Liberec přece jen udolal těžce zkoušené Rumuny a narazí na APOEL Nikósie

24. 9. 2020 21:37
Fotbalisté Liberce zvítězili ve 3. předkole Evropské ligy 2:0 na půdě oslabeného FCSB, jemuž kvůli koronaviru chybělo hned 15 hráčů a další musel hned v 10. minutě střídat kvůli zranění.
Radost libereckého Jakuba Peška
Radost libereckého Jakuba Peška | Foto: ČTK

Severočeši navíc na stadionu v Giurgiu hráli od 20. minuty a vyloučení domácího Stefana Cany dlouhou přesilovku, kterou ve druhé půli gólově zužitkovali po rohových kopech Júsuf Hilál a střídající Michael Rabušic.

Slovan navázal na výhru 5:1 z 2. předkola proti litevskému Riteriai a v závěrečném předkole si příští týden zahraje doma s APOEL Nikósie, který doma po remíze 2:2 udolal bosenský Zrinjski Mostar 4:2 na penalty.

Zápas v Giurgiu byl až do dnešního odpoledne v ohrožení kvůli tomu, že se v týmu FCSB od minulého týdne šíří koronavirus. UEFA povolila rumunskému klubu narychlo doplnit soupisku o nové hráče a nastoupit.

FCSB, který nastoupil kvůli koronaviru oslaben už v předchozím kole na půdě Bačky Topola, měl nakonec k dispozici 18 hráčů včetně dvou brankářů. Majitel klubu Becali na poslední chvíli angažoval několik nových hráčů a jeden z nich Karanovic musel už po 10 minutách kvůli zranění střídat.

Ještě větší komplikace pro domácí přišla ve 20. minutě. Stoper Cana fauloval unikajícího Mosqueru a ázerbájdžánský rozhodčí jej vyloučil. Následný přímý kop v podání Hilál vytáhl brankář Straton, který si poradil i s Hromadovou dorážkou.

Liberec sice v přesilovce až tolik nedominoval, ale šance si vytvářel. Hlavičkující Pešek však minul a před pauzou Straton vychytal Hilála. FCSB i v oslabení hrozil, největší šanci první půle měl ale ještě v plném počtu v úvodu, kdy brankáře Nguyena protáhl Sut.

Liberecký gólman podržel spoluhráče hlavně šest minut po pauze, kdy zneškodnil únik Petreho. Kouč Slovanu Hoftych vzápětí poslal do hry druhého útočníka Rabušice a ten se mohl ihned prosadit, proti jeho hlavičce ale výborně zasáhl Straton.

Severočeši stupňovali tlak. Střílený centr z pravé strany těsně netrefili dva hostující hráči, Hilálův pokus pak za již překonaným gólmanem odvrátil Sut. V 63. minutě skončila Mikulova tečovaná rána těsně vedle, ale z následného rohu už Slovan udeřil. Po Mosquerově centru se hlavou k tyči prosadil Hilál a navázal na branku z 2. předkola na půdě litevského Riteriai.

V 82. minutě Severočeši ze stejné akce pojistili vedení. Na další Mosquerův centr z rohu si tentokrát naskočil střídající Rabušic a definitivně rozhodl. V závěru pak ještě hosté neproměnili dvě šance.

Celá kvalifikace Evropské ligy se kvůli koronavirové krizi hraje jen na jedno utkání a bez diváků. Liberec usiluje o první postup do základní skupiny evropských pohárů od sezony 2016/17.

Utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy (hráno v Giurgiu):

FCSB - Slovan Liberec 0:2 (0:0)

Branky: 64. Hilál, 82. Rabušic. Rozhodčí: Aghajev - Zejnalov, Amirali (všichni Ázerb.). ŽK: Perianu, Petre - Pešek, Beran, Hilál. ČK: 20. Cana (FCSB). Bez diváků.

FCSB: Straton - Enache, Cana, Soiledis, Pantiru - Simion, Perianu, Sut - Petre (68. Ion), Karanovic (10. Popescu), Caiado. Trenér: Pintilii.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Tijani, Mikula - Mara, Hromada (88. Chaluš) - Pešek (84. Matoušek), Beran (51. Rabušic), Mosquera - Hilál. Trenér: Hoftych.

Fotbalová republika, díl třetí: Návrat k fotbalu v Hýskově | Video: Sport

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.