Praha - Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR, má relativně solidní, každopádně nezanedbatelnou šanci, že by se mohla ocitnout mezi 36 lidmi, již budou už v blízké budoucnosti řídit z Curychu fotbal na celé planetě.
A to jako členové hlavního voleného orgánu, nyní výkonného výboru Mezinárodní fotbalové federace FIFA, který plánovaná reforma hodlá přejmenovat a hlavně transformovaž na dozorčí radu FIFA.
Šance Dagmar Damkové vyvěrá z nápadu zavést i ve vedení FIFA v rámci zmíněných reforem takzvané genderové kvóty, vnášející povinnost zajistit v kruhu hlavních lídrů světového fotbalu i účast žen.
Předožený návrh počítá s tím, že každá kontinentální konfederace bude muset do skupinky svých zástupců nominovat alespoň jednu ženu. Dojde-li k tomu, pak pozorovatelé vidí na UEFA, tedy v Evropské fotbalové asociaci, v zásadě jen dvě vážné kandidátky.
A to Karen Espelundovou z Norska, členku exekutivy UEFA a zároveň ženu, která má na starém kontinentu na povel celou oblast ženského fotbalu. Druhou významnou aspirantkou by pak mohla být Dagmar Damková z České republiky, která na UEFA pracuje jako členka vlivné komise rozhodčích.
Nutno přiznat, že pokud by snad k souboji mezi těmito dvěma funkcionářkami došlo, v roli favoritky by se patrně ocitla Espelundová, někdejší norská ligová fotbalistka, která v norské národní asociaci pracovala několik let jako její viceprezidentka i generální sekretářka.
Dagmar Damková se ve fotbale etablovala jakožto rozhodčí, vrcholem její kariéry bylo finále ženského fotbalového turnaje na OH 2008 v Pekingu. Sudí Damková vzešla z přípravné lníhně svého budoucího životního partnera, nyní českého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Právě jejich "rodinný" mocenský dvojblok ve vedení českého fotbalu vyvolává časté kritické reakce.
"Paní Damková je prací pro UEFA časově natolik zaneprázdněna, že v české komisi rozhodčích nemá vůbec šanci všechno potřebné stíhat, a tak tedy komisi reálně řídí Roman Berbr místo ní, ačkoli k tomu nemá žádnou kompetenci," shodlo se v průběhu podzimu několik bývalých rozhodčích v čele s Liborem Kovaříkem.
Pokud by snad Damková opravdu povýšila až do vedení FIFA, objevila by se tím zároveň i vhodná příležitost, jak ji elegantním způsobem odstavit z české komise rozhodčích, po čemž Berbrovi odpůrci dosud volali zcela marně.
Blatterovo království se hroutí
FIFA, tradičně mocný a bohatý pilíř světového sportu, se otřásá v základech. Právě v tomto týdnu proběhla druhá vlna zatýkání a trestních stíhání dalších čelných představitelů fotbalového světa, především ze Střední a Jižní Ameriky (více zde). Ve hře je korupce, klientelismus či kšefty s vysílacími právy na MS, které FIFA svým regionálním bossům prodala lv některých případech tak podezřele levně, že jim to umonžnilo obratem je střelit dalšímu držiteli, tentokrát už ovšem za násobek původní ceny.
První vlna zatýkání přišla v Curychu už koncem letošního května, vpředvečer volebního kongresu FIFA. Leč ani propuknuvší obří aféra nepřiměla dlouholetého fotbalového vládce, Švýcara Seppa Blattera, k tomu, aby kandidaturu složil, přestože ho k tomu četné, zejména evropské asociace vyzývaly.
Blatter křeslo ve volbách uhájil, ale už po pouhých čtyřech dnech vystoupil s prohlášením, že z funkce prezidenta FIFA odstoupí v nejbližším možném termínu, s tím,, že organizaci povede do kongresu, který zvolí nové vedení.
Ani to se mu ovšem nepodařilo. Švécarská prokuratura v září oznámila, že se na seznamu osob vyšetřovaných v rámci aféry vyskytuje i Sepp Blatter. Stejně jako jeho hlavní kritik a vyzyvatel Michel Platini, prezident UEFA.
Oběma mužům etická komise FIFA na 90 dní pozastavila výkon všech funkcí. A to Platiniho blokuje i v jeho snaze stát se novým prezidentem FIFA. O tom, jestli 26. února v Curychu na Blatterem uvolněnou židli bude moci kandidovat, rozhodne Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne.
Řádnými kandidáty na pozici předsedy FIFA jsou nyní jordánský princ Alí bin Husajn, bývalý sekretář FIFA Jerome Champagne, současný generální sekretář UEFA Gianni Infantino, který jde do boje jako případná evropská pojistka za Platiniho, dále pak lehce favorizovaný bahrajnský šejk Salmán bin Ibráhím Chalífa a někdejší jihoafrický politický vězeň Tokyo Sexwale.
Kromě toho, že chce FIFA vyměnit lidi ve svém vedení, spřádá už také velmi konkrétní plány, jak přenastavit své zaběhané mechanismy, ve kterých zjevně mohlo docházet k machinacím, jež vzbudily tak živý zájem amerických a švýcarských vyšetřovatelů.
Plán hlubokých reforem FIFA zpracovala komise vedená Francoisem Carrardem, někdejším ředitelem Mezinárodního olympijského výboru. Co navrhují?
Genderová kvóta a první náhradnice
Každý funkcionář FIFA, včetně předsedy, by mohl ve volené funkci strávit nejvýše tři čtyřletá období.
Dosavadní výkonný výbor FIFA by byl rozšířen na 36 křesel a byl by přejmenován na dozorčí radu FIFA. Především by se však zásadně změnila role tohoto orgánu, který až doposud rozhodoval prakticky naprosto o všem. Nyní by nově řeši jen strategické záležitosti, jako vykonavatel fotbalové politiky by si totiž reálnou moc nad světovým fotbalem nově rozdělil s úředníky a manažery, které by zastřešoval generální sekretář FIFA. V tomto úseku by se zabývali zejména obchodní problematikou.
Návrh Carrardovy komise zavádí i zmiňovanou genderovou kvótu, čítající alespoň po jedné ženské zástupkyně z každé kontinentální konfederace.
Všechny chystané reformy, které jsme si právě nastínili, schválil tento týden výkonný výbor FIFA za předsednictví seniorního viceprezidenta Issy Hayatoua.
Jenže to ještě zdaleka neznamená, že reformy v této kompletní podobě vstoupí i v platnost. "Výkonný výbor FIFA návrch reforem v podstatě formálně schválil, s tím, že jej v únoru předloží kongresu FIFA. Až ten pak s definitivní platností rozhodne o tom, zda a jak bude ta chystaná reforma schválena," vysvětluje Petr Fousek, bývalý generální sekretář FAČR a znalec specifického světa fotbalové diplomacie.
Navrhované změny jsou natolik zásadní, že na únorovém kongresu lze patrně očekávat velký boj o finální podobu reformního balíku. Je jasné, že politická jednání o další budoucnosti reformované FIFA půjdou 26. února na kongresu v Curychu ruku v ruce s bojem o uvolněný trůn šéfa světového fotbalu.
Součástí celého soukolí se může stát i Dagmar Damková, ktrerá se nyní při prvních odhadech expertů jeví jako možná první evropská náhradnice do reformovaného vedení FIFA. Kde je ovšem psáno, že Norka Espelundová bvude o případnou funkci v Curychu stoprocentně usilovat?
Z ryze českého úhlu pohledu je jisté, že se nám vyplatí sledovat, zda projde právě už několikirát zmiňovaná genderová kvóta, která by pro Damkovou teoreticky mohla znamenat výtah mezi absolutní funkcionářskou elitu,.
Lze očekávat, že například šéfové řady afrických či asijských asociací si politiku zrovnoprávňování žen patrně nevezmou zcela za svou. Společenský vývoj v jejich zemích totiž ještě nedospěl do stadia, které by předpokládalo hojný výskyt žen v řídících funkcích, natož dokonce ve vedení fotbalu.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz