Poslat na Anglii béčko? Reprezentace už to zažila, duel s Německem skončil šokem

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
21. 6. 2021 6:11
Jedině hypotetická konstrukce může český tým připravit na fotbalovém Euru o postup ze základní skupiny, čtyři body jsou bezpečným vkladem. Proti Anglii proto může v úterý nastat nejen uklidnění, ale otvírá se i prostor pro přemýšlení, zda nenasadit náhradníky, aby si také zahráli. Už třikrát v historii mohla československá či česká reprezentace tento luxus využít - podívejte se, jak to dopadlo.

V minulosti český a předchozí československý výběr na vrcholné akci už podobnou situaci zažil. A doporučení pamětníků - hrát naplno v plné síle, nekoukat na postranní našeptávače.

Milan Baroš na ME 2004
Milan Baroš na ME 2004 | Foto: ČTK

ME 2004 v Portugalsku - Lotyšsko, Nizozemsko, Německo

Sestavy
Lotyšsko (2:1): Čech - Grygera (56. Heinz), Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Galásek (64. Šmicer), Rosický, Nedvěd - Baroš (87. Jiránek), Koller.

Nizozemsko (3:2): Čech - Grygera (25. Šmicer), Jiránek, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Galásek (62. Heinz), Rosický, Nedvěd - Baroš, Koller (75. Rozehnal).

Německo (2:1): Blažek - Jiránek, Bolf, Rozehnal, Mareš - Plašil (70. Poborský), Galásek (46. Hübschman), Týce, Vachoušek - Heinz, Lokvenc (59. Baroš).

Favorit turnaje jel. Otočil mistrně první dva zápasy, proti vicemistrům světa Němcům si mohl dovolit nasadit B tým. "Žádné béčko, všichni byli skvělí," durdí se nad tímto označením brankář Jaromír Blažek. Změn bylo ovšem dost, kvalita však neutrpěla. "Trenér Brückner vypustil hladové vlčáky, kteří šmikli i Němce," kochá se Blažek výhrou i po letech.

Kalkulace, na koho by mohl skvělý soubor v dalším kole narazit, se vůbec neprobírala. Nakonec vzešel ze "skandinávské dohody" - remízy 2:2, která vyhovovala oběma stranám a odstavila Italy. "Nám to bylo jedno, Dánsko nebo Švédsko, věřili jsme si na oba," říká Blažek. Ostatně přesvědčivá výhra 3:0 na Dány jeho slova potvrzuje.

I kdyby se pro utkání s Anglií objevili na hřišti dosavadní náhradníci, nic to nedokazuje. "Proč by nemohli šmiknout domácí jako my tehdy Němce," vrací se k sedmnáct let staré záležitosti. "Když hráč, natož reprezentant, vyběhne k takovému utkání, chce jedině vyhrát," ví, o čem na základě zkušeností z bohaté kariéry mluví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy