Slavia si pronajímá hotel kvůli sprchování po tréninku. Tvrdík věří v dohodu s vládou

ČTK ČTK
15. 8. 2020 18:44
Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík věří, že po jednání s vládou se zmírní pravidla v případě výskytu nákazy koronavirem u sportovních klubů.
Trénink Slavie.
Trénink Slavie. | Foto: Milan Kammermayer

Doufá nejen ve zkrácení karantény, ale hlavně v to, že do ní budou muset jen nemocní hráči a ne celá mužstva jako dosud. Pražané kvůli jednomu případu covidu-19 museli v úterý předčasně ukončit soustředění v Rakousku a v ohrožení je jejich úvodní zápas nové ligové sezony za týden v Českých Budějovicích.

O zmírnění opatření pro sport má v pondělí jednat vládní rada pro zdravotní rizika. Karanténa by se měla zkrátit ze stávajících 14 na 10 dní.

Kolektivní sporty však chtějí také docílit toho, aby do karantén museli jen pozitivně testovaní hráči. Kvůli karanténám v Karviné a Opavě se nedohrála v uplynulé ligové sezoně nadstavbová skupina o záchranu.

"Dlouhodobě sledujeme pravidla v ostatních asociacích. Jsou tady precedensy. Například hráči Atlética Madrid, kteří měli ve svém okruhu dva nakažené, již o týden později odehráli zápas Ligy mistrů. Hledáme inspiraci v ostatních fotbalových ligách, jako vzor jsme si vybrali manuál z bundesligy. Na něm pracujeme s ministerstvem zdravotnictví a hygienickou službou," řekl Tvrdík České televizi.

"Vidíme tam jako zásadní dvě témata. Jedno je to zkrácení lhůty ze 14 na 10 dnů. Týká se to celé veřejnosti, nám by to jako fotbalu také prospělo. Usilujeme ale hlavně o to, aby vznikl fotbalový manuál. Když bude tento manuál schválený hygieniky dodržován, nebudou do karantény chodit celé týmy, ale pouze jednotlivci, kterých se to týká. To je pro nás naprosto zásadní. I případné zkrácení karantény na 10 dnů v situaci, kdy by se to stalo čtyři dny před evropskými soutěžemi, by stejně český klub nezachránilo. Došlo by ke kontumaci zápasu," upozornil Tvrdík.

Slávisté se v pátek po negativních testech celého týmu mohli vrátit do tréninku, nakažený hráč zůstal v izolaci. Podle standardní čtrnáctidenní karantény by Pražané měli být mimo hru do pondělí 24. srpna, tedy o den déle, než kdy by měli v Budějovicích vstoupit do sezony.

"S hygieniky vedeme debatu o tom, kdy nás pustí na trávník. Další kolo testů se má konat v úterý. Doufám, že také dobře dopadne. Současně pevně věříme tomu, že by po pondělní radě vlády mohlo dojít ke zkrácení karantény, což by nám situaci ulehčilo," řekl Tvrdík.

"Všichni hráči a trenéři, kteří byli na soustředění, jsou izolováni od svých rodin. Kdyby sami doma být nemohli, pronajali jsme jim hotelové pokoje. Trénink je za přísných hygienických pravidel, hráči nesmí používat šatny ani sociální zařízení. Máme pronajaté hotelové pokoje, kde má každý vlastní sprchu. Není to úplně plnohodnotný trénink, jak bychom si představovali, ale umožňuje nám připravovat se na ligovou sezonu," dodal.

Hráč se podle něj nejspíš nakazil v Rakousku. "Měli jsme tam velmi přísná pravidla, izolované patro na ubytování, izolované stravování, samostatnou přípravu na trénincích. Do kontaktu s vnějším prostředím jsme přicházeli minimálně. Ale samozřejmě nedokážeme odstínit například hotelový personál nebo při utkání soupeře," uvedl Tvrdík.

Zpřísněná pravidla bude podle něj tým dodržovat i během sezony a hlavně před zářijovou kvalifikací Ligy mistrů. Červenobílí měli pozitivní případ na covid-19 už v květnu před restartem minulé sezony.

"Podle hygieniků se vir nejvíc šíří v šatnách a ve sprchách. Pro Slavii to znamená, že najmeme v sousedním hotelu v Edenu pokoje a ten režim, který máme teď po dobu karantény, jsme připraveni aplikovat nepřetržitě celou sezonu. Jestliže to pomůže tomu, aby příště šel do karantény jenom ten jeden. Před Ligou mistrů jsme připraveni se 10 dnů dobrovolně izolovat, oddělit hráče a realizační tým od jejich rodin, najmout celý hotel, abychom riziko nákazy minimalizovali," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová. Cenu uděluje Rada Evropy a Knihovna Václava Havla.

před 6 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy