Slováci řeší, jak chytit Balea. Walesu zase nahání strach Hamšík, nový Nedvěd a slovenský Bale

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 6. 2016 15:37
Dohoní Peter Pekarík Garetha Balea? A vychytá hvězdu Realu Madrid plzeňský Matúš Kozáčik? První slovenský duel na Euru ve Francii se blíží, Velšané se zase obávají záložníka Marka Hamšíka.
Z Marka Hamšíka mají Velšané velké obavy.
Z Marka Hamšíka mají Velšané velké obavy. | Foto: Reuters

Praha - Pouhé dva dny zbývají do ostře sledované premiéry slovenského národního týmu na fotbalovém Euru 2016. Svěřenci Jána Kozáka se ocitají ve finální fázi přípravy a chtějí zvládnout veledůležitý vstup do turnaje ziskem tří bodů. Proti Walesu budou mírnými favority, už kvůli výsledkům v posledních zápasech, z nichž vyniká překvapivá výhra na hřišti Německa.

Velšané naopak po prohře v generálce 0:3 se Švédskem sbírají síly na nejdůležitější zápas od roku 1958, kdy se naposledy zúčastnili velkého turnaje, tehdejšího světového šampionátu.

Slovenští fotbalisté dobře vědí, že hlavní hrozbou pro ně bude křídelník Realu Madrid Gareth Bale. Superstar světového fotbalu dovedla Wales k historickému postupu a celý národ na ni spoléhá. Vždyť bez něj reprezentační výběr dokázal zvítězit jen jednou z devíti případů. Wales rovná se Bale.

Kozáčik: Nebude lehké ho uhlídat

"Viděl jsem ho samozřejmě hrát za Real, ve španělské lize i v pohárech. A měl jsem možnost ho sledovat i v kvalifikaci, ve které Walesu vystřílel postup. Bale pravidelně ukazuje, že je to velký hráč. Nebude lehké ho uhlídat," řekl slovenským médiím brankář Viktorie Plzeň Matúš Kozáčik.

Šestadvacetiletý rodák z Cardiffu nasázel v letošní Primera Divison devatenáct gólů ve třiadvaceti zápasech. A impozantní byla také jeho statistika připravených šancí a gólů, které chystal zejména pro útočné spoluhráče Karima Benzemu a Cristiana Ronalda.

"Je to bezpochyby jejich největší hvězda, tahoun ofenzivy. Skvělý hráč, měl výbornou sezonu, v Lize mistrů pomohl Realu k triumfu, určitě bude dobře naladěný. My ale uděláme všechno pro to, abychom ho eliminovali," vyjádřil se Peter Pekarík, krajní obránce Slováků. Právě on bude pravděpodobně s Balem svádět většinu rychlostních soubojů.

Spoluhráč Vladimíra Daridy z Herthy Berlín nechce předbíhat v tom, jak si s těžkým úkolem dokáže poradit. "To si povíme až po sobotě," řekl s úsměvem Pekarík.

Hamšík? Prý slovenský Gareth Bale

Slováci nejsou jediní, kdo má strach z velké hvězdy soupeře. Úplně stejně jsou na tom totiž Velšané. Ti se hodlají zaměřit především na středopolaře italské Neapole Marka Hamšíka.

Internetový server Wales Online vydal speciální profil hvězdného záložníka uvedený slovy: "Kdo je Marek Hamšík? Poznejte slovenského Garetha Balea, který může národnímu týmu na Euru nadělat velké starosti."

Osmadvacetiletý fotbalista je klíčovou postavou Kozákova výběru a vzhledem k tomu, že není hrotovým hráčem, jsou jeho střelecké schopnosti dechberoucí. "Nejlepší střelec Slovenska v kvalifikaci, pátý nejlepší kanonýr Neapole v dějinách klubu a třetí v historii slovenské reprezentace. Pozoruhodné, vezmeme-li navíc v úvahu, že nehraje na postu útočníka," napsal Wales Online.

Klasický špílmachr i neúnavný běžec

Od kouče Kozáka dostává Hamšík v národním týmu dostatek volnosti, kterou potřebuje. V moderním systému 4-2-3-1 figuruje rodák z Banské Bystrice na místě středního ofenzivního záložníka. Velšané si všímají, že Hamšík, stejně jako Bale, není v národním týmu kapitánem.

"Slovenská páska patří Martinu Škrtelovi, ale Hamšíkův hráčský profil a schopnost vyrovnat se s tlakem z něj dělá osobnost, kterou spoluhráči přirozeně obdivují. Stojí za zmínku, že Pavel Nedvěd ho označil za svého nástupce. Takže kreativní špílmachr v tradičním pojetí, ale také neúnavný běžec," uzavřel zpravodajský server.

 

Právě se děje

Další zprávy