesti tisíc, i když v tom prvním zápasu doma prohráli tři nula a šance na postup byla milá. Takhle nějak si představuju věrnost klubu," doplnil Petr.

"Podcenili jsme to, příště bude peklo"

Fanouškovský sektor Neapole pak byl před zápasem i v jeho úvodu hodně slyšet, jenže s klesající teplotou a poté, co měli i v odvetě fotbalisté Plzně navrch, se intenzita chorálů snížila a prakticky až do závěrečné děkovačky hráčům promrzlí fandové Neapole už nebyli slyšet skoro vůbec.

"Plzeň hraje dobře, hodně mě překvapila. Doufám, že se dostane v příští sezoně stejně jako my do Ligy mistrů a tam jí to všechno vrátíme, zažijou u nás opravdové peklo," slibuje si Fabricio, který přiznal, že jak hráči tak fanoušci sílu Plzně podcenili.

To fandové Plzně zažijí peklo možná už za dva týdny. Do Plzně totiž přijedou k úvodnímu zápasu osmifinále Evropské ligy fotbalisté Fenerbahce Istanbul, jejich fanoušci jsou svým fanatismem ještě vyhlášenější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy