Poslat na Anglii béčko? Reprezentace už to zažila, duel s Německem skončil šokem

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
21. 6. 2021 6:11
Jedině hypotetická konstrukce může český tým připravit na fotbalovém Euru o postup ze základní skupiny, čtyři body jsou bezpečným vkladem. Proti Anglii proto může v úterý nastat nejen uklidnění, ale otvírá se i prostor pro přemýšlení, zda nenasadit náhradníky, aby si také zahráli. Už třikrát v historii mohla československá či česká reprezentace tento luxus využít - podívejte se, jak to dopadlo.

V minulosti český a předchozí československý výběr na vrcholné akci už podobnou situaci zažil. A doporučení pamětníků - hrát naplno v plné síle, nekoukat na postranní našeptávače.

Jan Stejskal, Jozef Chovanec a Tomáš Skuhravý po čtvrtfinále MS 1990
Jan Stejskal, Jozef Chovanec a Tomáš Skuhravý po čtvrtfinále MS 1990 | Foto: ČTK

MS 1990 v Itálii - Československo, USA, Rakousko, Itálie

Sestavy
USA (5:1): Stejskal - Kadlec, Kocian, Straka - Moravčík (85. Weiss), Hašek, Kubík, Chovanec, Bílek - Skuhravý, Knoflíček (77. Luhový).

Rakousko (1:0): Stejskal - Kadlec, Kocian, Němeček - Moravčík, Hašek, Kubík, Chovanec (31. Bielik), Bílek - Skuhravý, Knoflíček (82. Weiss).

Itálie (0:2): Stejskal - Kinier, Kadlec, Němeček (46. Bielik) - Moravčík, Hašek, Chovanec, Bílek, Weiss (61. Griga) - Skuhravý, Knoflíček.

Dva zápasy, dvě výhry, Československo šlo ladně za výborným vystoupením na italském šampionátu. Jejich předchůdci v roce 1934 v této zemi dobyli stříbro, hodlali je napodobit. "A porazit domácí v Římě, to by bylo něco," povzdechne i po letech kapitán Ivan Hašek.

Nepovedlo se. "Italové byli lepší," nepopírá sparťanská legenda jiné generace a neuznaný regulérní Grigův gól na 1:2 ani příliš nepřipomíná. "Asi by mnoho nezměnil," netají.

Změny v sestavě dramatické nebyly. "Trenér Vengloš spoléhal na své vyvolené, vynechal jen ty, kteří měli nějaké šrámy nebo si potřebovali odpočinout," ukazuje na opory: libero Jána Kociana a kreativního tvůrce hry Luboše Kubíka. "Ale kádr byl silný, nebylo to takové oslabení," zdůrazňuje Hašek.

Italové v dalším kole šli na nebezpečnou Uruguay, Čechoslováci porazili především zásluhou Skuhravého hattricku Kostariku vysoko 4:1. "Ale my nevěděli, proti komu nastoupíme," odmítá Hašek vychytralost. "Byli jsme skupina A, další se teprve dohrávaly, navíc postupy ze 3. místa přehled znemožňovaly," vysvětluje Hašek a připomíná, že i tehdy měl šampionát 24 účastníků. " A pak tu byl před námi přesun do vzdáleného Bari, místo abychom zůstali v Římě," přihazuje další závažný argument.

I on zavrhuje probírat, jak by mohlo být výhodné nejít do utkání s Anglií naplno. "Něco takového přece neexistuje!" vypichuje morální aspekt. A také sportovní. "Když naši zvládnou zápas s Anglií, zvýší si sebevědomí, udělají si jméno, celý svět to zaznamená," zdůrazňuje bývalý trenér reprezentačního týmu.

 

Právě se děje

Další zprávy