UEFA důkaz o rasistickém útoku Kúdely nenašla, disciplinárka naopak čeká i Kamaru

Sport Sport
Aktualizováno 6. 4. 2021 17:14
Podle fotbalové Slavie inspektor UEFA ve zprávě uvedl, že nenašel důkaz o tom, že by zadák Ondřej Kúdela rasisticky urazil Glena Kamaru z Rangers.
Ondřej Kúdela v tahanici s hráči Glasgow Rangers
Ondřej Kúdela v tahanici s hráči Glasgow Rangers | Foto: Reuters

Slavia v úterý obdržela zprávu inspektora UEFA s návrhem dalších disciplinárních kroků proti Ondřeji Kúdelovi i Glenovi Kamarovi. Verbální incident na hřišti mezi zmíněnými fotbalisty podle něj nadále zůstává v rovině tvrzení proti tvrzení.

Inspektor UEFA konstatoval, že "vzhledem k tomu, že neexistují přesvědčivé důkazy ke stanovení obsahu poznámky pana Kúdely, není podepsaný inspektor schopen potvrdit, nebo vyvrátit popis události panem Kamarou nebo panem Zungou".

Jak uvádí Slavia, věc byla postoupena k dalšímu řízení před Kontrolní, etickou a disciplinární komisí UEFA, která nyní musí posoudit všechny důkazy, zda došlo k urážce, nebo inzultaci s rasovým podtextem. V mezidobí bylo hráči preventivně uloženo suspendování na jeden nadcházející UEFA zápas. Jak ale federace současně zdůraznila, nejedná se o trest, který by jakkoliv reflektoval Kúdelovo provinění, ale pouze provizorní opatření do doby, než padne v celé věci konečný verdikt. 

Disciplinární řízení nemine také Kúdelova soka Glena Kamaru, jenž měl českého beka po zápase fyzicky napadnout.

Odvetný duel osmifinále mezi Rangers a Slavií se hrál ve velmi vyhrocené atmosféře. Pražané sice vyhráli na skotské půdě bezpečně 2:0, ale domácí fotbalisté je počastovali velice tvrdou hrou, včetně brutálního zákroku na brankáře Ondřeje Koláře, který zápas kvůli zlomenině v obličeji nedohrál. 

Nervózní utkání korunoval incident z 87. minuty zápasu, při kterém nejprve domácí fotbalisté kopali do hráče Slavie na zemi, aby o chvíli později Kúdela cosi pošeptal do ucha Kamarovi. 

Ten následně obvinil beka Slavie z rasistické urážky, kterou ale český hráč později důrazně popřel. Podle Pražanů si navíc Kamara s Kúdelou po utkání vyřídil celou věc ručně, když obránce Slavie napadl v zázemí stadionu pěstí. 

Oba incidenty tedy vzala UEFA na vědomí a její disciplinární komise by měla v nejbližší době vynést verdikt a případné tresty. Přesný termín rozhodnutí ale neuvedla. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy