Poslat na Anglii béčko? Reprezentace už to zažila, duel s Německem skončil šokem

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
21. 6. 2021 6:11
Jedině hypotetická konstrukce může český tým připravit na fotbalovém Euru o postup ze základní skupiny, čtyři body jsou bezpečným vkladem. Proti Anglii proto může v úterý nastat nejen uklidnění, ale otvírá se i prostor pro přemýšlení, zda nenasadit náhradníky, aby si také zahráli. Už třikrát v historii mohla československá či česká reprezentace tento luxus využít - podívejte se, jak to dopadlo.

V minulosti český a předchozí československý výběr na vrcholné akci už podobnou situaci zažil. A doporučení pamětníků - hrát naplno v plné síle, nekoukat na postranní našeptávače.

Jan Stejskal, Jozef Chovanec a Tomáš Skuhravý po čtvrtfinále MS 1990
Jan Stejskal, Jozef Chovanec a Tomáš Skuhravý po čtvrtfinále MS 1990 | Foto: ČTK

MS 1990 v Itálii - Československo, USA, Rakousko, Itálie

Sestavy
USA (5:1): Stejskal - Kadlec, Kocian, Straka - Moravčík (85. Weiss), Hašek, Kubík, Chovanec, Bílek - Skuhravý, Knoflíček (77. Luhový).

Rakousko (1:0): Stejskal - Kadlec, Kocian, Němeček - Moravčík, Hašek, Kubík, Chovanec (31. Bielik), Bílek - Skuhravý, Knoflíček (82. Weiss).

Itálie (0:2): Stejskal - Kinier, Kadlec, Němeček (46. Bielik) - Moravčík, Hašek, Chovanec, Bílek, Weiss (61. Griga) - Skuhravý, Knoflíček.

Dva zápasy, dvě výhry, Československo šlo ladně za výborným vystoupením na italském šampionátu. Jejich předchůdci v roce 1934 v této zemi dobyli stříbro, hodlali je napodobit. "A porazit domácí v Římě, to by bylo něco," povzdechne i po letech kapitán Ivan Hašek.

Nepovedlo se. "Italové byli lepší," nepopírá sparťanská legenda jiné generace a neuznaný regulérní Grigův gól na 1:2 ani příliš nepřipomíná. "Asi by mnoho nezměnil," netají.

Změny v sestavě dramatické nebyly. "Trenér Vengloš spoléhal na své vyvolené, vynechal jen ty, kteří měli nějaké šrámy nebo si potřebovali odpočinout," ukazuje na opory: libero Jána Kociana a kreativního tvůrce hry Luboše Kubíka. "Ale kádr byl silný, nebylo to takové oslabení," zdůrazňuje Hašek.

Italové v dalším kole šli na nebezpečnou Uruguay, Čechoslováci porazili především zásluhou Skuhravého hattricku Kostariku vysoko 4:1. "Ale my nevěděli, proti komu nastoupíme," odmítá Hašek vychytralost. "Byli jsme skupina A, další se teprve dohrávaly, navíc postupy ze 3. místa přehled znemožňovaly," vysvětluje Hašek a připomíná, že i tehdy měl šampionát 24 účastníků. " A pak tu byl před námi přesun do vzdáleného Bari, místo abychom zůstali v Římě," přihazuje další závažný argument.

I on zavrhuje probírat, jak by mohlo být výhodné nejít do utkání s Anglií naplno. "Něco takového přece neexistuje!" vypichuje morální aspekt. A také sportovní. "Když naši zvládnou zápas s Anglií, zvýší si sebevědomí, udělají si jméno, celý svět to zaznamená," zdůrazňuje bývalý trenér reprezentačního týmu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy