Slávisté velkolepě rozstříleli Opavu, trefili se Kuchta i Musa. Přišli ale o Oscara

21. 11. 2020 20:22
Slavia zvítězila v Opavě vysoko 6:0. V prvním poločase šli hosté do vedení díky gólu Kúdely, ale po pauze padlo pět branek z kopaček sešívaných.
Slávistická radost v zápase Evropské ligy Slavia - Nice
Slávistická radost v zápase Evropské ligy Slavia - Nice | Foto: Reuters

Fotbalisté pražské Slavie v 8. kole první ligy zvítězili v Opavě vysoko 6:0. Dva góly červenobílých dal Jan Kuchta, další branky přidal Ondřej Kúdela, Jan Bořil, Abdallah Sima a Petar Musa. Obhájce titulu vyrovnal svou nejvyšší výhru v ligové sezoně a upevnil si vedení v neúplné tabulce. Slezané neporazili Slavii ani v 21. vzájemném utkání v nejvyšší soutěži. Kvůli opatřením proti koronaviru se hrálo bez diváků.

"Výsledek vypadá na papíře jednoznačně, ale museli jsme si ho tvrdě odpracovat. Trochu jsme nezachytili nástup, ale postupně jsme hru vyrovnali. Opava nám nedala nic zadarmo, fyzicky to byl strašně náročný zápas," řekl při on-line tiskové slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

V úvodu jako první zahrozili domácí, v jejichž základní sestavě se objevila i čerstvá posila francouzský záložník Tiéhi. Na opačné straně skvěle zasáhl gólman Fendrich poté, co vytáhl Traorého střelu nad břevno.

Pak se opět připomněli Slezané, jenže Dordičův technický obstřel skončil těsně vedle pravé tyče. Po půlhodině hry udeřili slávisté. Po rohovém kopu Zima hlavou prodloužil míč ke Kúdelovi, jenž zblízka dotlačil balon do sítě.

"První poločas nebyl z naší strany ideální. Nakonec jsme udeřili ze standardky, což bylo pro nás plus a uklidnili jsme se," uvedl Kúdela. "Chtěli jsme být aktivní, vylezli jsme nahoru a dostali jsme se do pár možností, ale našim střelám scházela razance. Šlo z toho vytěžit víc. Dostali jsme gól ze standardky, což nás trošku utlumilo," řekl asistent opavského trenéra Radoslav Kováč.

Zkraje druhé půle přidali Pražané druhý gól. Masopust chytrou zpětnou přihrávkou předal míč Kuchtovi, jenž v 53. minutě zvýšil na 2:0 a připsal si první ligový gól ve slávistických barvách.

"Poločas byl z naší strany ještě jakž takž, po druhém gólu jsme se ale sesypali. Přestali jsme bránit, nepřišel žádný pokyn, abychom se zklidnili. Byla to pro nás velká škola," uvedl Kováč. "Během zápasu jsme se postupně rozbíhali a propracovávali k lepšímu výkonu. Druhý gól nás uklidnil a pak už jsme hráli skvěle," řekl Trpišovský.

O pět minut později Sima poslal balon do vápna, Stanciuovo zakončení postrádalo razanci, ale Kuchta pohotově dopravil míč do sítě. Potřetí v ligové kariéře skóroval v jednom utkání dvakrát.

Pražský celek měl utkání pevně pod kontrolou. Aktivní Sima pak obešel Žídka i Fendricha a trefil tyč, ale odražený míč napálil v 71. minutě do sítě střídající Bořil.

Opavští kontrovali ojedinělou akcí, na jejímž konci byl střídající Harazim, ale jeho pokus zastavil Kolář. Na opačné straně 10 minut před koncem utekl Sima a po přízemní střele na zadní tyč zaznamenal první ligový gól v kariéře.

Pražané nakonec vyrovnali srpnovou výhru z prvního kola v Českých Budějovicích. V 88. minutě se po Holešově přihrávce z malého vápna prosadil střídající Musa. "Kluci vepředu hráli skvěle. Nenašel bych tam slabší článek, týmově jsme to zvládli dobře," uvedl Kúdela.

Slavia v lize neprohrála už 20 utkání po sobě a počtvrté za sebou v nejvyšší soutěži neinkasovala. Naopak Opava nebodovala ve třech z posledních čtyř kol.

8. kolo první fotbalové ligy:

SFC Opava - Slavia Praha 0:6 (0:1)

Branky: 53. a 58. Kuchta, 34. Kúdela, 71. Bořil, 80. Sima, 88. Musa. Rozhodčí: Ginzel - Bureš, Dohnálek - Adámková (video). ŽK: Tiéhi, Hrabina - Sima. Bez diváků.

Opava: Fendrich - Hrabina, Didiba, Večerka (70. Ščudla) - Mondek (70. Harazim), Tiéhi, Texl (57. Juřena), Řezníček, Žídek - Holík, Dordič (80. Rataj). Trenér: Skácel.

Slavia: Kolář - Masopust (66. Bořil), Kúdela, Zima, Oscar (75. Lingr) - Ševčík (66. Holeš), Traoré - Sima, Stanciu, Olayinka (79. Jurásek) - Kuchta (75. Musa). Trenér: Trpišovský.