Poslat na Anglii béčko? Reprezentace už to zažila, duel s Německem skončil šokem

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
21. 6. 2021 6:11
Jedině hypotetická konstrukce může český tým připravit na fotbalovém Euru o postup ze základní skupiny, čtyři body jsou bezpečným vkladem. Proti Anglii proto může v úterý nastat nejen uklidnění, ale otvírá se i prostor pro přemýšlení, zda nenasadit náhradníky, aby si také zahráli. Už třikrát v historii mohla československá či česká reprezentace tento luxus využít - podívejte se, jak to dopadlo.

V minulosti český a předchozí československý výběr na vrcholné akci už podobnou situaci zažil. A doporučení pamětníků - hrát naplno v plné síle, nekoukat na postranní našeptávače.

Český tým před finále MS 1962 v Chile
Český tým před finále MS 1962 v Chile | Foto: ČTK

MS 1962 v Chile - Československo, Španělsko, Brazílie, Mexiko

Sestavy
Španělsko (konečný výsledek 1:0): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Jelínek.

Brazílie (0:0): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Jelínek.

Mexiko (1:3): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Mašek.
Poznámka: tehdy se nemohlo střídat

Škodolibí fanoušci partě trenéra Rudolfa Vytlačila doporučovali, aby ani na jihoamerickém kontinentu nevybalovala zavazadla, hned prý pojede domů. Ale Čechoslováci porazili Španěly s hvězdami Realu Madrid v sestavě, remizovali s obhájcem titulu a už před závěrečným duelem postupovali.

"Trenér Vytlačil tento fakt vůbec nezdůrazňoval, ani nikdo jiný, nehledělo se na něj," vzpomíná kanonýr Václav Mašek, jenž byl jedinou změnou v sestavě. Vlétl na hřiště plný elánu, hned v první minutě skóroval. Ale nakonec vyhrálo překvapivě Mexiko, které už nemělo žádnou šanci na postup.

Objevovaly se spekulace, že prohra nebyla marná: Brazilci ve čtvrtfinále šli na Anglii, Čechoslováci na průchodnější Maďarsko. "Tak vůbec nikdo neuvažoval, navíc jsme se museli přesunout z Viña del Mar do města Rancagua, což nebylo příjemné," upozorňuje Mašek.

Porážka s Mexikem měla jiné příčiny. "I když se mužstvo téměř nezměnilo, zvolili jsme jinou taktiku," přiznává. "Dobré předchozí výsledky jsme uhráli poctivou až urputnou defenzívou, teď jsme chtěli dokázat, že umíme soupeře i převálcovat útokem, ale nevyšlo to," rozebírá sparťanská střelecká legenda.

Následovníkům na letošním Euru v souboji s Anglií doporučuje jít odhodlaně za výhrou a neohlížet se na jakékoli jiné okolnosti. "Uspět ve Wembley by bylo přece úžasné," zasní se Mašek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy