Bez jiskry a rozdílových hráčů. Srovnání se špičkou má být poučením, shodli se fotbalisté

Michal Šenk Michal Šenk
22. 6. 2016 6:33
Čeští fotbalisté se rozloučili v úterý před půlnocí na stadionu v Lens s Eurem. Zůstali za očekáváními svými i veřejnosti. Zejména z hlediska předváděné hry. Inspirace Modričem a Iniestou má sloužit jako motivace hlavně mladším hráčům být jednou na jejich úrovni.
Smutní Tomáš Sivok a Vladimír Darida po utkání s Tureckem.
Smutní Tomáš Sivok a Vladimír Darida po utkání s Tureckem. | Foto: Milan Kammermayer

Lens (od našeho zpravodaje) - Nad Stade Bollaert-Delelis v Lens svítil jasný úplněk, když se čeští fotbalisté pomalu trousili už v civilu z šatny směrem k autobusu, který je přiblížil k letadlu směr Tours. Tady Češi na své základně pro Euro celý šampionát ve středu skončí.

Až je přebolí zklamání z prohry s Tureckem a konce na Euru, začnou řešit pár týdnů dovolené a přípravy zase na další sezonu. Včetně té reprezentační a kvalifikace na mistrovství světa v Moskvě v roce 2018.

Když hráči procházeli kolem novinářů, mluvili o tom, že letošní evropský šampionát, byť v jejich podání neúspěšný, který nenaplnil ani jejich vlastní očekávání ani očekávání veřejnosti, byl velkou školou. To jim už v kabině řekl trenér Pavel Vrba - jako své první bezprostřední hodnocení turnaje.

"Nemáme hráče, jako je Modrič nebo Iniesta"

A zopakoval to i na pozápasové tiskové konferenci. "Cílem byl postup ze skupiny. Nebudu říkat, že jsme tady předvedli úspěšné vystoupení. Tři zápasy, které jsme tu sehráli, ukázaly, že fotbal ve světě se hraje trošku jinak než u nás. Byla to škola a doufám, že toho hráči využijí pro svůj další růst," uvedl.

Češi prohráli se Španělskem, bod za remízu vydřeli s Chorvatskem a znovu prohráli s Tureckem. Především první dvě utkání ukázala, že čeští fotbalisté zaostávají za evropskou extratřídou zejména v individuálních dovednostech, schopnostech a kvalitách.

Do nejlepších evropských fotbalových klubů byli Češi donedávna sami zvyklí patřit. "Nemáme zkrátka dnes hráče jako je Modrič, Iniesta, kteří hrají ve špičkových evropských klubech," podotkl Vrba k důvodům, které vedly k celkovému neúspěchu týmu.

Celá Vrbova promluva na tiskové konferenci se nesla v tomto duchu a odpověď na každý dotaz vlastně skončila u resumé obrovských rozdílů v individuálních kvalitách hráčů.

Už když šli ze šatny, vypadali srovnaní

S tímto konstatováním by tedy Čech, Sivok, Plašil, Necid a spol. nemuseli být dvakrát zklamaní z vyřazení z Eura už po skupinách. Že nehrají za Barcelonu nebo Bayern Mnichov přece vědí. Když se soukali ze šatny, vypadali už hráči skutečně srovnaní s tímto faktem.

Ještě pár minut před tím ale na hřišti do poslední chvíle bojovali o postup. Jaroslav Plašil, který po utkání oznámil konec své reprezentační kariéry, měl ještě na trávníku slzy v očích. Podobně zjihle působil nejdřív Petr Čech. Pak na něm bylo vidět, jako by si řekl - tak jo. Přivřel oči a po pár minutách jakési prázdnoty po závěrečném hvizdu rozhodčího, šel k dalším spoluhráčům pozdravit české fanoušky na tribunách.

Daniel Pudil jim jako suvenýr hodil své kopačky. Čeští hráči působící v turecké lize se družně objali se svými klubovými kolegy a známými z běžné sezony.

Při rozhovorech s českými novináři v mixzóně těsně po zápase vypadal nejvíc stále ještě "zakousnutý" do pocitu toho, že proti Turkům se to mohlo a mělo vyhrát Tomáš Necid. "Jsem strašně zklamaný, poletíme domů, ještě jsem nechtěl domů, neplánoval jsem si to tak. Vůbec nevím, co budu dělat, bude pár týdnů volna, pak nová sezona," shrnul.

Pavelka: Každý bude muset víc makat

David Pavelka, který ve středu zálohy naskočil za zraněného Rosického, resp. Darida se posunul na obvyklé Rosického místo a Pavelka "hrál Daridu", sdílel Vrbova slova. "Byla to škola s těmito velkými týmy a hráči a je na nás, co si z toho vezmeme. Každý bude muset víc a dál makat," poznamenal.

Tomáš Sivok se ještě vracel k samotnému zápasu. "Kdyby nedali ten druhý gól, cítil jsem, že bychom vyhráli, otočili to. Říkal jsem to klukům i o poločase v kabině. Cítil jsem na Turcích, že nebyli v pohodě. Bohužel, děláme chyby, které se opakují," přemítal. "Bolí to. A o to víc mě to mrzí právě s Turky. Mám pocit, že nám berou velké chvíle a důležité body," dodal jinak hráč Bursasporu.

Podle Sivoka české reprezentaci chybí rozdílový hráč, nadstavba. "Asi na víc nemáme, musíme stavět na týmovosti, charakteru mužstva. Proti Chorvatsku se to podařilo, teď nikoliv," přidal ještě.

Kromě čtyřiatřicetiletého Plašila se s reprezentací rozloučil také stejně starý David Lafata. Petr Čech při hodnocení zápasu a celého Eura zatím téma konce v reprezentaci řešit nechtěl.

Čech: Chyběla tomu jiskra, něco navíc

Jinak to byl podle něj asi nejhorší evropský šampionát českého týmu ze všech jeho čtyř účastí od roku 2004. "Byl jsem hned po utkání hodně zklamaný. Věřil jsem, že ten zápas o všechno zvládneme. Dali jsme do celého Eura včetně přípravy a soustředění všichni hodně energie, nic jsme nepodcenili. Ale chyběla tomu jiskra, prostě něco navíc ve hře," bilancoval gólman Arsenalu. Přes léto se prý rozmyslí, co s reprezentací dál.

Co s reprezentací dál je také už několik týdnů, možná měsíců, častý dotaz na trenéra Vrbu. Ten podle svých slov zatím nikde nikomu kromě reprezentace nic nepodepsal. Těžko ale v tuto chvíli soudit, co to znamená. O tom, že dá Vrba přednost některé zajímavé nabídce ze zahraničního klubu před pokračováním u českém národním týmu se mluví už dlouho.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy