Eden jedná s Řebíčkem, AC/DC musí kvůli malému Euru oželet

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 3. 2015 6:00
Válečná sekyra mezi vlastníkem stadionu v Edenu a Alešem Řebíčkem, majitelem fotbalové Slavie, zakopána. Tedy momentálně.
Tři zápasy ve skupině A, nakonec i finále fotbalového ME "21". To je program, který v létě čeká arénu v Edenu
Tři zápasy ve skupině A, nakonec i finále fotbalového ME "21". To je program, který v létě čeká arénu v Edenu | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - O Superpohár UEFA tu proti sobě hrály hvězdy Chelsea a Bayernu, koncertovali tu třeba Bruce Sprinsgsteen nebo Depeche Mode.

Fotbalovou arénu v Edenu čeká v červnu další mimořádná akce, mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let. Odehraje se tu polovina programu skupiny A včetně dvou zápasů českého výběru. A pak i finále celého turnaje.

Na druhou stranu museli vlastníci stadionu kvůli turnaji fotbalové budoucnosti kontinentu oželet koncerty AC/DC nebo české skupiny Kabát.

O tom, ale také o nově otevřených jednáních s Alešem Řebíčkem, vlastníkem Slavie, o nové nájemní smlouvě červenobílého klubu i dalších tématech spojených s arénou v Edenu hovořil deník Aktuálně.cz s advokátem Václavem Slavíčkem, který se prezentuje jako vlastník stadionu.

Chtěli víc, ale plácli si

Ze Superpoháru UEFA měla aréna nulový ekonomický profit, jen prestiž (více zde), na mistrovství Evropy hráčů do 21 let už vydělá. Kolik? "Původně jsme o těch financích měli trochu jinou představu, ale nakonec jsme se na kompenzaci domluvili," říká Václav Slavíček. Smlouva s organizátory ME ještě podepsaná není. "Ale je to oboustranně odsouhlasená věc," nevidí v tom Slavíček problém.

Program arény bude v příštích měsících, zdá se, veskrze fotbalový, 25. května se tu hraje pomyslná odveta za finále Eura 1996, ve kterém Pavel Nedvěd, Karel Poborský a spol. vyzvou německou jedenáctku vedenou Lotharem Matthäusem. Slavia tu svou jarní ligovou pouť uzavře 30. května zápasem proti Slovácku. A pak už se začne šturmovat na Euro "21".

Všechno v Edenu začne 17. června zápasem Česko-Dánsko. Odehraje se tu polovina programu "pražské" skupiny A, tu druhou bude hostit stadion Sparty na Letné. Na něm odehraje Dovalilův výběr 20. června zápas proti Srbům, do Edenu se pak vrátí 23. června na zápas s Němci. Finále se v Edenu hraje 30. června.

Pravidla UEFA jsou přísná. Měsíc před malým Eurem se v aréně smí hrát pouze fotbal, dva týdny před startem turnaje pak už nic. UEFA vyžaduje tzv. "clean stadium". Odstranit se musí všechny reklamy, zavřít všechny provozovny.

"Kvůli turnaji budeme mít stadion zablokovaný pro cokoli jiného prakticky na dva měsíce," říká Slavíček.

Z toho důvodu muselo vedení arény odmítnout možnost přivítat koncert australské rockové legendy AC/DC nebo zdejší hvězdné kapely Kabát. "V červenci měla přijet Rihanna, ta ale nakonec evropské turné zrušila. Ještě se jedná s některými českými skupinami," prezentuje situaci kolem koncertů Jakub Dlouhý z agentury Concept One, s níž Eden spolupracuje.

E Side, Vinet, Eden Arena...

Stadion nyní vlastní a provozuje společnost Eden Arena. To je po E Side a Vinet Investu už třetí název. Václav Slavíček však razantně odmítá teze, že by neustálé změny značky, pod kterou stadion patří, měly vyvolávat jakékoli obavy u věřitelů, z jejichž peněz stadion před časem vyrostl.

Stavba arény byla totiž financována mj. z dluhopisů vydaných na tehdejšího vlastníka stadionu, společnost E Side Property Ltd.

Posléze se stadion ocitl ve vlastnictví Vinet Invest, což Praha 10, v obavách, aby nepřišla o svůj majetek vložený do zmíněných dluhopisů, napadla stížností podanou k Ústavnímu soudu. Dnes ovšem nedrží stadion ani Vinet Invest, ale akciová společnost Eden Arena. 

Nový název akciovky vlastnící stadion vysvětluje Václav Slavíček následovně: "Je to velmi jednoduché. Vinet jsme pouze přejmenovali na Eden Arenu, prostě proto, aby ten název měl k aréně, kterou provozuje, nějaký vztah, jiný důvod to nemělo. Vlastníkem Eden Areny je z deseti procent E Side, z 90 procent Copper Bow."

Slavíček opakovaně zdůrazňuje, že tyto firmy patří jemu, takže vlastníkem stadionu je podle jeho výkladu výhradně on sám. Navzdory tomu se často spekuluje, že Copper Bow, firmu registrovanou na Kypru, ve skutečnosti ovládá Karel Pražák, bývalý manažer PPF. Co na to Slavíček? "Pan Pražák je prostě jedním z investorů, kteří mi pomáhají sehnat finance. Vlastníkem stadionu jsem ale já."

Na klíčovou otázku, zda se i nadále hlásí ke všem závazkům E Side, Václav Slavíček odpovídá: "Ano, všechno běží, jak má. Dluhopisy splácíme."

Pro zpřesnění, splácejí se úroky. Otazníky visí nad rokem 2024, kdy bude splatná jistina dluhopisů přesahující čtvrt miliardy korun. "Ale teď je teprve rok 2015, ne 2024," naznačuje Slavíček, že času je ještě dost. "Předpokládám, že tu jistinu zaplatíme," dodává.

S bratry Řebíčkovými za jednacím stolem

Zatím řeší věci, které považuje za akutnější. Především vztah s fotbalovým klubem SK Slavia Praha.

Z minulosti po E Side zdědil řadu smluv. U některých shledal, že nejsou pro arénu výhodné, a vypověděl je. Kvůli tomu vede mj. soudní spor se společností Nopanera, která na stadionu zajišťovala občerstvení. Více o tom v rámečku na konci tohoto textu.

Spor s fotbalovou Slavií šel tak daleko, že Slavíček přímo zpochybnil, zda jsou smlouvy s ní vůbec platné. Slavia je přitom pro Eden zcela klíčovým partnerem. Klub, který vlastní Aleš Řebíček, bývalý ministr dopravy, tu hrává své ligové zápasy.

"Naše vztahy nebyly růžové," připouští Slavíček. Loni spory vygradovaly. Slavia si na aréně nárokovala pokutu 3 x 10 milionů korun. Za to, že se bez jejího svolení hrálo na stadionu o Superpohár UEFA a dvakrát tu kopala reprezentace.

Slavíčkův protitah? "My tvrdíme, že smlouvy, na jejichž základě Slavia svůj nárok uplatňovala, jsou natolik protichůdné, že jedna vylučuje druhou. A v zásadě nelze určit, podle jakého smluvního vztahu by se ta spolupráce mezi stadionem a Slavií měla odvíjet. Proto jsme k soudu podali žalobu na neexistenci těch smluv."

Po šermování žalobami už si ale obě strany sedly k jednacímu stolu. A společně požádaly soudy, aby zatím projednávání žalob přerušily. "Jednáme teď napřímo s panem Alešem Řebíčkem a jeho bratrem. A pohybujeme se podle mě dobrým směrem, už nám zbývá dořešit jen pár posledních věcí," říká Slavíček.

"Mohu potvrdit, že ta jednání probíhají, jejich výsledek je ovšem stále otevřený," returnuje Jiří Vrba, mluvčí Slavie.

Slavíček připouští, že v průběhu loňského roku ležela na stole i varianta, že se klub a stadion vlastnicky scelí. Spoluvlastníkem se podle návrhu mohla stát městská část Praha 10.

"Když jsme se Slavií začali jednat o novém nastavení našich smluvních vztahů, diskutovala se i tato varianta o zapojení Prahy 10. Jak stadion, tak Slavia chtěly mít garanci, aby nový vztah, který se vytvoří, měl garantovanou trvanlivost, aby už nebyl zpochybňován. Takže jeden dopis v tomto smyslu jsme na Prahu 10 posílali," rekapituluje Václav Slavíček.

Kazacha Slavíček nepotkal

Městská rada návrh v květnu projednala, ale bez výsledku. Následovaly volby a velká personální výměna ve vedení městské části. Tím úvahy o subjektu, který by vlastnil klub i stadion a v jehož vlastnické struktuře by Praha 10 figurovala, vyprchaly.

Nicméně není tajemstvím, že Aleš Řebíček nadále pro Slavii kupce hledá. A lze předpokládat, že kdyby někoho takového našel, pak by investor měl nejspíš opět zájem získat pod svá křídla klub i se stadionem.

Slavíček si pro případ takové možnosti dokáže představit, že ho prodá. S ním prý o tom ale nikdo nejednal, ani ropný magnát Talgat Bajtazijev, který kontaktoval Slavii. Ke Slavíčkovi se ovšem dostaly informace, že i s kazašským investorem se Řebíček potkal jen jedinkrát. Vlastník stadionu proto zůstává v klidu: "Aréna je aktivum, které se dá vždycky zpeněžit. V současné době o tom ale s nikým nejednáme a jdeme spíš cestou dalšího rozvoje."

S tím souvisí i chystaný stavební ruch na stadionu. "V Jižním rohu vznikne podle projektu 31 bytů a dole velký nebytový prostor," říká Slavíček.

Zmíněný prostor měl v původních plánech sloužit k tomu, aby se v něm "ubytoval" ještě jeden fotbalový klub. Svého času v Edenu hrávala Bohemka, ta se ale po nátlaku svých fanoušků vrátila do Ďolíčku. A podle Slavíčka není příchod žádného druhého klubu do slávistického Edenu nyní na pořadu dne.

"Víme, že věci kolem Ďolíčku jsou pořád nedořešené. Ale my v té hře nejsme. Nikdo se na nás neobracel, ani my jsme se nikomu nenabízeli," zdůrazňuje advokát Václav Slavíček.

Kauza Nopanera

Od otevření arény v Edenu v roce 2008 v ní měla občerstvení pro fanoušky na starosti společnost Nopanera. "Uzavřeli jsme smlouvu na 10 + 10 let," říká Jindřich Rázl, provozní manažer firmy. "Investovali jsme tehdy do toho projektu 9 milionů, proto jsme trvali na dlouhodobé smlouvě."

V roce 2012 začal Václav Slavíček vyhodnocovat smluvní vztahy, které zdědil po předchozích majitelích. A mnohé z nich označil za nevýhodné. Nelíbila se mu ani ta s Nopanerou. "Nabídl nám náhradu za její předčasné ukončení, její výše byla ale pro nás neakceptovatelná," říká Rázl.

Následně se obě strany svářily. Jednou Nopanera odmítla zaplatit fakturu za teplo, protože jeho dodávky nebyly smluvně ošetřené. Jindy aréna upozornila na to, že se obratový nájem splácený firmou ocitl pod garantovaným limitem.

V dubnu 2014 dal Slavíček Nopaneře ze stadionu výpověď. Stadion si odkoupil její zařízení za 1,9 milionu. "Ale spousta infrastruktury tam zbyla. Proto situaci vnímáme tak, že jsme se neodstěhovali," říká Rázl.

Věc skončila u Obvodního soudu pro Prahu 10, který zkoumá, zda je výpověď, kterou dostala Nopanera, platná, nebo ne.

"Nechci, aby Nopanera u soudu říkala, že jsem ji poškodil v médiích. Ten spor běží, proto se teď k němu vyjadřovat nebudu," říká Václav Slavíček.

Zdroj: Luděk Mádl
 

Právě se děje

Další zprávy