Poslat na Anglii béčko? Reprezentace už to zažila, duel s Německem skončil šokem

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
21. 6. 2021 6:11
Jedině hypotetická konstrukce může český tým připravit na fotbalovém Euru o postup ze základní skupiny, čtyři body jsou bezpečným vkladem. Proti Anglii proto může v úterý nastat nejen uklidnění, ale otvírá se i prostor pro přemýšlení, zda nenasadit náhradníky, aby si také zahráli. Už třikrát v historii mohla československá či česká reprezentace tento luxus využít - podívejte se, jak to dopadlo.

V minulosti český a předchozí československý výběr na vrcholné akci už podobnou situaci zažil. A doporučení pamětníků - hrát naplno v plné síle, nekoukat na postranní našeptávače.

Český tým před finále MS 1962 v Chile
Český tým před finále MS 1962 v Chile | Foto: ČTK

MS 1962 v Chile - Československo, Španělsko, Brazílie, Mexiko

Sestavy
Španělsko (konečný výsledek 1:0): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Jelínek.

Brazílie (0:0): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Jelínek.

Mexiko (1:3): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Mašek.
Poznámka: tehdy se nemohlo střídat

Škodolibí fanoušci partě trenéra Rudolfa Vytlačila doporučovali, aby ani na jihoamerickém kontinentu nevybalovala zavazadla, hned prý pojede domů. Ale Čechoslováci porazili Španěly s hvězdami Realu Madrid v sestavě, remizovali s obhájcem titulu a už před závěrečným duelem postupovali.

"Trenér Vytlačil tento fakt vůbec nezdůrazňoval, ani nikdo jiný, nehledělo se na něj," vzpomíná kanonýr Václav Mašek, jenž byl jedinou změnou v sestavě. Vlétl na hřiště plný elánu, hned v první minutě skóroval. Ale nakonec vyhrálo překvapivě Mexiko, které už nemělo žádnou šanci na postup.

Objevovaly se spekulace, že prohra nebyla marná: Brazilci ve čtvrtfinále šli na Anglii, Čechoslováci na průchodnější Maďarsko. "Tak vůbec nikdo neuvažoval, navíc jsme se museli přesunout z Viña del Mar do města Rancagua, což nebylo příjemné," upozorňuje Mašek.

Porážka s Mexikem měla jiné příčiny. "I když se mužstvo téměř nezměnilo, zvolili jsme jinou taktiku," přiznává. "Dobré předchozí výsledky jsme uhráli poctivou až urputnou defenzívou, teď jsme chtěli dokázat, že umíme soupeře i převálcovat útokem, ale nevyšlo to," rozebírá sparťanská střelecká legenda.

Následovníkům na letošním Euru v souboji s Anglií doporučuje jít odhodlaně za výhrou a neohlížet se na jakékoli jiné okolnosti. "Uspět ve Wembley by bylo přece úžasné," zasní se Mašek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy