Zastupitelstvo Prostějova převedlo pozemky na olympijské centrum

ČTK ČTK
6. 11. 2017 11:43
Prostějovské zastupitelstvo na mimořádném zasedání schválilo bezúplatný převod tří důležitých pozemků na spolek Prostějov olympijský, který na kraji města staví národní olympijské centrum pro tenis a volejbal za celkem 135 milionů korun. Spolek už ministerstvu školství poslal žádost o dotaci, která má pokrýt většinu nákladů na stavbu sportovní haly, přičemž podmínkou pro její získání je vlastnictví těchto pozemků.
Foto: Jiří Pšenička

Prostějov - Spolek Prostějov olympijský v roce 2015 založilo město Prostějov společně s krajským úřadem a Tenisovým klubem Prostějov, v jehož vedení je vlivný sportovní manažer Miroslav Černošek.

Prostějovská radnice podle dohody poskytla pozemky a krajský úřad zaplatí projekt. Hejtmanství na záměr vyčlenilo 13 milionů korun, z toho pět milionů bylo investováno do pořízení projektové dokumentace.

Někteří opoziční zastupitelé dnes na mimořádném jednání navrhli, aby Prostějov pozemky spolku prodal, avšak neuspěli. Zastupitel Petr Kapounek (Změna pro Prostějov) upozornil, že zatím nebyla zveřejněna studie proveditelnosti a není jasné, jaké budou investiční a provozní náklady národního olympijského centra v Prostějově.

Hejtmanův náměstek František Jura (ANO) zastupitelům řekl, že většinu nákladů na provoz podobných sportovních zařízení v minulých letech hradilo ministerstvo školství, které by tento dotační program mělo znovu vyhlásit.

Státní dotace má pokrýt 70 procent nákladů na provoz olympijského centra a zbývajících 30 procent zaplatí jeho uživatelé. Pokud program vyhlášen nebude, tak se o provozní náklady podělí uživatelé sportovní haly z řad sportovních oddílů, škol a veřejnosti.

Někteří opoziční zastupitelé požadovali informaci, zda a jak bude dotované olympijské centrum v Prostějově přístupné pro veřejnost. Podle primátorky Aleny Raškové (ČSSD) je dotace podmíněna tím, že sportovní halu bude z 20 procent využívat veřejnost.

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na projekt olympijského centra v Prostějově přislíbila dotaci 110 milionů korun, z níž první část měl spolek dostat už loni. Ze slíbené dotace ale sešlo, protože ministerstvo školství na jaře kvůli policejnímu vyšetřování kolem rozdělování sportovních dotací zastavilo jejich vyplácení.

V Prostějově mezitím byla postavena hrubá stavba a spolku Prostějov olympijský musel půjčit 23 milionů korun Tenisový klub Prostějov. Ministerstvo školství v září vyhlásilo nový dotační program zaměřený na národní sportovní centra a spolek Prostějov poté podal žádost o dotaci.

Nová multifunkční hala olympijského centra pro mládež má být v Prostějově postavena letos. Sloužit bude především mladým tenistům a volejbalistům, avšak přizpůsobena může být i pro fotbal či basketbal. Národní olympijská centra mají být s pomocí státních dotací postupně vybudována také v Nymburku, Račicích, Harrachově, Novém Městě na Moravě a Ostravě-Vítkovicích.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy