Ve finále je Sevilla s Benfikou, Juventusu se sen rozplynul

1. 5. 2014 23:04
Finále Evropské ligy v Turíně se bude muset obejít bez Juventusu, nedokázal v odvetě dát gól Benfice Lisabon.
Carlos Tevéz a spol. mohou na domácí finále Evropské ligy zapomenout.
Carlos Tevéz a spol. mohou na domácí finále Evropské ligy zapomenout. | Foto: Reuters

Turín - Po dlouhých osmnácti letech mohl Juventus Turín získat evropskou trofej a ještě ke všemu před vlastními fanoušky. Kdyby zvládl čtvrteční odvetu semifinále Evropské ligy proti Benfice Lisabon, byl by tomuto snu už hodně blízko.

Jenže nestalo se. Bezgólová remíza při výsledku 1:2 z prvního zápasu totiž na postup nestačila, a tak jde do finále, které se bude hrát za dva týdny v Turíně, portugalský klub.

Soupeřem lisabonského celku bude španělská Sevilla. Ta sice v odvetě na stadionu Valencie prohrála 1:3, ale protože doma vyhrála před dvěma týdny 2:0, jde do finále ona. Rozhodující gól přitom sevillský Stephane M´Bia vstřelil ve čtvrté minutě nastavení.

Se Sevillou si v tomto ročníku Evropské ligy zahrál i Slovan Liberec, který s ní dvakrát v základní skupině remizoval 1:1.

Staré dámě přesilovka nepomohla

Juventus na domácím stadionu začal pozvolna, postupně však nad Benficou získával převahu. V prvním poločase se však nedokázal prosadit a největší šanci zaznamenal Vidal, jehož pokus v nastavení z brankové čáry vyhlavičkoval kapitán lisabonského celku Luisao.

Ani po přestávce "Stará dáma" na soupeřovu obranu nenašla recept, přitom od 67. minuty hrál Juventus přesilovku po vyloučení Péreze. Hostující obránce musel ze hřiště poté, co během šesti minut dostal dvě žluté karty. Benfica navíc v závěru ještě přišla pro finále o Markoviče, který tři minuty po odchodu ze hřiště dostal červenou kartu po strkanici u střídaček.

Další velký obrat Valencii nevyšel

Také druhé semifinále mělo dramatický závěr. Valencie přitom už v úvodních 26 minutách dokázala vymazat dvoubrankovou ztrátu z prvního zápasu. Domácí nejprve poslal do vedení Feghúli a o chvíli později si Beto srazil do branky od břevna odraženou střelu Jonase.

Když po přestávce přidal třetí branku Mathieu, měla Valencie na dosah další velký obrat. Už ve čtvrtfinále proti Basileji totiž smazala prohru 0:3 z prvního zápasu domácí pětibrankovou kanonádou.

Ve čtvrté minutě nastavení se však trefil hlavou Mbia a bylo po obratu, protože branka ze soupeřova hřiště posunula do finále Sevillu. Ta bude usilovat o třetí triumf v Evropské lize, což se dosud povedlo jen třem klubům - Juventusu, Liverpoolu a Interu Milán.

Odvetné zápasy semifinále fotbalové Evropské ligy:

Valencie - FC Sevilla 3:1 (2:0)

Branky: 14. Feghúli, 26. vlastní Beto, 69. Mathieu - 90.+4 Mbia. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.). ŽK: Diego Alves, Bernat, Feghúli, Mathieu - Carrico. Diváci: 34.000. První zápas: 0:2, postoupila Sevilla.

Sestavy:

Valencie: Diego Alves - J. Pereira, R. Costa, Mathieu, Bernat - Feghúli, Parejo (78. Fuego), Keita, Piatti (61. Cartabia) - Vargas, Jonas (85. Barragán). Trenér: Pizzi.

Sevilla: Beto - Coke, Fazio, Pareja, Navarro - Vitolo, Mbia, Rakitič, Carrico, Reyes (79. Marin) - Bacca (66. Gameiro). Trenér: Emery.

Juventus Turín - Benfica Lisabon 0:0

Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Burt (všichni Angl.). ŽK: Asamoah - Rodrigo, Pérez, Oblak, Salvio. ČK: 89. Vučinič - 67. Pérez, 89. Markovič. Diváci: 40.775. První zápas: 1:2, postoupila Benfica.

Sestavy:

Juventus: Buffon - Cáceres, Bonucci (73. Giovinco), Chiellini - Lichsteiner, Vidal (78. Marchisio), Pirlo, Pogba, Asamoah - Tévez, Llorente (78. Osvaldo). Trenér: Conte.

Benfica: Oblak - M. Pereira, Luisao, Garay, Siqueira - Pérez, Amorim, Gaitán (76. Salvio) - Markovič (86. Sulejmani), Lima, Rodrigo (69. A. Almeida). Trenér: Jesus.