Co chce Čech: Pryč z Chelsea, Ligu mistrů a anglický rekord

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 5. 2015 6:00
Odchod z Chelsea je jasnou letní prioritou českého brankáře Petra Čecha. Jeho agent naznačuje, že chce zůstat v Anglii.
Čechovi agenti pracují na tom, aby se gólman v létě přesunul z Chelsea jinam
Čechovi agenti pracují na tom, aby se gólman v létě přesunul z Chelsea jinam | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Navzdory přáním manažera klubu Josého Mourinha chce Petr Čech v létě rozhodně z Chelsea odejít.

"Jednoznačně v tomto duchu vedeme nyní, i na základě povolení Chelsea, veškerá jednání. Chtěli bychom to uzavřít na konci sezony, až se tým Chelsea vrátí ze zájezdu do Austrálie," říká Viktor Kolář, šéf agentury Sport Invest, která brankáře české fotbalové reprezentace zastupuje.

Ten zároveň jasně naznačil, že by jeho klient přivítal, kdyby mohl i po odchodu ze Stamford Bridge nadále setrvat v Anglii. A nejlépe v klubu, který bude startovat v Lize mistrů.

To přitom vůbec nekoresponduje s obsahem Mourinhových proslovů na dané téma. "Kdybych já rozhodoval, tak by Petr v Chelsea zůstal. Udržel bych ho i proti jeho vůli. Klub je podle mě důležitější než hráči. A my potřebujeme dva kvalitní brankáře. Jenže v mých rukou to bohužel není," říká Portugalec, který v aktuální sezoně určil jedničkou Thibauta Courtoise.

"Petr Čech odchytal v Premier League šest důležitých zápasů, bez nich bychom titul nezískali," doplnil Mourinho. "Prioritou pro mě je, aby Petr zůstal. A když už by měl odejít, tak do ciziny, nechci, aby chytal za jiný anglický klub."

Čech myslí na rekord. A ten je anglický

Nic z toho mu Petr Čech patrně splnit nemíní. Jako nejvážnější uchazeč o jeho služby se totiž rýsuje londýnský Arsenal. A také Manchester United, to v případě, že mu Real Madrid odláká brankáře Davida de Geu.

"Petrova filozofie a vize je jasná. Chce být profesionálním fotbalovým brankářem, který je číslem jedna ve velkém, mezinárodně úspěšném klubu. Prostě je čas jít dál," říká Kolář.

Co to znamená "mezinárodně úspěšný", je nasnadě. "Petrovým kvalitám odpovídá soutěž takového formátu, jakou nabízí Liga mistrů," doplňuje Kolář.

"Navíc má Petr před sebou pořád ten svůj velký cíl, a tím je překonání anglického rekordu v počtu vychytaných čistých kont," zdůrazňuje Kolář tak trochu oklikou, že Petr Čech preferuje setrvání v Premier League.

Zatím v ní "nulu" vychytal ve 162 případech, možná 163, pokud mu v aktuální sezoně započítají i říjnový zápas s Arsenalem, v jehož průběhu zraněného Courtoise střídal, takže k výsledku 2:0 přispěli oba.

Rekord drží David James se 169 čistými konty, takže Petr Čech už je mu opravdu velmi blízko.

Ale kdyby přestoupil například do Paris SG, o jehož zájmu se také hovoří, z Francie by samozřejmě anglický rekord zlomit nemohl. Nicméně ani tuhle pařížskou variantu Kolář ze stolu neshazuje, a naznačuje tak, že ani touha po zmíněném rekordu nemusí být nepřekročitelná.

"Petr samozřejmě díky svému předchozímu angažmá v Rennes hovoří i francouzsky. A vždycky říkal, že i další angažmá v této zemi si představit umí. Paříž je velký klub s velkými ambicemi. Takže, jak se psalo, i tohle je jedna z možností."

Čeká se, kdo spustí efekt domina

Kdo splňuje Čechovu vysněnou kombinaci Anglie + Liga mistrů?

Londýnský Arsenal má nyní dvě zápasové možnosti k tomu, aby získal ještě jeden potřebný bod, který už by mu měl garantovat třetí příčku v Premier League, a tím i jistotu startu v základní skupině Ligy mistrů pro příští ročník.

O stříbrném Manchesteru City se v souvislosti s Čechem nehovoří.

Pak je tu Manchester United, jehož jedničku Davida de Geu si údajně Real Madrid vybral jako náhradu za Ikera Casillase, jehož nejlepší roky už nejspíš patří historii.  Tady už by vyvstávalo menší riziko, protože United by si nejspíš Ligu mistrů museli vybojovat v kvalifikaci.

Jak už bylo zmíněno, Paris SG stoprocentně Champions League hrávat bude, nicméně tady už by padla ona Čechova anglická priorita. Stejně jako v případě španělských velkoklubů, tedy Barcelony a Realu Madrid.

Barca má navíc od FIFA stále zablokované přestupy a prioritou Realu Madrid je nyní zmiňovaný De Gea.

"Jsou tam ovšem i kluby, které teď v tabulce najdeme pod těmi největšími, ale mají ambice a zároveň třeba i zraněného brankáře. Nebo se prostě ví, že tu pozici budou chtít řešit. Možností pro letní transferní trh je několik," nabízí Kolář k dispozici i širší portfolio zájemců.

Ti ovšem budou stát mimo Ligu mistrů. A to jak Liverpool, jehož šéfové v průběhu sezony chvílemi nebyli úplně nadšení z Mignoletovy formy, tak Southampton, kde kouče Koemana trápí zranění brankáře Forstera.

Je tu také možnost, že by Manchester United po případném de Geově odchodu řešil brankářskou pozici nákupem Huga Llorise. A v tom případě by zase náhradu mezi tyče sháněl Tottenham.

Každopádně platí, že právě osoby Petra Čecha a Davida de Gey budou pro letní dění na trhu v otázce byznysu kolem brankářů zcela klíčové.  "Ty věci tvoří určitou mozaiku a čeká se na to, až někdo uvede celý ten stroj do pohybu," přitakává Viktor Kolář. Jeden uskutečněný obchod může rozhýbat další, jako když skládáte domino.

Sáhnou United po "starousedlíkovi"?

United dali v nedávné minulosti Davidu de Geovi velký časový prostor k tomu, aby se adaptoval na specifika anglického fotbalu. V uplynulé sezoně se ta investice důvěry sice poměrně vyplácela, nicméně na Old Trafford si patrně představovali delší spolupráci se Španělem.

Takže v případě, že nyní de Gea vyslyší vábení Realu, nabízí se otázka, zda by United opět chtěli čekat, až si zase nějaký gólman z kontinentu zvykne na Anglii. Spíš se nabízí varianta, že by je mohl přednostně zajímat brankář, kterého už v Premier League nic nepřekvapí. Například takový Petr Čech.

Co se týče Arsenalu, tam se po zranění celkem rozchytal Kolumbijec Ospina, hodně si ale ve Wengerových očích slabšími výkony i nedisciplinovaností uškodil letos Polák Szczesny, u něhož se předpokládá, že by mohl své místo uvolnit někomu jinému. A mohla by tak vzniknout například silná dvojice Čech-Ospina.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy