Sázkařský skandál ve fotbale! Policie zatýká i hráče 1. ligy

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 9. 2013 20:40
Policie od středečního rána zatkla desítky fotbalistů z nižších soutěží i z první ligy.
Na světlo českého fotbalu se dere další korupční skandál.
Na světlo českého fotbalu se dere další korupční skandál. | Foto: Reuters

Praha - V českém fotbale se rozjíždí megaskandál. Sotva uhasla reálná šance národního týmu postoupit na MS 2014, začala vlna zatýkání.

"Tentokrát nešli po rozhodčích, ale po hráčích, kvůli sázení," říká zdroj Aktuálně.cz z fotbalového prostředí.

Hráči si podle všeho domlouvali mezi sebou výsledky a pak podle toho ovlivňovali zápasy. Samozřejmě s finančním profitem.

"Pár lidem napíchli telefon a už to jelo," říká zdroj Aktuálně.cz.

Policie akci potvrdila. Zatčeno mělo být větší množství fotbalistů z různých soutěží, podle informací isport.cz, který zprávu přinesl první, dokonce i z Gambrinus ligy.

Zatčen by měl být Halama

Deník Aktuálně.cz zjistil, že výslechy hráčů proběhly v Teplicích.

"Policisté během dne přijeli na klub a vyslýchali několik našich fotbalistů," potvrdil ředitel klubu František Hrdlička. Deník Aktuálně.cz má i jedno jméno, mezi vyslýchanými byl i David Jablonský.

Padlo i jméno Egona Vůcha, reprezentanta do 21 let. U něj má jít ovšem údajně o to, že měl naopak nabídku na manipulaci kvůli sázení odmítnout.

Vyslýchán byl i Karel Kodeš, hráč Teplic, který nyní hostuje v Chomutově.

"Zaplaťpánbůh, že se do toho policie pustila a ty věci se pročistí," říká František Hrdlička.

Jan Halama, který ve střížkovském klubu Bohemians Praha hostuje z Českých Budějovic, by měl být jedním ze zatčených hráčů. "Nevím, co s ním je, dneska bez omluvy nepřišel na trénink," říká Michal Dyml, manažer pražského klubu.

Roudnice potvrdila zatčení

Problém potvrdila třetiligová Roudnice nad Labem. "Vzali nám čtyři hráče. Nevím ale, jestli jsou ve vazbě, nebo jsou vyšetřováni na svobodě. Něco tam ale probíhá. Nevím, o co jde a v jaké fázi to je. Slyšel jsem ale, že se jedná o sázení a ovlivňování zápasů," potvrdil pro isport.cz předseda klubu Pavel Dohnal.

Nepodložené spekulace, že problém mají mít i hráči Ústí nad Labem, odmítl manažer druholigového klubu Stanislav Pelc: "Hráči byli na tréninku všichni, o žádném problému nevíme."

Policejní prezident: Jsem v Bosně, ne s Peltou

Policejní prezident Martin Červíček odmítl, že by už o celé věci jednal s předsedou FAČR Miroslavem Peltou. "Není to tak, jsem v Bosně, takže jsme se nepotkali. Ale o té akci protikorupční policie vím, probíhala už od rána," potvrdil policejní prezident pro Aktuálně.cz.

Oficiálně zatím dělá Fotbalová asociace ČR mrtvého brouka. "K této záležitosti nevíme žádné podrobnější informace, jen to, co uvedla policie ve svém tiskovém prohlášení. Do doby, než náš bezpečnostní manažer, který je momentálně na setkání bezpečnostních manažerů UEFA ve Varšavě, nebude mít bližší informace, nebudeme záležitost nijak více komentovat," řekl ČTK tiskový mluvčí asociace Jaroslav Kolář

Obří akci by mělo dozorovat jedno z jihočeských státních zastupitelství.

"Kriminalisté našeho útvaru dnešního dne provádějí úkony trestního řízení ve věci podezření z korupčního jednání ve fotbalovém prostředí, možného ovlivňování zápasů v rámci různých fotbalových soutěží a s tím související sázkařskou činností," vyjádřil se Jaroslav Ibehej, mluvčí protikorupční policie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy