Za Bílka bylo líp. Fotbalisté na Euru vydělali 8,5 milionu eur

Martin Biben Martin Biben
22. 6. 2016 15:01
Česká fotbalová reprezentace za postup na Euro a remízu s Chorvatskem vydělala 8,5 milionu eur, tedy necelých 230 milionů korun. To je téměř o třetinu méně, než před čtyřmi lety bral výběr Michala Bílka v Polsku.
Na hřišti to nevyšlo, ale finančně Euro zas takový propadák nebyl
Na hřišti to nevyšlo, ale finančně Euro zas takový propadák nebyl | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Časy, kdy fotbalisté i za úspěšné vystoupení na světovém či evropském turnaji dostali pár tisíc korun nebo věcný dar, jsou definitivně pryč. Čeští reprezentanti i přes bídné výsledky vydělali díky postupu na Euro a jedné remíze s Chorvatskem 8,5 milionu eur, tedy necelých 230 milionů korun. 

Hráčům a realizačnímu týmu připadne více než třetina ze sumy za postup, tedy z osmi milionů eur, a polovina z 500 tisíc eur za jediný bod s Chorvaty. Dohromady tedy přes 85 milionů korun. Další část jde na náklady, poslední třetina připadne fotbalové asociaci.

Odměny pro tým bude nejspíš rozdělovat podle zásluh a odehraných minut trenér Pavel Vrba, sám trenér podle nepsaného pravidla většinou získává dvojnásobek nejvyšší hráčské odměny.

FAČR: Alespoň finančně to dopadlo dobře

Na rozdíl od sportovního výsledku je fotbalová asociace s finančním ziskem spokojena. "Lze samozřejmě litovat, že se nedařilo sportovně, ale i tak jsou ty částky zajímavé. Finančně je to dobré,“ řekl generální sekretář svazu Rudolf Řepka.

Mohlo však být ještě lépe. Za případnou výhru nad Turky by Češi získali další milion plus 1,5 milionu za postup do osmifinále. Případné čtvrtfinále by zvýšilo částku určenou k dělení o 2,5 milionu, semifinále o čtyři miliony.

Vítěz šampionátu obdrží bonus osm milionů eur a poražený finalista pět milionů. Odměny jsou to o něco vyšší než před čtyřmi roky. Na Euru v roce 2012 mohl vítěz vydělat maximálně 23,5 milionu, letos je to 27 milionů.

Za Bílka bylo líp

Pod snad nejkritizovanějším českým trenérem, který kdy vedl český tým na velkém turnaji, Michalem Bílkem, však byl národní tým nejen sportovně, ale i finančně úspěšnější. V roce 2012 mužstvo vydělalo dvanáct milionů eur.

Stejně jako letos bralo osm milionů jako prémii za postup, dva další ale přidalo za dvě vítězství nad Řeckem a Polskem a další dva miliony eur přibyly za postup do čtvrtfinále. Hráči si tehdy mezi sebe také rozdělili třicet procent, přibližně 92 milionů korun.

Působení Bílkova týmu na Euru se dokonce finančně přiblížilo slavnému Brücknerovu týmu, který vybojoval v Portugalsku v roce 2004 bronz. Postup do semifinále tehdy vynesl od UEFA více než 355 milionů korun a od sponzorů dalších 22 milionů. Kvůli nákladům na pobyt v Portugalsku a na soustředění před ním se odečítalo necelých 57 milionů. Polovina pro tým tak činila 160,5 milionu korun.

Karel Brückner prý tehdy podle časopisu Hattrick dostal 15 milionů a devět reprezentačních opor Nedvěd, Poborský, Čech, Rosický, Jankulovski, Baroš, Ujfaluši, Galásek a Koller po 7,5 milionu.

Za stříbro v Anglii v roce 1996 byly hráčské odměny o něco menší, mezi 1,8 a 2,8 milionu korun. Zato za stříbro na mistrovství světa v Chile v roce 1962 převzal každý fotbalista pouze pět tisíc korun a tranzistorové rádio.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Sjezd ve Val di Fassa vyhrála Gutová a předstihla ve vedení SP Vlhovou

Švýcarská lyžařka Lara Gutová-Behramiová vyhrála v prvním závodu po MS sjezd ve Val di Fassa a v čele seriálu SP vystřídala Slovenku Petru Vlhovou.

Další zprávy