FAČR nabízí Praze, zda nechce odkoupit Rošického stadion. Magistrát o něj nejspíš nebude mít zájem

ČTK ČTK
22. 11. 2017 12:19
Před čtyřmi roky získala Fotbalová asociace České republiky od hlavního města Prahy a České unie sportu Stadion Evžena Rošického na Strahově. Teď ho magistrátu nabízí ke koupi zpět.
Stadion Evžena Rošického
Stadion Evžena Rošického | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalová asociace ČR nabídla pražskému magistrátu k odkupu stadion Evžena Rošického na Strahově.

Ten přitom v roce 2013 asociace získala právě od hlavního města a České unie sportu. Svaz tu zamýšlel vybudovat národní stadion, ze záměru ale sešlo a kvůli současné finanční situaci chce FAČR stadion prodat.

Vedení Prahy ale není případné transakci nakloněné. "Mohu potvrdit, že jsme tu nabídku dostali, ale ještě jsme se o ní neměli čas bavit. Pokud ale budu mluvit za sebe, tak si nemyslím, že bychom chtěli ten stadion kupovat. Nebyla by to rozumná investice," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Také radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO) České televizi řekl, že vedení města o nabídce ještě nejednalo. "Ale pokud mohu vyjádřit osobní názor, tak to moc velkou podporu mít nebude," řekl.

O prodeji strahovského stadionu se mluvilo už v dubnu, kdy se spekulovalo o zájmu developerů, kteří by tu mohli postavit lukrativní byty s výhledem na město. Magistrát chce ale v územním plánu zachovat Strahov jako sportoviště. Nyní se tak FAČR s nabídkou na prodej obrátila přímo na Prahu a 20. listopadu zaslala primátorce Krnáčové a zastupitelům dopis, který podepsal místopředseda FAČR Roman Berbr. Odpověď svaz žádá do 31. ledna 2018.

"Vzhledem k přetrvávajícím finančním závazkům a obecně tíživé finanční situaci se rozhodlo vedení FAČR zahájit jednání o prodeji stadionu Evžena Rošického. Jako první se FAČR obrátila zcela přirozeně na zastupitelstvo hlavního města Prahy," uvedla FAČR. V dopise je rovněž uvedeno, že svazu chybí například na běžné provozní výdaje 100 milionů korun.

Hlavní město je podle FAČR jediný subjekt schopný garantovat zachování území pro sport a práci s dětmi a mládeží. "FAČR v tomto směru opětovně deklaruje neměnnou vůli zachovat pozemky na Strahově prioritně právě pro sport a s ním spojené aktivity. Cena, za kterou pozemky FAČR nabízí, je cenou odhadní, jejíž výši nebude FAČR zveřejňovat," uvedla asociace.

Stadion Evžena Rošického byl otevřen v roce 1926 a v roce 1978 prošel rekonstrukcí. V minulosti hostil několik ligových celků včetně Sparty, Slavie, Bohemians a Dukly, které tam hrály při rekonstrukcích svých stadionů. Pravidelně byl dějištěm finále poháru. Dnes ho využívají k tréninkům fotbalové reprezentace, rozhodčí a atleti z Vysokoškolského sportovního centra. Provozní ztráta se v předchozích letech pohybovala v rozmezí 1,2 až 2,9 milionu korun ročně.

FAČR původně arénu získala do svého vlastnictví s cílem vybudovat národní stadion pro 30.000 lidí, který by spolupořádal mistrovství Evropy 2020. Asociace ale nedostala příslib od státu a od projektu i kandidatury odstoupila. Nyní se soustředí na stavby směrem k Ladronce, kde plánuje stavět administrativní budovu pro svazy, dvě hřiště a krytou halu. Prodej stadionu by toto pomohl financovat. Do finančních potíží se asociace dostala kvůli dotační kauze.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy