Padesátitisícový úplatek v lize! A u Rogoze policejní šťára

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 7. 2013 9:44
Nová úplatkářská aféra. Policie stíhá další osobu za to, že měla padesátitisícovým úplatkem ovlivnit fotbalistu v nejvyšší soutěži.
Padesátitisícový úplatek měl ovlivnit fotbalistu ke špatnému výkonu v Gambrinus lize
Padesátitisícový úplatek měl ovlivnit fotbalistu ke špatnému výkonu v Gambrinus lize | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úplatkářské skandály ve fotbale nekončí.

Je tu další osoba, která má na krku obvinění z toho, že podplácela ve fotbalové Gambrinus lize, konkrétně v ročníku 2012-13.

Podle protikorupční policie je tu muž, který nabídnul fotbalistovi nejvyšší soutěže 50 000 korun. S přáním, aby hrál úmyslně špatně a ovlivnil tak blížící se fotbalové utkání.

Policie už v této věci zahájila trestní stíhání. Muž je obviněn z přečinu podplacení (podle § 332 odst. 1 trestního zákoníku). Trestní stíhání je vedeno na svobodě.

Deníku Aktuálně.cz se zatím nepodařilo stíhanou osobu ztotožnit. Má však informaci, která by s tímto příběhem teoreticky mohla souviset.

Rogoz: Jsem na dovolené. A položil telefon

Tři na sobě nezávislé osoby se totiž shodly na tom, že minulý týden údajně měla policie provést domovní prohlídku v příbramském bytě funkcionáře tamního ligového klubu Romana Rogoze.

"Jsem na dovolené, vracím se příští týden," sdělil Rogoz rychle do telefonu a pak už nebylo možné se mu dovolat. Odmítl tak odpovědět na dotazy, zda u něj prohlídka skutečně proběhla a zda byl či nebyl policií obviněn.

"Žádné další informace nad rámec tiskové zprávy poskytovat nebudeme," odmítl potvrdit či vyvrátit, že se obvinění týká Rogoze, mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Rogoz nyní pracuje jako manažer v FK Příbram.

Starka: Vyšetřují ty Budějovice

Šéf příbramského klubu Jaroslav Starka řekl, že nemá informaci o tom, že by byl Rogoz obviněn. "Ale vím, že probíhá nějaké vyšetřování v souvislosti s tím zápasem v Českých Budějovicích."

Starka naznačil, že příběh může mít souvislost s bývalým hráčem Příbrami, který na jaře působil právě v Českých Budějovicích. "To všechno ten darebák Klesa. My jsme ho od nás vyhodili, protože se ztrácely věci v kabině," řekl Starka.

Zdá se, že to mohl být právě útočník Michal Klesa, kdo mohl policii říct o tom, že se ho snažil někdo uplatit. Měl na mysli Rogoze? Do policejního spisu nevidíme.

Šéf jihočeského klubu Karel Poborský každopádně po jarním, skandálně vedeném duelu, v němž Příbram zvítězila 1:0, prohlásil, že někdo z Příbrami před zápasem obvolával budějovické hráče.

"Před zápasem za mnou přišli někteří hráči a říkali mi: Hele, byl jsem kontaktovaný, aby ten zápas dopadl blbě," řekl zkraje dubna Karel Poborský (více zde).

V hlavní roli sudí Drábek

Zápas rozhodla proměněná penalta, kterou nařídil sudí Drahoslav Drábek. Jeho výkon v utkání byl natolik skandální, že ho komise rozhodčích vyškrtla z prvoligové listiny. Více o průběhu zápasu, v němž byla nařízena penalta za údajný zákrok, který kromě sudího Drábka nikdo neviděl, a navíc byl vyloučen domácí Řezníček, čtěte zde.

Poborský je nyní na dovolené, nebere telefon a jihočeský klub se nechce k případu nijak vyjadřovat. "Na základě v médiích zveřejněných informací o korupčním jednání se jako klub zdržujeme jakýchkoli komentářů a vše necháváme pouze na orgánech činných v trestním řízení," uvedlo Dynamo v prohlášení.

Zároveň se zastalo Klesy. "Pouze bychom chtěli vyjádřit maximální podporu Michalu Klesovi, který se v některých vyjádřeních stal terčem nevybíravých výroků. Za klub musíme říci, že Michal je bezpochyby herně i charakterově lídrem našeho týmu. I proto jsme se po ukončení smlouvy rozhodli využít opci a smlouvu s hráčem prodloužili," uvedl klub.

Po chřestýší kauze další skandál

"Jsem na dovolené v Řecku a žádné nové informace nemám," reagoval na SMS od Aktuálně.cz Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.

Ten se musel už v uplynulém roce potýkat s kauzou tzv. Křetínského tašky a s obviněním, s nímž přišli sudí Adámek a Býma. A sice je, že Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš, uplatil Adámka v souvislosti se zápasem ligového ročníku 2011/12 Jablonec-Plzeň, s tím, že si přál zařídit výhru hostí.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy