Slávisté nepoklekli a z Anglie zaznívá kritika. Gesto už ale zavrhují i britské kluby

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2021 8:14
Fotbalisté Slavie se před začátkem úvodního utkání čtvrtfinále Evropské ligy nepřipojili k hráčům domácího Arsenalu, kteří před výkopem poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).
Fotbalisté Slavie se před výkopem duelu proti Arsenalu chytili kolem ramen
Fotbalisté Slavie se před výkopem duelu proti Arsenalu chytili kolem ramen | Foto: Reuters

Pražané vyjádřili v Londýně svůj boj proti rasismu tak, že se okolo středového kruhu společně chytili kolem ramen.

Rozhodčí a hráč Arsenalu Alexandre Lacazette klečí před čtvrtfinále EL Arsenal - Slavia
Rozhodčí a hráč Arsenalu Alexandre Lacazette klečí před čtvrtfinále EL Arsenal - Slavia | Foto: Reuters

Švédský rozhodčí Andreas Ekberg neměl ke gestu slávistů příliš pochopení. Když se Pražané před začátkem objali kolem ramen, přišel k nim a naznačil, ať zaujmou své pozice na hřišti před výkopem. Následně se sudí přidal k hráčům Arsenalu, kteří na trávníku poklekli.

"Slavia je mezinárodní a multikulturní klub a svoji podporu UEFA Respect programu a boji proti rasismu, ale i dalším projevům nesnášenlivosti, xenofobie nebo antisemitismu, vyjádřila společným objetím našich hráčů," uvedla Slavia na svém webu.

"Slavia rasismu říká jasné ne. Nedávno jsme i natočili videospot proti rasismu a dnešní gesto je součástí našeho příběhu," doplnil klub v prohlášení.

Chování slávistických fotbalistů samozřejmě velmi bedlivě sledovala britská média. Například deník Daily Mail mu věnoval celý článek s titulkem "Slávisté odmítli pokleknout a STÁLI." Text pak obsahuje celý popis incidentu mezi Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou a nechybí ani fotografie primitivního projevu několika slávistických fanoušků, kteří se nechali vyfotit s transparentem rasisticky urážejícím Kamaru. 

Jak ale upozorňuje web Football.London, gesto, které se v posledních měsících stalo na britských ostrovech "obligatorním", už začínají odmítat i některé anglické kluby. Zástupci Queens Park Rangers nebo Brentfordu se nechali slyšet, že už nemá požadovaný účinek.

K pokleknutí se na konci března nepřipojili ani čeští reprezentanti v utkání světové kvalifikace ve Walesu. Boj proti rasismu a dalším projevům nesnášenlivosti národní tým vyjádřil tak, že hráči ukázali na nápis na rukávu dresu, odkazující na kampaň s názvem UEFA Respect.

Před třemi týdny v závěru odvety osmifinále Evropské ligy v Glasgow obvinil hráč domácích Rangers Glen Kamara slávistu Ondřeje Kúdelu z rasismu. Český stoper sice přiznal neslušné vyjádření, ale rasistickou urážku důrazně odmítl stejně jako pražský klub. Následně podle červenobílých Kamara Kúdelu zhruba hodinu po zápasu v tunelu do kabin fyzicky napadl.

Událostmi se zabývá disciplinární komise UEFA. Kúdelovi z preventivních důvodů zastavila na jedno utkání činnost, na hřišti Arsenalu by ale zkušený stoper stejně nemohl nastoupit kvůli zdravotním problémům.

 

Právě se děje

Další zprávy