Spartě už delší dobu chybí titul, tak logicky zvolila masivnější obměnu, říká Chovanec

David Janeczek David Janeczek
1. 7. 2017 8:48
Bývalý dlouholetý fotbalista Sparty a Československý reprezentant Jozef Chovanec se v rozhovoru pro Aktuálně.cz rozpovídal o přestupovém boomu v tuzemské soutěži a naznačil rizika podobných hvězdných příchodů. Bývalý kouč české reprezentace ale obecně hodnotí kroky zejména pražských "S" jako příjemné oživení. Sedmapadesátiletý slovenský rodák rovněž vysvětlil, proč nedopadlo jeho angažmá s marockým klubem Raja Casablanca.
Jozef Chovanec
Jozef Chovanec | Foto: Milan Kammermayer

Co říkáte na hvězdné příchody do české ligy?

Jsem mile překvapen, protože si myslím, že česká liga potřebuje oživení. Letos došlo k masivnějšímu a většímu oživení, protože české týmy chtějí být v Evropě ještě úspěšnější, což je dobře. Bude to oživení i pro lidi a zvýší se obecně kredit české ligy.

Vyslaly české kluby směrem do Evropy signál, že se s nimi musí během sezony počítat?

Zatím ani jeden z těch tří nejlepší českých týmů v Evropě není. Chtějí tam být určitě úspěšní, tak je dobře, že posílili. Kdyby reagovali pozdě, tak třeba by takoví hráči už volní nebyli. Takže chválím, že týmy reagovaly s předstihem, ale to nejdůležitější se teprve ukáže v těch předkolech.

Kdo z tří nejlepších klubů zvolil nejlepší cestu?

Každý jde nějakou svou cestou. Plzeň se vrátila k úspěšnému trenérovi, Slavia získala titul a logicky se ještě více posílila. Spartě se zase teď nedaří získat ten kýžený titul, tak zkouší také logické kroky s tou větší proměnou.

Stane se z české ligy po tomto přestupovém období soutěž, která bude lákat zvučnější hráče?

Uvidíme, zda bude o tolik kvalitnější. Máme tady k tomu velký předpoklad, ale bude důležité, jak se ti hvězdní hráči k tomu postaví, aby třeba něco nepodceňovali, protože venku to měli daleko složitější. Navíc ostatní české kluby budou mít proti Spartě, Slavii nebo Plzni ještě daleko větší motivaci. Ale říkám, ti hráči budou muset ukázat něco na hřišti. Plzeň v zimě přivedla Ivanschitze a taky se třeba nedostal tolikrát na hřiště, takže musíme počkat, protože vždy je podobný přestup určité riziko.

Co říkáte na výkon české jednadvacítky na uplynulém Euru?

Pro mě je český výkon na Euru zklamáním. Samozřejmě samotná účast je úspěchem. Navíc Česko se jako jedna z mála zemí dostala zároveň i na Euro do devatenácti let, ale bohužel skončila jednadvacítka ve skupině poslední, což není dobrá vizitka. To mužstvo mělo potenciál na lepší výsledek, o postupovém klíči se vědělo dopředu. V té nejužší konkurenci jsme neobstáli.

Pro mladíky z provinčních českých klubů byl v minulosti přestup do elitních českých klubů takovým mezistupněm na cestě do zahraničí…

Bude důležité, jak budou ty elitní kluby dále pracovat s mládeží. Pro české kluby by měla být priorita, aby se ti hráči z mládeže dostávali do A-týmu. Po podobných přestupech to budou mít mladíci ještě o něco těžší, ale jsme teprve na začátku a uvidíme výsledky až časem.

O vás se mluvilo ve spojitostí s marockým klubem Raja Casablanca, který ale nakonec angažoval domácího trenéra. Můžete popsat, jak probíhaly námluvy?

Probíhalo to normálně. Byl jsem tam, jednal jsem s klubem, ale nedohodli jsme se, protože jsem si nemohl přivést asistenty. Chtěli, abych přišel sám. Tuším, že Casablanca má i trochu finanční problémy, takže se tam řešily i otázky hráčského kádru. Pro mě to ale byla cenná zkušenost, že jsem měl vůbec možnost s takovým klubem jednat.

V minulosti jste působil i ve Spojených arabských emirátech. Jak probíhá jednání s podobně exotickými kluby?

Kluby vás osloví, mají několik kandidátů a třeba si vybírají v posledním kole až z patnácti kandidátů. Jednáte s nimi osobně. Sleduju nějak ten fotbal obecně. V Česku si mnoho lidí myslí, jak se tady fotbal dělá dobře, ale třeba konkrétně v tom Maroku mají mnoho kvalitních hráčů z Afriky nebo i z Evropy. Chodí tam hostovat hráči třeba z Benfiky nebo z Porta, takže tam jsou opravdu kvalitní hráči. Navíc na zápasy chodí desetitisíce lidí.

Budete v příští sezoně někde trénovat?

Uvidíme, co bude. Zatím mám něco rozjednáno. Jednoznačně chci ale u fotbalu zůstat, protože už to dělám hodně dlouho a chtěl bych pokračovat dál.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 32 minutami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy