Třeba to zlomíme ve Florencii, věří "železný muž" sestavy Hovorka

ČTK ČTK
2. 11. 2016 10:11
Slovan Liberec se zatím jak v Evropské lize, tak v domácí soutěži trápí. Může za to i rozsáhlá marodka. Svůj vlastní recept na zdraví má bek David Hovorka
David Hovorka
David Hovorka | Foto: ČTK

Florencie - Zatímco řadu spoluhráčů trápí zranění, stoper David Hovorka je i díky cvičební metodě pilates fit a s brankářem Martinem Dúbravkou má odehráno ze všech libereckých fotbalistů nejvíce minut v sezoně. Další přidá ve čtvrtečním duelu Evropské ligy na půdě Fiorentiny, kde chce se Slovanemnavzdory roli velkého outsidera zlomit sérii špatných výsledků a zvýšit šanci na postup ze skupiny.

"Po poslední prohře na Bohemce je trošku rozčarování. Co si budeme říkat, v lize se nám nedaří a máme málo bodů. Nálada proto není zrovna optimální. Ale třeba právě proti Fiorentině se můžeme nastartovat," řekl novinářům Hovorka, jehož celek vyhrál jediný z posledních pěti duelů.

"Už doufám v každém zápase, kdy se to stane a kdy to prolomíme. Proti Bohemce ve dvacáté sekundě dostaneme gól, který se málokdy zažívá. Každá série musí někdy skončit. A kdyby se to povedlo právě proti Fiorentině, o to by to bylo úsměvnější," uvedl Hovorka.

V prvním duelu s italským soupeřem Liberec přes dobrý výkon prohrál 1:3 a s jedním bodem je po třech zápasech na posledním místě skupiny. "Nemáme co ztratit. Když jsme s nimi hráli doma, ukázali nám svou sílu, ale zase jsme zjistili, že to jsou taky jen lidi a že můžeme i s nimi hrát vyrovnanou partii. Čeká nás atraktivní zápas, můžeme si ho užít a překvapit," uvedl Hovorka.

Pomáhá mu pilates

Zatímco plno spoluhráčů má zdravotní problémy, Hovorka je "železným mužem" sestavy. Odehrál v sezoně už 18 soutěžních duelů a vynechal pouze zápas domácího poháru v Písku a ligové utkání s Brnem. "Zdraví zatím drží, takže jsem rád, že můžu nastupovat ve všech zápasech. Tím spíš, že nás čeká Fiorentina. Proti takovému soupeři si nezahrajete každý den," uvedl.

Stále mu bude chybět kolega ze stoperské dvojice kapitán Lukáš Pokorný, který po zranění ještě nemůže nastoupit. Potíže mají i další hráči. "Je to nepříjemné, když je váš kapitán a lídr týmu zraněný. Jsme na sebe zvyknutí a nemusíme si leccos ani říkat. Ale máme dostatečně kvalitní náhradníky, aby ho dokázali zastoupit. Je na nás, abychom i v tomto složení ukázali, že můžeme vyhrát i nad týmem jako Fiorentina," řekl Hovorka.

Náročný program mu pomáhá zvládnout i cvičební metoda pilates, která kombinuje klasickou rehabilitaci s východními systémy a zlepšuje například držení těla. "Snažím se chodit na regeneraci, protahování, masáže. Zkrátka všechny možné procedury, abych mohl být připraven na zápas. Pilates mám individuálně v Praze. Tělo má velké vytížení a já mu to musím vrátit nějakou jinou formou," uvedl Hovorka.

Pilates se věnuje již několik sezon. "Už ho dělám asi čtyři pět let, přivedl mě k tomu můj otec. Říkal, že pokud budu chtít hrát a dělat to naplno, budu tomu muset něco obětovat. Jsem za to rád, že mi v tomhle pomohl. I díky němu můžu hrát takové zápasy jako proti Fiorentině a dalším velkým soupeřům," dodal Hovorka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy