"Nejlepší pocit na světě."
"Po 55 letech bolesti… Konečně!"
Anglická média v palcových titulcích oslavují. Albion je poprvé ve finále Eura a může získat první velký titul od mistrovství světa 1966. V neděli večer vyzve ve Wembley Itálii.
Zbytek fotbalového světa nicméně řeší spíš to, jestli Angličané postoupili právem. Ve středečním semifinále proti Dánsku sice měli převahu, ale nejdřív prohrávali, pak vyrovnali díky vlastnímu gólu soupeře a nakonec v prodloužení rozhodli sporným pokutovým kopem.
Rozhodčí Makkelie považoval pád Raheema Sterlinga ve vápně za faul, ale opakované záběry ukázaly, že pokud vůbec došlo k nějakému kontaktu, tak jen k minimálnímu. Při útoku Sterlinga navíc byly na hřišti dva míče. Videorozhodčí však verdikt hlavního sudího nezvrátil.
Penaltu kopal Harry Kane. Přestože napoprvé brankáře Kaspera Schmeichela, jehož někdo z hlediště oslňoval laserem, nepřekonal, z dorážky už se nemýlil. Anglie díky tomu vyhrála 2:1.
"Byla to jasná penalta. Vběhl jsem do vápna, někdo vystrčil nohu a dotkl se té mé," komentoval sporný faul Sterling.
Ale nikdo jiný už si tak jistý nebyl. Ani trenér Anglie Gareth Southgate, který se odpovědi v podstatě vyhnul: "Hodně lidí se mě ptalo, jestli to pro Dánsko bylo kruté, ale já jsem tu penaltovou situaci neviděl."
Bývalý anglický reprezentant Michael Owen zase v návalu emocí napsal: "Nejsem si jistý, jestli to byla penalta, ale koho to zajímá?"
There we go!!!!
— michael owen (@themichaelowen) July 7, 2021
Not sure it was a pen but who cares🏴🏴😝😝
To dánský trenér Kasper Hjulmand měl jasno. "Jsme zklamaní, hodně zklamaní. Byla to penalta, která penaltou být neměla, a to mě hodně štve," posteskl si. "Jedna věc je prohrát zápas, to se stává, ale prohrát tímto způsobem, to je prostě zklamání."
Hjulmandův názor podle všeho sdílí drtivá většina fanoušků a také expertů.
"Penalta se pískat neměla," řekl třeba Arséne Wenger, bývalý kouč anglického Arsenalu. "Nevím, proč nezavolali rozhodčího, aby se šel sám podívat. V těchto situacích je důležité, aby byl sudí absolutně přesvědčený. VAR ho ale nechal na holičkách."
Že Angličané neměli zahrávat pokutový kop, si myslí také jiný slavný trenér José Mourinho: "Verdikt rozhodčího nechápu, zvlášť na téhle úrovni - v semifinále Eura."
"Myslím si, že vyhrál lepší tým. Anglie si postup zasloužila, hrála fantasticky, ale penaltu v žádném případě kopat neměla. Jsem zklamaný," dodal nový kouč AS Řím, který dřív na ostrovech šéfoval Tottenhamu, Manchesteru United a Chelsea.
Kane a spol. na hřišti skutečně kralovali. Na střely vyhráli 21:6, z toho na bránu vyslali o sedm pokusů víc. Spáchali dvakrát méně faulů, více drželi míč. Po jejich postupu ale stejně zůstává pachuť.
Nesmírně nepopulární teď v Dánsku bude nizozemský rozhodčí Makkelie, který před několika měsíci rozčílil také Portugalce, hlavně Cristiana Ronalda. Ten v nastavení březnového zápasu kvalifikace o mistrovství světa 2022 vstřelil rozhodující gól Srbům. Sudí ho ale neuznal, protože měl za to, že míč nepřešel brankovou čáru. Videorozhodčího využít nemohl, protože nebyl k dispozici, a tak klání skončilo remízou.
Zuřící Ronaldo, potrestaný žlutou kartou za protesty, při odchodu do šatny vztekle zahodil kapitánskou pásku. Makkelie se pak Portugalcům omlouval.
Příběh ale měl nečekanou dohru. Ronaldova páska, kterou sebral jeden ze srbských hasičů na stadionu, se vydražila za 64 tisíc eur (víc než jeden a půl milionu korun) a pomohla chlapci trpícímu spinální svalovou atrofií.
Středeční kontroverze podobnou náplast zřejmě nepřinese.