Extrémní "cinklá" sázka: Pět milionů eur na jediný zápas

Sport Luděk Mádl Sport, Luděk Mádl
12. 9. 2013 9:04
Rájem sázkařů, kteří manipulují s fotbalovými zápasy, je Asie. Tam míří stopy skoro pokaždé
Po vypadnutí z kvalifikace pro MS má český fotbal možná ještě větší problém: sázení na zmanipulované zápasy
Po vypadnutí z kvalifikace pro MS má český fotbal možná ještě větší problém: sázení na zmanipulované zápasy | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Ptáte se, proč jsou podezření na zmanipulované zápasy skoro vždy spojována s asijskými sázkařskými weby? Asie poskytuje něco, co Evropa nechce umět – anonymitu, kterou podvodníci potřebují, aby uspěli.

O posledním megaskandálu v tuzemském fotbale - policie zatkla podle posledních informací 12 lidí - je už známo jedno: za zatýkáním hráčů z vyšších i nižších soutěží je podezření z domluvených zápasů, na které se pak – s tučným ziskem – sázelo.

„Pokud nám monitorovací systém problematických sázek něco signalizuje, tak to bývá takřka stoprocentně na sázkařských serverech registrovaných v Asii,“ řekl Aktuálně.cz už v minulosti v souvislosti s jiným podezřením Martin Synecký, bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR.

Europol hlásil v únoru i Česko

Už v únoru letošního roku totiž Europol poskytl Policii ČR indicie směřující k tomu, že kauza cinklých sázek zasáhla i český fotbal. „Ano, nějaké informace jsme od Europolu v této věci dostali. Máme v tom smyslu i vlastní poznatky, nyní vše důsledně prověřujeme,“ odpověděl Martin Červíček, policejní prezident, na otázku deníku Aktuálně.cz.

Že byl měl tehdejší případ něco společného s posledním, už vyloučil bezpečnostním manažer FAČR Synecký. Roman Berbr, místopředseda asociace, prohlásil, že na posledním případu policie pracuje už 11 měsíců (spolu s fotbalovým svazem).

Europol v únoru informoval o operaci Veto, která odhalila až 680 zápasů, které měla „cinknout“ asijská mafie, a to jak v Evropě (údajně 380 případů), tak na jiných kontinentech.

Asie, sázkařský ráj

Díky internetu si samozřejmě u „sázkovky“ z Kuala Lumpur klidně můžete vsadit třeba na Mělníku. Nebo z Roudnice nad Labem, abychom se vrátili k poslednímu zatýkání v českém fotbale.

Není tedy zapotřebí žádné tajemné asijské mafie, napřímo si v Asii mohou vsadit i lidé z Česka. Pochopitelně v rozporu se všemi možnými zákony, disciplinárními řády a dalšími normami, které sázky na soutěže, v nichž tyto osoby samy působí, a mohou je proto ovlivňovat, přísně zakazují.

Českým fotbalistům zakazuje sázet na vlastní zápasy loterijní zákon, disciplinární řád FAČR a v případě hráčů z 1. a 2. ligy i jejich profesionální smlouva.

Zatímco u standardní evropské sázkové kanceláře se musíte před první sázkou po internetu zaregistrovat a prokázat se identifikačním průkazem (občankou, cestovním pasem…) a navíc uvést číslo bankovního účtu, Asiaté mají vše zařízeno jinak.

V Česku? Kdepak, přes Asii

„Zatím nevíme o novém případu mnoho, ale nepředpokládám takovou naivitu, že by ti lidé sázeli u českých sázkovek,“ řekl Aktuálně.cz manažer jedné ze dvou největších sázkových kanceláří v Česku.

„Na rozdíl od přísných evropských pravidel vám u asijských serverů stačí nick (přezdívka) a převedení finanční částky do depozitu, s nímž pak hrajete. Na ten depozit jsou vám v případě výhry vaše peníze vráceny a odtud si je pak převádíte, kam chcete, už zcela bez kontroly sázkové kanceláře,“ vysvětluje Synecký.

Pro policii je mnohem obtížnější takového sázejícího dohledat. „Ale není to nemožné,“ míní Synecký, bývalý zaměstnanec policejního prezidia.

Asijské sázkové kanceláře jsou budovány na principu pyramidální vnitřní struktury. Asi nebude náhodou, že právě z Asie podle dostupných informací atakují regulérnost fotbalových a jiných soutěží všude na světě mnohé kartely vyznávající metody mafie.

Pět milionů eur na jediný zápas

Mnohé může prozradit extrémní vklad do sázky. V roce 2007 německá prokuratura řešila případ, kdy Malajsijec William Bee Wah Lim vsadil pět milionů eur na zápas II. německé ligy Kaiserslautern-Siegen. Žádnou manipulaci se nepodařilo prokázat.

V Evropě sází po internetu zhruba 10 milionů lidí, přičemž firmy, které servery provozují, vydělávají šest miliard eur ročně.

Asijskými sázkovými kancelářemi protečou podle odhadů mnohem větší objemy peněz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Za prodej nápoje šamanů z Peru ostravský soud poslal do vězení dva Poláky

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil v pátek Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku.

Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku. Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály a jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Celkem tak od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už pět tisíc let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy