Fantazie na Letné! Sparta ve druhé půli zničila Galatasaray a postupuje do osmifinále

22. 2. 2024 22:57
Fotbalisté Sparty v domácí odvetě 2. kola Evropské ligy porazili oslabený Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s úvodní venkovní prohrou 2:3 z minulého týdne postoupili do osmifinále. Dalšího soupeře jim určí páteční los, stejně jako pražské Slavii.
Slavící Lukáš Haraslín
Slavící Lukáš Haraslín | Foto: Reuters

Sparťany poslal do vedení Angelo Preciado, za hosty srovnal Abdülkerim Bardakci. V 70. minutě uviděl červenou kartu obránce Galatasaraye Kaan Ayhan a domácí přesilovku třikrát využili. Nejprve se trefil střídající Indrit Tuci a poté Lukáš Haraslín s Janem Kuchtou.

Sparta porazila v pohárech některý z tureckých týmů po šesti zápasech a sérii pěti proher. Úvodní vyřazovací kolo v pohárech přešla po osmi letech. Galatasaray prohrál po 14 soutěžních duelech a šňůře 10 výher.

"Viděli jsme jeden z nejlepších výkonů Sparty za dlouhou dobu. Takticky, technicky i fyzicky jsme hráli úžasně. Odvedli jsme velmi vyspělý výkon před skvělým domácím publikem. Jsem na kluky opravdu hrdý, zaslouží si to," řekl na tiskové konferenci dánský trenér Sparty Brian Priske.

Domácí kvůli karetním trestům postrádali kapitána Krejčího, jehož roli převzal Panák, záložníka Ryneše a křídelníka Birmančeviče. Náskok soupeře smazali už po necelých osmi minutách hry. Preciado vybojoval míč na vlastní polovině, Kuchta ho předložil Kairinenovi a ten okamžitě přihrál nabíhajícímu ekvádorskému záložníkovi, který únik zakončil přehozením gólmana Muslery. Preciado navázal na výkon z úvodního utkání, v němž jednu branku dal a druhou přihrál.

Také "Lvi" srovnali v 16. minutě z první vážnější akce. Sánchezovu hlavičku po Mertensově centru brankář Vindahl vyrazil na břevno, z dorážky se však už Bardakci nemýlil. Gól ještě přezkoumával videorozhodčí kvůli možnému ofsajdu, nakonec ale platil. Krátce nato mohli hosté stav otočit, jenže Aktürkoglu po Mertensově přihrávce vypálil z voleje mimo.

Poté se dlouho hrálo bez vyložených šancí. V 39. minutě po rychlém brejku Preciado nahrál před branku a Olatunjiho patičku kapitán hostů Muslera vykopl. Kuchtův gól neplatil kvůli těsnému ofsajdu.

Hned zkraje druhé půle Haraslín z hranice šestnáctky zamířil nad. V 55. minutě Baris Alper Yilmaz zpětnou přihrávkou "namazal" míč do úniku Olatunjimu, který však ve vyložené šanci zakončil špatně. Na opačné straně zamířil mimo tři tyče přízemní střelou Mertens.

V 68. minutě Ayhan před vápnem ostře fauloval Haraslína a od rozhodčího Taylora uviděl žlutou kartu. Do hry však vstoupil VAR a hlavní sudí po přezkoumání situace hostujícího hráče vyloučil.

"Pokud jde o vyloučení, obránce šel spodkem kopačky přes mou holeň, tak jsem hned říkal rozhodčímu, že to musí zkontrolovat. Vyloučení nám samozřejmě pomohlo, ale hráli jsme jako jeden muž až do konce, což nám přineslo vítězství," uvedl Haraslín.

Spartě se naskytla přesilová hra stejně jako v Istanbulu a znovu ji rychle využila po akci dvou příchozích hráčů z lavičky. Zelený nacentroval před branku a Albánec Tuci první soutěžní trefou za Spartu vrátil domácím vedení. Před týdnem v Istanbulu hosté o početní výhodu přišli po vyloučení Ryneše.

V 80. minutě dali domácí postupový gól. Tuciho přihrávku stoper Sánchez nezachytil a Haraslín střelou na zadní tyč překonal Musleru. Nejlepší střelec Sparty v sezoně si připsal 13. soutěžní gól. Pražané i ve třetím vzájemném pohárovém utkání vstřelili doma Galatasarayi minimálně tři branky po dvou soubojích z 90. let minulého století.

Úřadující turecký mistr se nevzmohl ani na tlak a v šesté minutě nastavení Kuchta po Laciho přihrávce vyřešil brejk Sparty dalším gólem. Stylově tak oslavil nedávné narození dcery. Bezprostředně po závěrečném hvizdu se u laviček strhla rozmíška mezi oběma týmy.

Galatasaray nezvítězil v pohárech na hřišti českých mužstev počtvrté po sobě. Letenští zvládli i druhý vyřazovací dvojzápas s istanbulským celkem, v sezoně 1995/96 ho vyřadili v předkole Poháru UEFA (dnešní Evropské ligy). Doma v této sezoně neprohráli žádné ze 17 soutěžních utkání.

"Celý zápas nám zkazily zbytečné ztráty míče, dostali jsme po nich tři ze čtyř gólů. Soupeř čekal na svoje šance a proměnil je. Hráli jsme zcela pod své možnosti. Chci soupeři pogratulovat za srdnatý výkon. Přeji jim hodně štěstí," uvedl trenér hostů Okan Buruk, který vzájemné zápasy z 90. let prožil jako hráč.

Poprvé v samostatné historii si tři české celky zahrají osmifinále pohárů. Vedle Sparty a Slavie také Plzeň v Konferenční lize. První osmifinálová utkání se odehrají 7. března, odvety o týden později.

Odvetné utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Galatasaray Istanbul 4:1 (1:1)

Branky: 8. Preciado, 74. Tuci, 80. Haraslín, 90.+6 Kuchta - 16. Bardakci. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn - Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Sörensen, Kuchta, Preciado - Demirbay, Kutlu, Carlos Vinícius. ČK: 70. Ayhan (Galatasaray). Diváci: 18.205. První zápas: 2:3, postoupila Sparta.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Sörensen - Preciado, Kairinen, Laci, Wiesner (72. Zelený) - Olatunji (66. Tuci), Haraslín (87. Sadílek) - Kuchta. Trenér: Priske.

Galatasaray: Muslera - Ayhan, Sánchez, Bardakci, Kutlu - Torreira (83. Carlos Vinícius), Demirbay (75. Tete) - B. A. Yilmaz, Mertens (62. Oliveira), Aktürkoglu (62. Zaha) - Icardi. Trenér: Buruk.