Padesátitisícový úplatek v lize! A u Rogoze policejní šťára

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 7. 2013 9:44
Nová úplatkářská aféra. Policie stíhá další osobu za to, že měla padesátitisícovým úplatkem ovlivnit fotbalistu v nejvyšší soutěži.
Padesátitisícový úplatek měl ovlivnit fotbalistu ke špatnému výkonu v Gambrinus lize
Padesátitisícový úplatek měl ovlivnit fotbalistu ke špatnému výkonu v Gambrinus lize | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úplatkářské skandály ve fotbale nekončí.

Je tu další osoba, která má na krku obvinění z toho, že podplácela ve fotbalové Gambrinus lize, konkrétně v ročníku 2012-13.

Podle protikorupční policie je tu muž, který nabídnul fotbalistovi nejvyšší soutěže 50 000 korun. S přáním, aby hrál úmyslně špatně a ovlivnil tak blížící se fotbalové utkání.

Policie už v této věci zahájila trestní stíhání. Muž je obviněn z přečinu podplacení (podle § 332 odst. 1 trestního zákoníku). Trestní stíhání je vedeno na svobodě.

Deníku Aktuálně.cz se zatím nepodařilo stíhanou osobu ztotožnit. Má však informaci, která by s tímto příběhem teoreticky mohla souviset.

Rogoz: Jsem na dovolené. A položil telefon

Tři na sobě nezávislé osoby se totiž shodly na tom, že minulý týden údajně měla policie provést domovní prohlídku v příbramském bytě funkcionáře tamního ligového klubu Romana Rogoze.

"Jsem na dovolené, vracím se příští týden," sdělil Rogoz rychle do telefonu a pak už nebylo možné se mu dovolat. Odmítl tak odpovědět na dotazy, zda u něj prohlídka skutečně proběhla a zda byl či nebyl policií obviněn.

"Žádné další informace nad rámec tiskové zprávy poskytovat nebudeme," odmítl potvrdit či vyvrátit, že se obvinění týká Rogoze, mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Rogoz nyní pracuje jako manažer v FK Příbram.

Starka: Vyšetřují ty Budějovice

Šéf příbramského klubu Jaroslav Starka řekl, že nemá informaci o tom, že by byl Rogoz obviněn. "Ale vím, že probíhá nějaké vyšetřování v souvislosti s tím zápasem v Českých Budějovicích."

Starka naznačil, že příběh může mít souvislost s bývalým hráčem Příbrami, který na jaře působil právě v Českých Budějovicích. "To všechno ten darebák Klesa. My jsme ho od nás vyhodili, protože se ztrácely věci v kabině," řekl Starka.

Zdá se, že to mohl být právě útočník Michal Klesa, kdo mohl policii říct o tom, že se ho snažil někdo uplatit. Měl na mysli Rogoze? Do policejního spisu nevidíme.

Šéf jihočeského klubu Karel Poborský každopádně po jarním, skandálně vedeném duelu, v němž Příbram zvítězila 1:0, prohlásil, že někdo z Příbrami před zápasem obvolával budějovické hráče.

"Před zápasem za mnou přišli někteří hráči a říkali mi: Hele, byl jsem kontaktovaný, aby ten zápas dopadl blbě," řekl zkraje dubna Karel Poborský (více zde).

V hlavní roli sudí Drábek

Zápas rozhodla proměněná penalta, kterou nařídil sudí Drahoslav Drábek. Jeho výkon v utkání byl natolik skandální, že ho komise rozhodčích vyškrtla z prvoligové listiny. Více o průběhu zápasu, v němž byla nařízena penalta za údajný zákrok, který kromě sudího Drábka nikdo neviděl, a navíc byl vyloučen domácí Řezníček, čtěte zde.

Poborský je nyní na dovolené, nebere telefon a jihočeský klub se nechce k případu nijak vyjadřovat. "Na základě v médiích zveřejněných informací o korupčním jednání se jako klub zdržujeme jakýchkoli komentářů a vše necháváme pouze na orgánech činných v trestním řízení," uvedlo Dynamo v prohlášení.

Zároveň se zastalo Klesy. "Pouze bychom chtěli vyjádřit maximální podporu Michalu Klesovi, který se v některých vyjádřeních stal terčem nevybíravých výroků. Za klub musíme říci, že Michal je bezpochyby herně i charakterově lídrem našeho týmu. I proto jsme se po ukončení smlouvy rozhodli využít opci a smlouvu s hráčem prodloužili," uvedl klub.

Po chřestýší kauze další skandál

"Jsem na dovolené v Řecku a žádné nové informace nemám," reagoval na SMS od Aktuálně.cz Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.

Ten se musel už v uplynulém roce potýkat s kauzou tzv. Křetínského tašky a s obviněním, s nímž přišli sudí Adámek a Býma. A sice je, že Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš, uplatil Adámka v souvislosti se zápasem ligového ročníku 2011/12 Jablonec-Plzeň, s tím, že si přál zařídit výhru hostí.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neuvedl ale, o který sektor jde. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku vláda musí podle něj rozhodnout do 10. září.

"Ještě zvažujeme jedno odvětví. Vedle těch dvou, o kterých se ví," řekl Stanjura. Příští týden bude vláda jednat o dani s Národní ekonomickou radou vlády. Výsledek debaty nechtěl předjímat. "Ještě jsme se nerozhodli, včetně mě. Kdybych to považoval (zavedení daně) za něco, co není v pořádku, říkal bych to od počátku. Jsme schopni se shodnout na tom, že v některých odvětvích vznikají mimořádně vysoké zisky díky vnějším okolnostem. To je základní myšlenka takzvané windfall tax. Určitě to není sektorová daň," dodal.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Ministerstvo financí pro letošek zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta

Ministerstvo financí v nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta a pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Novou prognózu dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Loni hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 3,5 procenta.

Zároveň by letos měla podle MF průměrná inflace činit 16,2 procenta a příští rok by měla klesnout na 8,8 procenta. V dubu úřad počítal pro letošek s inflací 12,3 procenta a pro příští rok 4,4 procenta. Během zbytku letošní roku by se podle MF měla inflace přiblížit až ke 20 procentům.

"Ruská agrese na Ukrajině rozpoutala nebezpečný makroekonomický koktejl klesajícího výkonu evropských ekonomik a rostoucí inflace. Pokud jde o očekávanou technickou recesi, tedy mezičtvrtletní pokles HDP dvakrát po sobě, to samo o sobě není tragédií. Daleko problematičtější je inflace, která je vedle zajištění dostatku dostupných energií pro naše domácnosti a firmy hlavním ekonomickým problémem, se kterým se musíme vypořádat," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Česko při průměrných teplotách v zimě vystačí s plynem zhruba do srpna

Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má zajištěné, schopna při běžných průměrných teplotách pokrýt zcela bezproblémově chod domácností a firem zhruba na 11 měsíců, tedy do srpna příštího roku. Počítá se přitom s požadovanými úsporami spotřeby plynu ve výši 15 procent. Novinářům to dnes řekli ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva financí (MF) David Prušvic a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Dostatek plynu v ČR pro všechny je podle ministerstva realistickým předpokladem. Počítá se přitom s využitím všech zajištěných kapacit plynu. Jde například o naplněné zásobníky plynu přímo v České republice, ale i zajištěnou kapacitu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku, který by měl pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v ČR. Využít je možné také plyn ze státních hmotných rezerv. "Pokud by byla silnější zima, tak se to samozřejmě zkracuje o pár měsíců, nicméně to jsou ty měsíce letní, to není až tak dramatické," uvedl Prušvic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy