Zastupitelstvo Prostějova převedlo pozemky na olympijské centrum

ČTK ČTK
6. 11. 2017 11:43
Prostějovské zastupitelstvo na mimořádném zasedání schválilo bezúplatný převod tří důležitých pozemků na spolek Prostějov olympijský, který na kraji města staví národní olympijské centrum pro tenis a volejbal za celkem 135 milionů korun. Spolek už ministerstvu školství poslal žádost o dotaci, která má pokrýt většinu nákladů na stavbu sportovní haly, přičemž podmínkou pro její získání je vlastnictví těchto pozemků.
Foto: Jiří Pšenička

Prostějov - Spolek Prostějov olympijský v roce 2015 založilo město Prostějov společně s krajským úřadem a Tenisovým klubem Prostějov, v jehož vedení je vlivný sportovní manažer Miroslav Černošek.

Prostějovská radnice podle dohody poskytla pozemky a krajský úřad zaplatí projekt. Hejtmanství na záměr vyčlenilo 13 milionů korun, z toho pět milionů bylo investováno do pořízení projektové dokumentace.

Někteří opoziční zastupitelé dnes na mimořádném jednání navrhli, aby Prostějov pozemky spolku prodal, avšak neuspěli. Zastupitel Petr Kapounek (Změna pro Prostějov) upozornil, že zatím nebyla zveřejněna studie proveditelnosti a není jasné, jaké budou investiční a provozní náklady národního olympijského centra v Prostějově.

Hejtmanův náměstek František Jura (ANO) zastupitelům řekl, že většinu nákladů na provoz podobných sportovních zařízení v minulých letech hradilo ministerstvo školství, které by tento dotační program mělo znovu vyhlásit.

Státní dotace má pokrýt 70 procent nákladů na provoz olympijského centra a zbývajících 30 procent zaplatí jeho uživatelé. Pokud program vyhlášen nebude, tak se o provozní náklady podělí uživatelé sportovní haly z řad sportovních oddílů, škol a veřejnosti.

Někteří opoziční zastupitelé požadovali informaci, zda a jak bude dotované olympijské centrum v Prostějově přístupné pro veřejnost. Podle primátorky Aleny Raškové (ČSSD) je dotace podmíněna tím, že sportovní halu bude z 20 procent využívat veřejnost.

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na projekt olympijského centra v Prostějově přislíbila dotaci 110 milionů korun, z níž první část měl spolek dostat už loni. Ze slíbené dotace ale sešlo, protože ministerstvo školství na jaře kvůli policejnímu vyšetřování kolem rozdělování sportovních dotací zastavilo jejich vyplácení.

V Prostějově mezitím byla postavena hrubá stavba a spolku Prostějov olympijský musel půjčit 23 milionů korun Tenisový klub Prostějov. Ministerstvo školství v září vyhlásilo nový dotační program zaměřený na národní sportovní centra a spolek Prostějov poté podal žádost o dotaci.

Nová multifunkční hala olympijského centra pro mládež má být v Prostějově postavena letos. Sloužit bude především mladým tenistům a volejbalistům, avšak přizpůsobena může být i pro fotbal či basketbal. Národní olympijská centra mají být s pomocí státních dotací postupně vybudována také v Nymburku, Račicích, Harrachově, Novém Městě na Moravě a Ostravě-Vítkovicích.

 

Právě se děje

před 33 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy