Rosický figuruje v nejlepší jedenáctce veteránů Eura. Vedle Buffona či Gudjohnsena

9. 6. 2016 11:53
UEFA zvolila nejlepší jedenáctku mistrovství Evropy z hráčů nad pětatřicet let. V rozestavení 4-3-3 figuruje devět národností a nechybí ani český, irský či italský kapitán národního týmu.
Tomáš Rosický
Tomáš Rosický | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Uefa zveřejnila nejlepší tým pro nadcházející mistrovství Evropy složený z hráčů narozených nejpozději v roce 1981. Mezi vybranými veterány figuruje devět národností a nechybí v ní ani kapitán české reprezentace Tomáš Rosický.

Do branky se dostal osmatřicetiletý Gianluigi Buffon, který za italskou reprezentaci odchytal už neskutečných 157 zápasů a stejně jako v Juventusu nosí i v italské reprezentaci kapitánskou pásku.

Post levého obránce ukořistil Rumun Razvan Rat, pětatřicetiletý fotbalista prožil nejlepší roky své kariéry v ukrajinském Šacharu Doněck. Letošní sezonu odehrál ve španělském Rayu Vallecanu a v rumunské reprezentaci nastoupil už ve 111 zápasech.

Dalším osmatřicátníkem v sestavě je Portugalec Ricardo Carvalho. Bývalý hráč Chelsea a Realu Madrid momentálně kope za AS Monaco a v portugalské reprezentaci už nastoupil k 86 zápasům. Druhým stoperem je pětatřicetiletý Ital Andrea Barzagli. Spoluhráč Buffona z Juventusu odehrál v reprezentaci 56 zápasů.

Na pravém okraji obrany by nastoupil Francouz Patrice Evra, který je třetím zástupcem Juventusu. Rovněž pětatřicetiletý obránce strávil nejlepší léta své kariéry v Manchesteru United a za francouzkou reprezentaci odehrál 72 zápasů.

V  tříčlenné záloze by figuroval sedmatřicetiltý Ukrajinec Anatolij Tymoščuk, jenž v ukrajinské reprezentaci odehrál 142 zápasů a nosí kapitánskou pásku. Druhým Rumunem a největším překvapením výběru je Lucian Sanmartean, který kope v Saudské Arábii a v šestatřiceti letech dosud v rumunské reprezentaci odehrál pouhých 20 utkání. Zálohu uzavírá Tomáš Rosický, jenž dosud v reprezentaci odehrál 101 utkání.

Mezi útočníky se dostal ve španělské reprezentaci nezkušený Aritz Aduriz. Pětatřicetiletý útočník Bilbaa odehrál ve výběru del Bosqueho dosud pouhých 6 zápasů. To kapitán irské reprezentace Robbie Keane, toho času v Los Angeles Galaxy, odehrál v národním týmu už 143 zápasů. Posledním článkem výběru veteránů je Islanďan Eidur Gudjohnsen, který v sedmatřiceti letech odehrál v reprezentaci 86 zápasů.

Zajímavostí také je, že z celkového počtu 552 fotbalistů, kteří budou nadcházející měsíc bojovat ve Francii o evropský trůn, je pouhých 21 hráčů starších pětatřiceti let.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy