Sparťan Lafata mezi bohy, ale tabulka mu bere smích. Liberec oproti loňsku ztrácí hrozivých 10 bodů

Luděk Mádl Luděk Mádl
31. 10. 2016 6:00
Ve fotbalové lize se od ostatních začíná odpoutávat Velká pětka, za nejkratší konec v ní zatím tahá Sparta, svou pozici černého koně opět posiluje Zlín.
Sparťanský střelecký bůh má jméno David Lafata. Svrchu na něj shlížejí už jen slávisté Josef Bican s Vlastimilem Kopeckým
Sparťanský střelecký bůh má jméno David Lafata. Svrchu na něj shlížejí už jen slávisté Josef Bican s Vlastimilem Kopeckým | Foto: Milan Kammermayer

Glosář – Tucet odehraných kol není ani málo ani moc, ale něco nám už i tahle fáze epojisteni.cz ligy naznačovat může. Třeba o pohárové pětici.

Ta aktuální totiž pěkně odskočila: 1. Plzeň 29, 2. Mladá Boleslav 26, 3. Slavia 25, 4. Zlín 25, 5. Sparta 22... Za Top 5 nyní zeje pětibodová díra, za niž se posunuly Karviná a Bohemians.

Jak známo, první dva celky z tabulky čeká Liga mistrů, resp. její kvalifikace, vítěz poháru plus třetí a čtvrtý z ligy míří do předkol Evropské ligy. Pokud se vítěz Mol Cupu bude rekrutovat z prvních čtyř příček závěrečné ligové tabulky, dostane se do Evropy i ligový celek číslo 5.

Když už jsme naťukli pohár, tak po minulém týdnu víme, že Plzeň, ani Sparta už ho nevyhrají. A třeba takový Liberec už aby se pomalu začal na Mol Cup super-koncentrovat, protože série jeho zakopávání v lize konce nemá a po prohře v Ďolíčku už Trpišovského tým ztrácí na čtvrtou ligovou příčku 12 bodů a na pátou devět.

I z tohoto úhlu pohledu bude šlágr příštího ligového kola mimořádně zajímavý. Poté, co si Sparta a Liberec střihnou ve čtvrtek další pohárové bitvy, Letenští doma s Beer Ševou a Slovan ve Florencii, čeká je v neděli v 15 hodin U Nisy mač pravdy, ve kterém nejenže si budou poměřovat svá ega trenéři Holoubek s Trpišovským, ale ve hře budou i cenné body, které teď oba tábory extrémně nutně potřebují.

Mimochodem, nejhlasitěji se sice stále hovoří o podzimních ligových ztrátách Sparty, jenže ta kupodivu oproti stejné fázi loňské sezony zase až tolik neztratila, konkrétně 4 body. Zato mnohé jiné kluby teď hrají výrazně nad plán, což špičku zahušťuje.

Sparta neporazila nikoho ze špičky

Berme to jen jako malou hru, protože 12 odehraných kol přeci jen ještě ani nepostavilo všechny proti všem, ale když srovnáme bodové zisky jednotlivých týmů po tuctu odehraných kol loni a letos, něco se snad přece jen dozvíme.

Největším skokanem je Zlín, ačkoli se mu i loni podzim mimořádně povedl, už teď má o 11 bodů víc než po 12 loňských kolech. Pojďme si takto srovnat i další pořadí, právě podle klíče "body letos versus body touhle dobou loni". Takže:

Zlín + 11, Bohemians + 9, Slavia + 6, Plzeň + 3, Mladá Boleslav + 2, Teplice -1, Jablonec - 2, Dukla - 2, Jihlava - 3, Sparta - 4, Brno -5, Slovácko - 6, Liberec - 10, Příbram - 11. V přehledu logicky chybí minulí sestupující a letošní nováčci.

Zlín měl loni po 12 kolech 14 bodů a ve zbývajících 4 kolech podzimu jich ještě dokázal posbírat dalších 10, když porazil Slovácko, vyhrál v Příbrami, zdolal Liberec a z Jihlavy vezl bod. Přezimoval tak s 24 body – a na jaře měl spoustu starostí, aby se vůbec zachránil, protože ve druhé části sezony uklohnil pouhých 6 bodíků.

Zda se scénář bude opakovat a Zlín se sesype zas, je otázkou, zatím tomu nic moc nenaznačuje. Už teď v tabulce nastřádal 25 bodů, a pokud se na svět podívá záchranářskou optikou, na niž býval vždy zvyklý, může si jistotu setrvání mezi elitou uhrát už teď na podzim. Obvykle se totiž spojuje s hranicí alespoň 30 bodů v tabulce.

Sparta by extrémně potřebovala zaznamenat stejně silný závěr podzimu jako loni Zlín. Jede do Liberce, hostí Karvinou, míří do Hradce Králové a končí doma s Teplicemi.

Její bodová ztráta je pro ni o to nepříjemnější, že na podzim Sparta ztrácela právě v přímé konfrontaci s dalšími týmy ze špičky tabulky. Připomeňme, že doma remizovala s Mladou Boleslaví, jen bod získala ve Zlíně a prohrála doma se Slavií i v Plzni. Tohle všechno se jí bude napravovat hodně obtížně.

Pád sparťanského výtahu zastavil Hruška

Sparta–Příbram 4:0. Bezprostředně po porážce v Plzni a pohárovém pádu ve Zlíně potřebovala Sparta výtah, který se s ní začal řítit dolů, nutně zastavit. Vhodnějšího soupeře nežli Příbram, tedy tým, který dosud bodoval v jediném ze dvanácti utkání, už si sparťané za tímto účelem přát nemohli.

Nicméně v situaci všeobjímající deprese, kterou podtrhl návrat Zahustela a Šurala na marodku, Marečkův trest za pohárové vyloučení ve Zlíně a v sobotu i brzké vynucené střídání Václava Kadlece kvůli svalovému zranění, se Sparta tentokrát nemohla ošklíbat ani nad pomocí shůry. A ta přišla prostřednictvím brankáře hostí Hrušky, který sice jako v časech ideální formy zprvu bravurně vychytal sparťanskou dvojšanci, aby pak následně nepochopitelně pustil mezi rukama vyloženě nepovedenou střelu Karavajeva.

Když už pak Příbram, která dorazila na Letnou s nečekaně útočnými notami, prohrávala, začala se vytrácet, poslední šanci zápas zauzlovat jí vzal za stavu 2:0 sudí Nenadál, když přehlédl penaltu poté, co Mazuch jasně fauloval Rezka.

Ovace si po utkání vysloužil střelec hattricku David Lafata, který se v historických tabulkách Klubu ligových kanonýrů posunul na bronzový piedestal nesmrtelnosti. Klub počítá 447 zásahů Josefu Bicanovi, 252 pak jeho slávistickému souputníkovi Vlastimilu Kopeckému – a za těmito velikány už se skví Lafatovo jméno s aktuálním údajem o 192 nastřílených prvoligových brankách. O gól teď kapitán Sparty předstihl Antonína Hájka a dávno již za sebou nechal jména jako Nejedlý, Koller, Siegl a všechna další. Ostatně prohlédněte si pořadí sami – viz zde.

Když se Lafata v takřka 27 letech vracel z nepříliš úspěšného angažmá v Austrii Vídeň, v životě by mě, přiznám se, nenapadlo, co se v něm v Jablonci a posléze ve Spartě ještě probudí a kam až se historickými tabulkami může prodrat. Postupně totiž v jednotlivých sezonách po návratu do ligy nastřílel 10, 11, 19, 25, 20, 16, 20 a 20 gólů. A teď je na 8.

Navíc je Lafatovi 35 let, což sice není málo, ale na konec kariéry ještě zdaleka také pomýšlet nemusí, takže svůj pohádkový střelecký účet ještě určitě vylepší.

Věřím, že teď je pro něj důležitější pohled na tabulku, s neradostnou sedmibodovou ztrátou na Plzeň. Ale nejpozději ve chvíli, až dorazí na kótu 200 ligových branek, mu musí dojít, že je vlastně fotbalový génius. A my mu zatleskejme už teď, protože ta jeho čísla jsou opravdu ohromující.

Kozáčik strážcem plzeňského úspěchu

Matúš Kozáčik, opora Plzně
Matúš Kozáčik, opora Plzně | Foto: Milan Kammermayer

Dukla–Plzeň 0:1. Na Julisce obvykle Viktorii čekají velice těžké zápasy. A tentokrát znovu. Jako položku mezi odehraným duelem se Spartou a prohraným pohárem v Opavě na straně jedné a blížícím se evropským mačem v rumunském Giurgiu na straně druhé by si trenér Pivarník, kdyby mohl volit, jistě vybral něco jednoduššího, ale losu neporučíš.

Už tak dost těžkou lopotu navíc Západočechům zkomplikoval Milan Petržela, který je dvěma takřka "slepenými" žlutými faulíky poslal do hodinového oslabení. Štěstím v neštěstí pro Plzeňské bylo, že díky vydařené standardce už v tu chvíli vedli 1:0, takže se mohli plně koncentrovat jen na bránění, což také činili.

Zdánlivě paradoxně měla možná Dukla větší šance ke vstřelení gólu, když ještě Viktoria hrála v jedenácti, a tedy otevřenější fotbal. Tu zahuštěnější obranu už se pak domácí Dukle ani v dlouhé přesilovce žádnou překvapivou přihrávkou příliš otevírat nedařilo.

Každopádně nejlepší výkon v dresu vítězů zaznamenal podobně jako proti Spartě brankář Matúš Kozáčik. Na vybudování a udržení sedmibodového náskoku svého týmu právě na Spartu mu v tuto chvíli patří rozhodující podíl.

Od Anderlechtu prvně bez gólu

Jablonec–Slavia 0:0. Červenobílí si v posledních zápasech zvykli oslavovat své střelce, tentokrát také vděčili nejvíc brankáři. Pavlenka musel úspěšně čelit většímu množství nebezpečných projektilů než Hrubý na druhé straně.

Jablonci s klubovým inventářem Zdeňkem Kluckým na lavičce začíná fungovat model "nové koště lépe mete", který v až grandiózní podobě uplatnila na podzim právě Slavia, jež se pod vedením trenéra Šilhavého po vstupní remíze v Teplicích, jak známo, chytila vítězné vlny, na níž postupně překonala Liberec, Spartu, v poháru Chrudim, pak Karvinou, Hradec, Brno, Slovácko a v dalším pohárovém kole Litoměřicko.

V Jablonci se slávistům nepodařilo vstřelit gól prvně od srpnových zápasů s Anderlechtem. Obránce Bořil sice trochu žehral na to, že se po jeho stažení mohla kopat penalta, byla by však po jemném postrčení přísná možná až nadmíru. Celkově byla Slavia, zdá se, za bod celkem, ráda.

Bohemians-Liberec 2:1. A hned v příštím kole čeká Slavii, zdá se, další velmi nebezpečný soupeř, a to její soused z Vršovic.

Bohemka má nejsilnější tým za posledních více než deset let, poskládala tým ze zajímavých talentů typu Maška i zkušených hráčů zosobněných třeba Holendou, nabrali pod trenérem Koubkem týmové sebevědomí a zjevně jsou schopni zaskočit prakticky každého. Zejména pokud si sám vstřelí vlastní gól už v první minutě.

Slovácko–Teplice 1:1. Tady si možná největší potlesk zaslouží sudí Vojtěch Severýn, který zažil opravdu nevšední prvoligovou premiéru s píšťalkou. Konkrétně poté, co se jí musel chopit v rozehraném zápase, v nouzi při zranění kolegy Pechance. Na trávník se posunul z pozice čtvrtého sudího – a nikdo si pak na něj nestěžoval, takže má nadosmrti na co vzpomínat.

Brno–Jihlava 1:1. Ve středu se tatáž dvojice utkala v poháru a Zbrojovka postoupila po výhře 2:1. Jihlavě už v ligové tabulce teče do bot mnohem víc, než by jí bylo milo, takže tentokrát hrála riskantně, otevřeně, na vítězství. Šla do vedení, ale nerozhojnila ho, byť na to Rabušic šance měl, ani ho nakonec neudržela. Vyrovnával Škoda mladší po přihrávce 17letého Antonína Růska. Mnoho lepších gólových přihrávek (video zde) jsem letos v naší lize, věru, neviděl, jen tak dál, mladý muži.

Glosář Luďka Mádla

Luděk Mádl

Fotbalové dění před i za oponou pohledem renomovaného fotbalového reportéra.

Mladá Boleslav – Zlín 1:2. Rozjetou Boleslav posledně v lize kapku přibrzdilo Brno (3:3), teď se Středočeši nechali obrat loupežníky ze Zlína. A to skoro doslova, protože zejména v první půli byl domácí celek jasně lepší. Ale brejková hra hostí se tentokrát ukázala jako efektivnější. Možná mohlo být mnohé malinko jinak, kdyby Traoreho sporný zákrok na pronikajícího Chramostu těsně před šestnáctkou vyhodnotil sudí jako faul, ale těžko soudit.

Klíčové podzimní bitvy s Plzní a v Edenu ještě Mladoboleslavské čekají. Posílí v nich znovu své šance na titul? Jejich příznivci každopádně tuhle hru zatím moc vážně neberou, na duel se Zlínem se jich přišlo podívat 2410. Ach jo...

Hradec Králové – Karviná 3:4. Souboj nováčků přinesl nevídanou přestřelku. Jak vidno, Karviná nemá problém střílet góly ani na hřištích soupeřů, kupříkladu v Jablonci dala tři (a stejně nebodovala), z Boleslavi vezla body za výhru 2:1, zcela naprázdno, střelecky i bodově, vyšla jen ve Zlíně, v Plzni a v Edenu.

To Hradec aby si pomalu zažádal o zpětné přeložení svých domácích zápasů zase do Mladé Boleslavi, po 0:3 od Slavie se mu na domácím stadionu v brance opět sešla úrodička. Ta ale především zapadla do série šesti soutěžních porážek Hradce v jedné řadě. V Teplicích či na Slovácku už tenhle trend "votroci" nutně potřebují změnit.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl – Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy