Spartě zachránila alespoň bod na Slovácku sporná penalta. Zjevná chyba, mínil expert

Aktualizováno 22. 4. 2023 20:03
Fotbalisté Sparty remizovali ve 28. kole Fortuna:Ligy 1:1 na Slovácku, když vyrovnali díky velmi sporné penaltě. V čele tabulky s nimi může bodově srovnat krok Slavia, pokud ve večerním derby porazí Bohemians. Ostravský Baník prohrál 0:1 v Mladé Boleslavi. V boji o záchranu si polepšily Pardubice, které zdolaly 1:0 Hradec, i Teplice po výhře 2:1 v Olomouci.
Penalta kapitána Ladislava Krejčího zachránila Spartě na Slovácku bod
Penalta kapitána Ladislava Krejčího zachránila Spartě na Slovácku bod | Foto: Milan Kammermayer

Sparta prohrávala v Uherském Hradišti od 18. minuty po smolném vlastním gólu brankáře Kováře, a přestože herně byla lepší, na Slovácko dlouho nemohla vyzrát.

Pomohli jí až rozhodčí. V 70. minutě totiž hlavní sudí Berka nařídil po souboji Sinjavského s Haraslínem pokutový kop.

"Sinjavskij odkopává balon a Haraslín tím, jak chce střílet, tak ho v podstatě trošku štrejchne zezadu do té paty," popsal situaci s pomocí zpomalených záběrů expert Zdeněk Folprecht v televizním studiu stanice O2TV Fotbal.

"Vlastně se tam dotknou. Ale slyšeli jsme před derby, že nechceme pískat soft penalty," doplnil bývalý ligový fotbalista.

Berku nezavolal k přezkumu ani videokolega Machálek, přitom VAR by měl podle pokynů při zjevných chybách doporučit hlavnímu arbitrovi, aby se šel na monitor podívat. "Pro mě to zjevná chyba je," prohlásil Folprecht.

I kouči domácích Martinu Svědíkovi se postup sudích zdál podivný. "Jen se zeptám, nač tu bylo video, když se na něj rozhodčí nebyl v tomto případě podívat?" divil se po utkání.

Spartě vypadl na Slovácku z osvědčené jarní sestavy kvůli zranění útočník Čvančara, jehož nahradil Karabec. Více než absence nejlepšího střelce trápila vedoucí tým tabulky pečlivě připravená defenziva Slovácka, které dlouho nepustilo Letenské do své šestnáctky.

Do první šance se tak dostal nečekaný muž v sestavě Slovácka Juroška. Po brejku postupoval sám na Kováře, který ale jeho vyloženou šanci zlikvidoval.

Další protiútok už domácí v 18. minutě využili. Po pravé straně pláchl Mihálik, jeho centr aktivní Juroška napálil do břevna, míč se odrazil do zad Kováře a skončil v síti.

Sparta byla blízko vyrovnání ve 24. minutě z první vážnější akce, kterou založil Krejčí. Po Haraslínově přihrávce trefil Kuchta tyč. Brankovou konstrukci pak napálil letenský útočník ještě ve 44. minutě, když přeloboval i Nguyena, jenž v nastaveném čase bravurně zlikvidoval střelu Karabce.

Sparta po změně stran navázala na svůj nápor ze závěru první půle, ve 47. minutě pálil těsně vedle Kuchta, vzápětí Nguyen vychytal Haraslína.

Slovácku sebrala spoustu sil náročná defenziva, směrem dopředu se jeho hráči příliš nedostávali, zato v obraně podávali spolehlivý a zodpovědný výkon. Jenže s kontroverzním penaltovým verdiktem sudího Berky nesvedli nic.

Tlak hostů po vyrovnání lehce opadl, do jejích obranného prostoru se dokázali hráči Slovácka dostat, nicméně gólovou šanci si nevytvořili. Více touhy po třech bodech projevili Pražané, v závěru a především v šestiminutovém nastavení uzamkli domácí před jejich brankou, ale gól nedali, Mabil ve vyložené příležitosti napálil boční síť.

Pardubice už nejsou poslední

Pardubice porazily ve 28. kole první ligy ve východočeském derby Hradec Králové 1:0. Svěřenci trenéra Radoslava Kováče vyhráli po třech porážkách a odpoutali se z posledního místa, na němž je nyní Zlín.

Východočeské ligové derby se poprvé uskutečnilo na domovském stadionu jednoho z mužstev, Pardubice předtím působily v azylu v Ďolíčku, Hradec zase domácí utkání hraje v Mladé Boleslavi. Hostům potřetí za sebou chyběl nemocný trenér Miroslav Koubek, na lavičce ho opět zastoupil asistent Stanislav Hejkal.

První poločas nabídl pouze dvě příležitosti. V 6. minutě Harazimův centr zprava propadl na malé vápno k Novotnému, hostující záložník však gólmana Nitu zblízka nepřekonal. Nepříliš pohledná hra pokračovala po zbytek úvodního dějství, na jehož konci domácí středopolař Hlavatý tváří v tvář brankáři Bajzovi neuspěl.

Pardubice vstoupily do druhé půli aktivněji a v 56. minutě skórovaly. Hlavatý se obtočil kolem Kodeše a našel Černého, jenž zakončil po zemi k tyči.

Osmatřicetiletý útočník Hradce vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, z úcty ke svému bývalému týmu ho však příliš neslavil. Vítěznou trefu proti Hradci zaznamenal i v podzimním vzájemném utkání. Za "Votroky" hráli také jeho otec Pavel a dědeček Jiří, jenž s nimi v roce 1960 získal jediný titul v klubové historii.

Krátce nato Hlavatý po rohovém kopu zamířil z voleje těsně vedle. Domácí mohli zvýšit v 76. minutě, do rány nejlepšího ligového střelce Pardubic Janoška se však obětavě vložil Kodeš. Později Janošek po protiútoku hledal před brankou střídajícího Helešice, ten se však k zakončení nedostal. V 87. minutě nastoupil premiérově v ligovém ročníku po dlouhém zranění devětatřicetiletý pardubický záložník Jeřábek.

V 90. minutě uviděl druhou žlutou Leibl. "Votroci" desátou červenou kartou v ročníku nejvyšší soutěže potvrdili pozici týmu s nejvíce vyloučenými hráči.

Kušej vystřelil Boleslavi výhru

Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili doma Ostravu 1:0 a zvítězili po čtyřech zápasech. Souboj sousedů v tabulce rozhodl v 17. minutě útočník Vasil Kušej.

V mladoboleslavské brance dostal šanci potřetí v ročníku Mikulec, obvyklá jednička Šeda nebyl ani na lavičce. Ostravský kouč Hapal se musel obejít bez nigerijského útočníka Tijaniho, dvougólový střelec z minulého zápasu proti Plzni pykal za čtyři žluté karty.

Jako první zahrozil Baník, Buchta ale po pohledné kombinaci nedokázal v pádu zakončit důrazněji. Opatrný začátek přinesl vážnější příležitost až v 17. minutě, a hned gólovou. Matějovský kolmicí za obranu vybídl ke skórování Kušeje a ten zakončil křižnou střelou k tyči. Útočník reprezentace do 21 let dal čtvrtou branku v ligové sezoně. Domácí kapitán Matějovský si připsal devátou asistenci a v pořadí nejlepších nahrávačů se osamostatnil na první příčce před sparťanem Höjerem.

Vzápětí se dostal do zakončení ostravský Almási, jehož střelu z otočky Mikulec pokryl. Krátce před pauzou našel Matějovský centrem ve vápně Škodu, který poslal hlavou míč do sítě. Zkušený kanonýr ale takřka půlroční čekání na gól neukončil, sudí Klíma po poradě u videa jeho zásah odvolal kvůli ofsajdu.

Hapal udělal v poločase tři změny v sestavě, jeho svěřenci zjednodušili útočnou fázi a hrozili ze vzduchu. Po rohových kopech byli blízko vyrovnání postupně Bitri, Lischka a Almási, ale všichni poslali míč hlavou jen těsně vedle. Kuzmanovičova tečovaná hlavička po dalším rohu skončila dokonce na břevně.

V další obrovské šanci hostů selhal "rybičkou" zakončující Smékal. Baník si místy vytvářel drtivý tlak, domácí obrana ale odolala. Brankář Mikulec udržel potřetí v ligové kariéře čisté konto.

Teplice mají třetí výhru ze čtyř duelů

Teplice nečekaně zvítězily v Olomouci 2:1. Severočeši zvítězili potřetí z posledních čtyř kol.

Olomoučtí nastoupili ve stejné sestavě jako při minulém vítězném duelu ve Zlíně. Hostující trenér Frťala musel vynechat disciplinárně potrestaného Vondráška, kterého nahradil Hora.

Domácí zahrozili ve 25. minutě po rohu, Benešova střela z voleje ale byla zablokovaná. Tepličtí v úvodu pálili spíše z dálky, ale nakonec šli do kabin s náskokem. Brankáři Macíkovi po přihrávce od Beneše při zpracování odskočil míč, který vypíchl Fila a nechal se gólmanem faulovat. Pokutový kop proměnil střelou doprostřed Hybš. Třicetiletý krajní bek ve třetím z posledních čtyř ligových zápasů skóroval z penalty.

Trenér Sigmy Jílek zareagoval na nepříznivý průběh před startem druhé půle trojím střídáním a změnou v rozestavení. Přesto se Olomouc zpočátku do větších šancí nedostávala. V 66. minutě neměl Grigar se střelou Zifčáka problém, poté stejný hráč v mnohem větší šanci sám proti teplickému brankáři znovu neuspěl.

Hanákům pomohla ke srovnání standardní situace. Po přetaženém centru Pospíšila z rohového kopu a závaru uklidil v 79. minutě z hranice penalty míč z voleje po zemi k tyči stoper Pokorný. Jenže remízový stav vydržel pouze pět minut. Hybšův centr v 84. minutě propadl přes chybujícího Macíka a Urbanec o centimetry protlačil balon za brankovou čáru.

Hned nato mohli domácí z rozehrávky opět srovnat. Fortelného lob tečoval Grigar a dorážku Beneše zablokoval na brankové čáře jeden z teplických obránců. Vítězství hostům zachránil v páté nastavené minutě Grigar, když po centru Zifčáka vyrazil pokus Zmrzlého z malého vápna na roh.

28. kolo první fotbalové ligy:

1. FC Slovácko - Sparta Praha 1:1 (1:0)

Branka: 18. vlastní Kovář - 73. Krejčí z pen. Rozhodčí: Berka - Vlček, Pečenka - Machálek (video). ŽK: Sinjavskij, Havlík, Kim Sung-pin - Haraslín. Diváci: 8000 (vyprodáno).

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Kadlec, Hofmann, Kalabiška - Daníček /87. Šimko), Havlík - Sinjavskij, Juroška (57. Kim Sung-pin), Petržela (66. Holzer) - Mihálik (66. Vecheta). Trenér: Svědík.

Sparta: Kovář - Vitík (64. Panák), Sörensen, Ladislav Krejčí II - Wiesner, Sadílek, Kairinen (82. Laci), Zelený (82. Höjer) - Karabec (64. Minčev), Haraslín (74. Mabil) - Kuchta. Trenér: Priske.

Sigma Olomouc - FK Teplice 1:2 (0:1)

Branky: 79. Pokorný - 45.+4 Hybš z pen., 84. Urbanec. Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Dresler - Petřík (video). ŽK: Ventúra - Mareček. Diváci: 3091.

Olomouc: Macík - Chvátal (66. Fortelný), Pokorný, Beneš, Sláma - Pospíšil, Ventúra (46. Zifčák) - Zorvan (46. Zmrzlý), Breite (46. Greššák), Navrátil (87. Vaněček) - Chytil. Trenér: Jílek.

Teplice: Grigar - Hora, Chaloupek, Mičevič, Hybš - Mareček, Jukl - Urbanec, Trubač (88. Radosta), Gning (76. Žák) - Fila (72. Jásir). Trenér: Frťala.

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 1:0 (1:0)

Branka: 17. Kušej. Rozhodčí: T. Klíma - Šimáček, Arnošt - Radina (video). ŽK: Jawo, Kušej, Suchomel, Hoftych (trenér) - Pojezný, Kuzmanovič. Diváci: 2621.

Ml. Boleslav: Mikulec - Kubista, Karafiát, Suchý - Suchomel, Donát (84. Mašek), Matějovský (76. Dancák), Fulnek - Jawo (59. Ladra), Škoda (76. Mareček), Kušej (76. Šimek). Trenér: Hoftych.

Ostrava: Letáček - Juroška, Bitri, Pojezný (46. Lischka), Šehič (46. Fleišman) - Kaloč - Cadu (77. Smékal), Buchta (46. Kuzmanovič), J. Klíma (85. Miškovič), Plavšič - Almási. Trenér: Hapal.

FK Pardubice - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 56. Černý. Rozhodčí: Szikszay - Mokrusch, Volf - Kocourek (video). ŽK: Kostka, Vacek, Chlumecký, Helešic, Pikul, Nita - Klíma, Leibl, Bajza. ČK: 90. Leibl. Diváci: 4450.

Pardubice: Nita - Icha, Hranáč, Vlček, Chlumecký - Vacek - Kostka (82. Helešic), Hlavatý (82. Darmovzal), Janošek (87. Jeřábek), Sychra (71. Pikul) - Černý (71. Krobot). Trenér: Kováč.

Hradec: Bajza - Klíma (72. Kučera), Čech, Leibl - Harazim, Smrž, Kodeš (83. Dvořák), Novotný (61. Matěj Koubek) - Rada, Ryneš - Vašulín. Trenér: Hejkal.