Slavia otočila zběsilé drama. Baníkovce srazil gól Bořila a Tankův nevídaný zkrat

Aktualizováno 17. 12. 2023 19:26
Slavia ve šlágru Fortuna:ligy dokázala získat tři body na hřišti ostravského Baníku. Výhra 3:2 se ale nerodila snadno, sešívaní museli otáčet nepříznivé skóre. Plzeň vyhrála v Olomouci a vyzvala Slovácko k boji o třetí místo.
Tanko sráží Douděru, od sudího uviděl červenou kartu.
Tanko sráží Douděru, od sudího uviděl červenou kartu. | Foto: ČTK

Fotbalisté Slavie zvítězili v 19. kole první ligy v Ostravě 3:2. V utkání zvratů nejprve hosté vedli po gólu Václava Jurečky, domácí během dvou minut po trefách Davida Buchty a Tomáše Riga otočili skóre na 2:1, ale v nastavení prvního poločasu srovnal Mick Van Buren. Obrat Pražanů dokonal v 58. minutě Jan Bořil. Baník od 67. minuty dohrával bez vyloučeného Abdullahiho Tanka.

"Tanko mě tou reakcí překvapil, nikdy jsem nic takového od něj neviděl. Prostě zkrat, nám to samozřejmě hrozně pomohlo a Baníku zase uškodilo. Bylo to stejně důležité jako naše tři góly v zápase," přiznal po utkání kouč hostů Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci.

Slávisté v nejvyšší soutěži zvítězili počtvrté za sebou a zakončili kalendářní rok na druhém místě neúplné tabulky s dvoubodovou ztrátou na Spartu. Obhájci titulu dnes večer přivítají Teplice.

Ostravští jsou na šesté pozici, stejně jako jejich vršovický soupeř mají k dobru odložené utkání. Slavia v lize od září 2018 s Baníkem čtrnáctkrát po sobě neprohrála a v posledních čtyřech vzájemných duelech zvítězila.

Baník měl už po deseti sekundách velkou šanci, hbitý Tanko proskočil obranou soupeře, ale jeho centr na malé vápno těsně před Šehičem odklízela defenziva. Hosté pak převzali iniciativu, ale jejich územní tlak byl bez šancí. Až na povedený pokus Wallema, který ve 13. minutě trefil břevno.

Slavia se prosadila z méně nápadné akce. Jurečka se asi z dvaceti metrů opřel do balonu a ve 26. minutě zacílil přesně pod břevno. Nejlepší týmový střelec zaznamenal osmý gól v ligové sezoně.

Ostravské mužstvo však předvedlo málo vídanou otočku a během tří minut obrátilo skóre. Buchta po rozehrávce ze středového kruhu levačkou zpracoval míč a pravačkou ho okamžitě z velkého vápna uklidil k tyči. Hned z další akce Baník udeřil podruhé. Takřka ze stejné pozice se do Klímova přiklepnutí bez přípravy opřel Rigo a bývalý slávista zamířil do stejného místa v dolním rohu Mandousovy brány.

Domácí euforii však Pražané ještě před poločasem utlumili. Autové vhazování propadlo obranou na malé vápno před Van Burena a nizozemský útočník zblízka lehce překonal Letáčka.

"Ten poločas byl zběsilý. Oba dva nahazovaly balony, hráli jsme oba jednoduše. Padly čtyři góly, bylo to dost otevřené. Proto jsme si v pauze řekli, že musíme hrát trpělivěji," prohlásil Bořil.

Hosté zahájili aktivněji i druhou půli, ale vyloženou příležitost měl Baník. Šehič po brejku prostřelil Mandouse, ale míč se od tyče odrazil vedle. Pak Slezané znovu nepokryli standardní situaci u své brány a Bořil v 58. minutě po rohu zblízka dorazil balon za čáru. Dvaatřicetiletý bek se v lize trefil poprvé od listopadu 2020.

"Byl jsem přímo u toho, takže jsem si byl jistý, že je míč za čárou. Pomohli jsme si standardkou a rozhodli," řekl Bořil.

Další problémy si Ostrava způsobila sama vlastní nekázní. Tanko poté, co ho střídající Douděra strčil na tartan, neudržel nervy, oplácel a slavistu srazil na zem, za což dostal červenou kartu. "Naprosto nepochopitelná reakce, neumím si to vysvětlit. V šatně se omlouval, ale to se nesmí stávat. Po tom vyloučení už to pro nás bylo nesmírně složité, i když jsme se do šancí dokázali dostat," uvedl Hapal.

Paradoxně pak měli domácí největší šance k vyrovnání. Klímovu hlavičku vytáhl Mandous nad břevno a Kubala křížnou střelou o decimetry minul bránu za znehybnělým Mandousem. Závěrečnou desetiminutovku už si Pražané pohlídali a domácí nepustili k další větší šanci.

Baník doma nebodoval potřetí za sebou, Slavia naopak protáhla venkovní ligovou sérii bez porážky na 10 utkání a počtvrté po sobě mimo Eden zvítězila. "Baník dnes ukázal, že má velkou kvalitu. Šli jsme na morál a zvládli jsme to," dodal Bořil.

Viktoria vyhrála potřetí za sebou

Plzeňští fotbalisté zvítězili v Olomouci 3:1 a zimní přestávku stráví na třetím místě neúplné tabulky. Domácí poslal do vedení už v deváté minutě Denis Ventúra, ale bleskově vyrovnal Pavel Šulc a v poslední minutě první půle dokonal obrat Sampson Dweh.

Pojistku Viktorie po změně stran přidal v páté minutě nastavení střídající Matěj Vydra.

Západočeši v nejvyšší soutěži zvítězili potřetí za sebou, Sigmu porazili stejným výsledkem jako v listopadovém osmifinále domácího poháru. Hanáci na svém stadionu v lize nevyhráli počtvrté za sebou a přezimují na páté pozici. Stejně jako plzeňský tým mají odložené utkání k dobru.

19. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Slavia Praha 2:3 (2:2)

Branky: 27. Buchta, 29. Rigo - 26. Jurečka, 45.+1 Van Buren, 59. Bořil. Rozhodčí: Rouček - Caletka, Kříž - Černý (video). Bez ŽK. ČK: 67. Tanko (Ostrava). Diváci: 12.735.

Ostrava: Letáček - Ndefe (77. Blažek), Lischka, Pojezný, Kpozo - Boula (69. Šín), Rigo (86. Kaloč) - Buchta, Klíma (77. Almási), Šehič (69. Kubala) - Tanko. Trenér: Hapal.

Slavia: Mandous - Vlček, Holeš, Bořil - Tomič (85. Sinyan), Zafeiris, Ševčík (85. Schranz), Wallem (76. Tecl) - Jurečka - Van Buren (64. Douděra), Tijani (76. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:3 (1:2)

Branky: 9. Ventúra - 10. Šulc, 45. Dweh, 90.+5 Vydra. Rozhodčí: Zaoral - Hájek, Dohnálek - Radina (video). ŽK: Breite, Fortelný - Jirka, Hranáč, Kliment, Koubek (trenér). Diváci: 3105.

Olomouc: Digaňa - Vraštil (64. Langer), Beneš, Novák (46. Pokorný) - Chvátal, Breite, Ventúra (77. Fiala), Zmrzlý - Fortelný (64. Moses), Zorvan - Juliš. Trenér: Jílek.

Plzeň: Staněk - Hranáč, Hejda, Dweh - Cadu, Kalvach, Traoré (74. Bucha), Sýkora (90. Holík) - Jirka (90. Vydra), Šulc - Kliment (84. Paluska). Trenér: Koubek.