České kluby stagnují. Naději ale dává nevídaná nizozemská bída

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
23. 10. 2015 11:25
Tři čeští zástupci zatím z hlediska postupu ve fotbalových pohárech rozhodně nemají nic jistého a jejich vybojovaný koeficient nenarůstá tak rychle, jak by v boji o vytouženou dvanáctou příčku v žebříčku, která zajišťuje přímé účastníky v obou pohárových soutěžích, bylo potřeba.
Plzeňští rozšířili český koeficient zatím jen o jedinou výhru ve skupině
Plzeňští rozšířili český koeficient zatím jen o jedinou výhru ve skupině | Foto: Lukáš Caha

Praha - Polovina pohárového podzimu je pryč. V mnohých skupinách fotbalové Ligy mistrů i Evropské ligy se rýsují první postupující. Tři čeští zástupci zatím rozhodně nemají nic jistého a jejich vybojovaný koeficient nenarůstá tak rychle, jak by v boji o vytouženou dvanáctou příčku v žebříčku, která zajišťuje přímé účastníky v obou pohárových soutěžích, bylo potřeba.

Poté, co do základních skupin EL prolétli tři z pěti vyslanců ze Synot ligy, zdálo se, že možnost dostat se do prvního tuctu evropských celků nemusí být takovou utopií, protože nejbližší konkurent Švýcarsko má ve hře pouze dva kluby.

Jenže Češi ztrátu zatím příliš nestahují, a to ani na Turecko, které se kolo co kolo právě se zemí helvétského kříže střídá na 12. pozici. Zatím na Švýcary ztrácejí zhruba 1,8 bodu a na Turky něco málo přes dva.

Pořadí Země Koeficient Počet zástupců
10. Nizozemsko 32,563 4
11. Turecko 31,800 3
12. Švýcarsko 31,575 2
13. ČR 29,725 3
14. Řecko 28,300 3

To by ještě nevypadalo tak špatně, kdyby si Sparta, Plzeň a Liberec vedly lépe z hlediska postupových šancí. Suverénně nejdál to má teď Plzeň, která by ideálně potřebovala všechny zbývající duely vyhrát, což zvlášť proti Rapidu Vídeň nebo Villarrealu nebude legrace.

Slibně rozehranou skupinu měl Liberec po výhře na Marseille, ale remíza s Gröningenem po penaltě v nastavení navíc s výhodou jednoho muže v poli to hodně pokazila. Zatím ale drží druhé postupové místo za Bragou. 

Slušně je na tom pražská Sparta, která si čtvrteční překvapivou remízou na Schalke upevnila druhou pozici, ale pořád ji čekají důležité odvety s Apoelem a Asterasem, kde se teprve bude lámat chleba.

To Švýcaři i se dvěma účastníky zatím kralují svým skupinám. Sion, který byl při losování až ve čtvrtém výkonnostním koši, vede tabulku před Liverpoolem, Bordeaux a Rubinem Kazaň. Basilej sice naposledy prohrála s portugalským Belensesem, ale šest bodů jí stačí na první místo skupiny I.

Na postupových místech jsou nyní i turecké týmy a zdá se, že také Galatasaray by si v Lize mistrů měl minimálně jízdenku minimálně do jarní fáze EL pohlídat.

Nizozemci jsou poslední ve skupinách

Navíc je třeba se otáčet i dozadu, kde Řekové stále nepříjemně dotírají a chybí jim 1,4 bodu. O příspěvky se stará především Olympikaos a PAOK, Asteras se naštěstí ve sparťanské skupině trápí a má jeden bod.

Jen pro připomenutí. Za remízu ve skupině je jeden a za výhru dva body do koeficientu, který se ale ještě dělí počtem účastníků celé země, takže v případě České republiky pěti. Manko 1,8 bodu lze tedy stáhnout jen v tom případě, když zapíšete o čtyři výhry a jednu remízu víc než soupeř.

Z výše popsaných skutečností vyplývá, že by české týmy potřebovaly postoupit minimálně ve dvou exemplářích, aby ztráta nenarůstala. S přímými účastníky ve skupinách pro ročník 2017/18 to tím pádem zatím moc růžově nevypadá, ale spíše než o letošní boje jde o ty v příštím roce.

Celkový národní koeficient vychází ze součtu posledních pěti let a Češi odečtem za sezonu 2011/12 přijdou pouze o 5,25 bodu. Oproti tomu Švýcaři o 6, Řekové o 7,125 a Nizozemci, kteří jsou v tuhle chvíli desátí, dokonce o 13,6 bodu. A všechny nizozemské kluby v EL i LM jsou v tuto chvíli poslední. Češi by tedy na úkor Oranjes mohli příští rok začínat na 12. příčce.

Evropská liga 2015/16 - program a tabulky

České týmy v Evropské lize: Jak si vedou Sparta, Plzeň a Liberec?

Zdroj: Sport
 

Právě se děje

Další zprávy